Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchwała antysmogowa na Śląsku ZASADY Zakaz palenia mułem i mokrym drewnem CZYM NIE WOLNO PALIĆ

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Uchwała antysmogowa będzie obowiązywać w woj. śląskim. Oto zasady ZOBACZ uchwałę
Uchwała antysmogowa będzie obowiązywać w woj. śląskim. Oto zasady ZOBACZ uchwałę Dorota Niećko
UCHWAŁA ANTYSMOGOWA NA ŚLĄSKU ZASADY: Czym nie wolno palić w piecach? Rzadko zdarza się, by w radni PO i PiS i RAŚ woj. śląskiego byli tak zgodni. Zjednoczył ich smog. Jako drugi region w Polsce mamy uchwałę antysmogową dla całego województwa. Za było 41 radnych, czyli wszyscy obecni na sali Sejmu Śląskiego. Co zmienia uchwała antysmogowa? Śląsk ma być czysty

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA NA ŚLĄSKU

7 kwietnia 2017 sejmik śląski przegłosował uchwałę antysmogową dla całego województwa śląskiego. To drugi region w kraju, który taką uchwałę ma, po Małopolsce, która przyjęła ją w styczniu 2017. Zaś do przyjęcia podobnych uchwał, która mają ograniczyć emisję smogu nawet już od jesieni 2017, szykują się Mazowsze, Dolny Śląsk czy woj. łódzkie. Rzadko zdarza się, by radni wszystkich klubów w sejmiku głosowali tak jednomyślnie. Tym razem i PiS, i PO, RAŚ, Lewica i PSL zadeklarowali, że uchwałę poprą. I poparli.

Co zakłada przyjęta 7 kwietnia 2017 uchwała? W skrócie

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA ZASADY

  1. Zakaz używania paliw złej jakości, mułów
  2. Zakaz używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc.
  3. Wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat
  4. Koleje Śląskie za darmo, gdy normy pyłów zostaną przekroczone

Nowe przepisy w woj. śląskim mają obowiązywać od września 2017 roku. Od 1 września 2017 roku zakaz używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

POZNAJ ZASADY W UCHWALE ANTYSMOGOWEJ - ZOBACZ ZAPISY NA SLAJDACH W GALERII

Samorządy województwa śląskiego, które projekt konsultowały, były zgodne że uchwała jest konieczna, choć od stycznia, kiedy konsultacje rozpoczęto, wniesiono 6,5 tys. uwag,. Ostatecznie 90 proc. samorządów opowiedziało się za wprowadzeniem uchwały (83 jednostki oczekiwały wprowadzenia zmian w uchwale).

Protest antysmogowy w Bielsku-Białej

Oto, co mówiono podczas sesji sejmiku, na której przyjęto uchwałę antysmogową dla woj. śląskiego

Marszałek Wojciech Saługa: to najważniejsza uchwała tej kadencji. Dzięki niej Śląsk będzie zielony, będzie dobrym miejscem do życia. Jednak podjęcie uchwały to pierwszy etap, przepisy trzeba wdrożyć, od samej uchwały powietrze czystsze się nie stanie.
I na koniec: życzę nam, abyśmy zdjęli maski z twarzy.

CZYTAJCIE TEŻ:
Ustawa antysmogowa: „kopciuchy” znikną za dekadę

Arcybiskup Wiktor Skworc: To niewątpliwie uchwała historyczna. Trzeba podnosić ekologiczną świadomość społeczeństwa.
Przytoczył fragmenty Biblii: jesteśmy raczej stróżem ziemi, niż na niej panujemy.
- Potrzeba pracy na rzecz naszego wspólnego domu - mówił. - I poczucia odpowiedzialności za niego. To jest konieczne, by uchwała mogła być zrealizowana.
Prof. Mariusz Gąsior ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego: Smog oddziaływuje na liczbę chorób serca, płuc, miażdżycę. Badania pokazują, że w Polsce do 50 tys. przedwczesnych zgonów rocznie spowodowanych jest zanieczyszczeniem powietrza. A woj. śląskie? Mamy 12 proc. populacji kraju i dwa razy większe natężenie ruchu drogowego, w porównaniu ze średnim w kraju. Mamy też wyższą śmiertelność. Obserwowaliśmy, że po dniach smogowych u nas, zwiększało się ryzyko zgonu. A przecież alarm ogłasza się przy zanieczyszczeniu rzędu 200 mikrogramów na metr sześcienny powietrza, obniżenie go oznaczałoby permanentny alert smogowy. Żyjemy w województwie zagrożonej wysoką śmiertelnością i mocno zanieczyszczonym. Ale śląskie ma szansę przerwać to błędne kolo.

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:w końcu powietrze może uzyskać certyfikat jakości. W Rybniku przez 1/3 roku mamy zagrożenie dla życia i zdrowia. Kilka dni w styczniu spowodowało, ze mieszkańcy odczuli realne zagrożenie życia i zdrowia. 10 i 11 stycznia mieliśmy normy przekroczone po 1500 proc. Zawieszone były zajęcia w szkołach i przedszkolach. Węgiel jest głównym zasobem województwa, ale jesteśmy gotowi do wprowadzenia zmian w swoich nawykach. I mamy społeczne poparcie dla tej uchwały.

Marian Zembala, szef Śląskiego Centrum Chorób Serca: Pamiętam, jak w 1994 roku na poważnych kongresach europejskich pokazywano, ze Polska jest poważnie zagrożona chorobami serca. Wstydziliśmy się. Dziś chcę w imieniu wszystkich posłów państwu podziękować za tę uchwalę. Dla mnie osobiście to wielki powód do dumy i zadowolenia

Grzegorz Wolnik, wiceprzewodniczący sejmiku
To była wielka praca, wiele ścierających się poglądów, ponad 6,5 tys. uwag ze strony mieszkańców. Widać, że ta uchwała budzi emocje. Ja też żułem to nasze powietrze. Deklaruję, mimo braku dyscypliny klubowej, zagłosujemy za przyjęciem uchwały i apeluję, byśmy tym razem nie różnili się pięknie. Pokażmy że śląska klasa polityczna ma klasę.

Piotr Czarnynoga: Nadszedł czas, by ograniczyć emisję szkodliwych substancji do powietrza. W imieniu klubu PiS wyrażam poparcie dla projektu. Będziemy głosowali za przyjęciem uchwały. Chcę zwrócić uwagę, że marszałek i zarząd województwa i przyjmowali argumenty i wprowadzali poprawki. Chciałoby się tak rozmawiać na forum sejmiku zawsze. Uchwała nie będzie uchwałą antywęglową. Dobrej jak węgiej spalany w kotłach wysokiej jakości nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia.

Bronisław Karasek: Sejmik województwa śląskiego jako drugi, po Małopolsce, uchwali taki akt prawa miejscowego. Może uchwała nie jest doskonała, ale jest najważniejszą uchwalą tej kadencji. Spowoduje cywilizowane spalanie. Jakość powietrza nie ma poglądów politycznych. Klub radnych PSL będzie głosować za.

Henryk Mercik: W tej chwili problem niskiej emisji to problem każdego z nas, to nie przemysł nas truje, lecz my sami siebie. Przez lata problem uważano za iluzoryczny, ale skutki smogu są wymierne. Dotyczą zdrowia, finansów, jakości życia. Uchwała to rodzaj kompromisu, pewnie trzeba będzie ją ulepszyć, dziś chcę by ona jak najszybciej weszła w życie. Potrzebujemy pomocy na poziomie rządowym. Na nic nasze zapisy, jeśli w obrocie będą te paliwa, które nie chcemy, by były spalane. Radni RAŚ głosują za.

Michał Czarski, SLD: uchwala ma zachęcić mieszkańców do działań. Warto zwrócić się do rządu z deklaracją, że ma sojusznika. Ta uchwała to początek właściwych działań. warto wprowadzić też zakaz sprzedaży węgla kamiennego z importu, mułu, fluokoncentratów. Chodzi nam o węgiel o niskich parametrach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera