Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UCK SUM jako jedyny szpital w regionie pobiera krew pępowinową na cele charytatywne. Akcja potrwa do 11 listopada

OPRAC.:
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego w Katowicach jako jedyny szpital w regionie włącza się w tegoroczne obchody Dni Krwi Pępowinowej. Od 8 do 11 listopada przyszłe mamy rodzące w tej placówce, mogły przekazać krew pępowinową swojego dziecka na cele społeczne do publicznego banku komórek macierzystych.

Krew pępowinowa stanowi alternatywę dla szpiku jako źródło komórek macierzystych do przeszczepień. W Polsce ilość zdeponowanych porcji krwi pępowinowej jest zdecydowanie mniejsza niż w USA i Europie Zachodniej. Dni Krwi Pępowinowej mają więc na celu nie tylko zwiększenie zasobów krwi pępowinowej dostępnych publicznie, ale również edukację społeczeństwa w tym zakresie.

Od 2011 roku pozyskano w ten sposób ponad 4000 jednostek krwi pępowinowej na cele publiczne, która następnie została przekazana do dyspozycji Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji POLTRANSPLANT. Będą mogły z niej skorzystać osoby potrzebujące terapii komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej z Polski i świata.

- Od 20 lat pobieramy krew pępowinową. Szpital ma podpisaną umowę z bankami - mówi Anna Stachulska, położna z UCK w Katowicach.

- Świadomość kobiet w zakresie krwi pępowinowej i komórek macierzystych rośnie. Jednak to wciąż wymaga dużo prasy, stąd w standardzie organizacyjnym opieki okołoporodowej, został zapisany taki punkt, który nakłada na nas, personel medyczny, w ramach edukacji okołoporodowej, obowiązek informacji, o tym, że można pobierać komórki macierzyste i deponować - tłumaczy położna.

Przekazanie krwi do banku publicznego na cele społeczne oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem zostaje POLTRANSPLANT (a nie rodzice, jak w przypadku przechowywania krwi pępowinowej w banku rodzinnym). Pozyskanie krwi trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki i jej dziecka.

Nie przeocz

W trakcie Dni Krwi Pępowinowej w szpitalu obecna będzie konsultantka PBKM, która udzieli przyszłym mamom szczegółowych informacji dotyczących krwi pępowinowej i odpowie na wszystkie pytania.

Komórki macierzyste to pierwotne komórki o zdolnościach do przekształcania się we wszystkie komórki organizmu oraz mające potencjał do samoodnowy i namnażania się. Pozwala to wykorzystywać je do odbudowy lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do leczenia wielu poważnych chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Na świecie wykonano już ponad 40 tysięcy transplantacji krwi pępowinowej u dzieci i dorosłych. Punktem kulminacyjnym kampanii będzie obchodzony na całym świecie 15 listopada Światowy Dzień Krwi Pępowinowej.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera