Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie wyższe w woj. śląskim zrywają i zawieszają współpracę z partnerami z Rosji. Solidaryzują się z Ukrainą i jej mieszkańcami

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląski i Wyższa Szkoła Humanitas zawiesiły lub zerwały współpracę z rosyjskimi uczelniami.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Śląski i Wyższa Szkoła Humanitas zawiesiły lub zerwały współpracę z rosyjskimi uczelniami.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE DZ/UE Katowice
Uczelnie wyższe w województwie śląskim solidaryzują się z Ukrainą i jej mieszkańcami, którzy znaleźli się w środku wojennej pożogi. By tę solidarność wyrazić zawieszają lub zrywają swoją współpracę ze swoimi rosyjskimi partnerami.

Zgodnie ze stanem na 1 lutego 2022 r. Uniwersytet Śląski miał zawartych 15 umów bilateralnych z Rosją.

- 3 marca 2022 r. Senat Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach podjął uchwałę, w której wezwał JM rektora UŚ w Katowicach do zawieszenia współpracy instytucjonalnej z uczelniami, instytutami naukowymi oraz wszelkimi agendami państwowymi Federacji Rosyjskiej do czasu wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, a także przekazania władzom tych instytucji stanowiska wspólnoty akademickiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdecydowanie i jednoznacznie potępiającej rosyjską agresję militarną wobec Ukrainy – informuje Małgorzata Poszwa, rzecznik prasowa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Do wszystkich partnerów rosyjskich zostały wysłane maile z treścią uchwały i zawieszeniem współpracy. W treści uchwały senackiej możemy przeczytać m.in. że wspólnota Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wyraża solidarność z narodem ukraińskim, podziw dla jego bohaterskiej postawy w obliczu agresji rosyjskiej oraz wyraża gotowość udzielania uchodźcom z Ukrainy, w szczególności studentom, doktorantom i pracownikom ukraińskich uczelni, wszelkiego możliwego wsparcia i pomocy.

Nie przeocz

Podobną decyzję podjęły władze Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jak poinformował nas Marek Kiczka, rzecznik prasowy UE, umowy ramowe zostaną niezwłocznie zawieszone przez rektora UE po upoważnieniu go do zawieszenia ich przez Senat UE w Katowicach, co miało nastąpić 10 marca.

- Jeśli chodzi o umowy zawarte w ramach programu Erasmus+, to zgodnie z wytycznymi Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności (Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji) Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wstrzymał współpracę i zawiesił realizację działań z uczelniami Federacji Rosyjskiej – wyjaśnia Marek Kiczka.

Ponadto, w ramach realizowanych przez UE Katowice projektów międzynarodowych (Akcja 2 Erasmus+), uczelnia współpracowała dotychczas z kilkoma instytucjami w Rosji:

  • Immanuel Kant Baltic Federal University
  • Federal State Budget Educational Institution for Higher Education „Emperor Alexander I St. Petersburg State Transport University“
  • Ural State University of Railway Transport
  • Far Eastern State Transport University

Tylko w przypadku pierwszej uczelni (Immanuel Kant Baltic Federal University), w projekcie UE Katowice pełni rolę koordynatora i już podjęto (w konsultacji z Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności [Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji]) kroki w celu usunięcia tej uczelni z projektu.

W pozostałych przypadkach UE Katowice czeka na decyzję zagranicznego koordynatora projektu w sprawie zmian w konsorcjum projektowym.

Jako jeden z pierwszych umowy o współpracy ze swoimi rosyjskimi partnerami zerwał 25 lutego Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Uczelnia wypowiedziała wszelkie umowy i porozumienia z placówkami z Federacji Rosyjskiej.

- Podjąłem decyzję o wypowiedzeniu przez Wyższą Szkołę Humanitas wszystkich porozumień i umów o współpracy z uczelniami z Federacji Rosyjskiej. Stosowne oświadczenia w tej sprawie wysłałem do rektorów Magnitogorskiego Państwowego Uniwersytetu Technicznego im. G. Nosova, Biełgradzkiego Uniwersytetu Państwowego oraz Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu im. J. Senkevicha – poinformował Michał Kaczmarczyk, podkreślając, że nie była to decyzja łatwa.

- Niestety, nikczemny akt agresji na Ukrainę stawia Federację Rosyjską poza kręgiem państw cywilizowanej Europy, których społeczeństwa pragną żyć w pokoju i poszanowaniu prawa oraz wartości służących budowaniu wspólnoty, w tym wartości istotnych dla świata nauki. W środowisku akademickim respektowanie zasad i idei tolerancji, dialogu, wzajemnego szacunku, prawdy, uczciwości, moralności i praworządności ma znaczenie rudymentarne. Deptanie tych zasad oraz niszczenie wynikających z nich norm współżycia społecznego i międzynarodowego musi spotkać się ze zdecydowaną reakcją – dodał.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera