Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie dźwigają ciężar swojej edukacji

Justyna Krzyśków, Joanna Pałka
Danuta Pietraszewska, posłanka Platformy Obywatelskiej, z wykształcenia nauczycielka języka polskiego, pracowała w szkole podstawowej nr 15 w rudzkiej Halembie. Mama dwójki dorosłych dzieci i babcia trójki wnucząt:Kompletując wyprawkę szkolną dla swoich dzieci zawsze kierowałam się jedną prostą zasadą: tornistry musiały ważyć jak najmniej. Dziś, proszę moje dzieci, by zawsze o niej pamiętały. Zaczynałam już od podstaw, kupowałam wyłącznie lekkie tornistry. Obowiązkowo też musiały być zakładane na plecy. Dzieci nie mogły nosić ich na jednym ramieniu. Do tego zawsze pilnowałam, co noszą w tornistrach. By ich niepotrzebnie nie obciążać, wieczorem pakowaliśmy do plecaków wyłącznie te książki i zeszyty, które były im potrzebne na następny dzień w szkole. Reszta była zbędna. Niestety dziś wielu rodziców nie kontroluje, tego, co ich dzieci dźwigają  na plecach. Inni  uważają, że lepiej, by w plecaku było wszystko, bo wszystko się może przydać i jest gwarancja, że pociecha nie zapomni którejś z książek. Kiedy wspominam ten czas, to w latach 80. bardziej niż przygotowywaniem wyprawki dla swoich dzieci, przejmowałam się wyprawkami uczniów z biedniejszych rodzin. Już w czerwcu apelowałam do rodziców, by kupując przybory szkolne, wzięli dodatkowy ołówek, czy dwa zeszyty więcej. Później te przedmioty trafiały na akcje charytatywne, które organizowaliśmy w szkole.
Danuta Pietraszewska, posłanka Platformy Obywatelskiej, z wykształcenia nauczycielka języka polskiego, pracowała w szkole podstawowej nr 15 w rudzkiej Halembie. Mama dwójki dorosłych dzieci i babcia trójki wnucząt:Kompletując wyprawkę szkolną dla swoich dzieci zawsze kierowałam się jedną prostą zasadą: tornistry musiały ważyć jak najmniej. Dziś, proszę moje dzieci, by zawsze o niej pamiętały. Zaczynałam już od podstaw, kupowałam wyłącznie lekkie tornistry. Obowiązkowo też musiały być zakładane na plecy. Dzieci nie mogły nosić ich na jednym ramieniu. Do tego zawsze pilnowałam, co noszą w tornistrach. By ich niepotrzebnie nie obciążać, wieczorem pakowaliśmy do plecaków wyłącznie te książki i zeszyty, które były im potrzebne na następny dzień w szkole. Reszta była zbędna. Niestety dziś wielu rodziców nie kontroluje, tego, co ich dzieci dźwigają na plecach. Inni uważają, że lepiej, by w plecaku było wszystko, bo wszystko się może przydać i jest gwarancja, że pociecha nie zapomni którejś z książek. Kiedy wspominam ten czas, to w latach 80. bardziej niż przygotowywaniem wyprawki dla swoich dzieci, przejmowałam się wyprawkami uczniów z biedniejszych rodzin. Już w czerwcu apelowałam do rodziców, by kupując przybory szkolne, wzięli dodatkowy ołówek, czy dwa zeszyty więcej. Później te przedmioty trafiały na akcje charytatywne, które organizowaliśmy w szkole. MB
Tornistry spakowane, bo już w poniedziałek nasze pociechy ruszą do szkół. Zabiorą ze sobą podręczniki, bruliony, zeszyty ćwiczeń, wypchany po brzegi piórnik, flamastry, blok rysunkowy, strój do ćwiczeń i oczywiście drugie śniadanie. Efekt - dzieci niczym wielbłądy poniosą na plecach spory ciężar. Jak duży? Specjalnie dla Państwa sprawdziliśmy, ile waży plecak ucznia klasy pierwszej. Okazało się, że o wiele za dużo, bo nawet aż 10 kilogramów.

Pomimo wprowadzenia we wrześniu 2009 roku przepisu, nakładającego na szkoły obowiązek zapewnienia uczniom klas I szkół podstawowych możliwości pozostawiania w szkole części podręczników i przyborów szkolnych, uczniowie wciąż noszą ciężkie tornistry.

Maciej Osuch, rzecznik praw ucznia, przedstawia przyszłość edukacji w czarnych barwach. - Postulat zostawiania podręczników w szkole, tak aby nie trzeba było ich nosić między domem a szkołą, jest atrakcyjny, ale tylko pod warunkiem, że nauka będzie się kończyć w szkole. Tak jednak nie jest i długo nie będzie. Powszechne są prace domowe, a zresztą sporo uczniów tak naprawdę uczy się dopiero w domu - komentuje Osuch.

Zależność pomiędzy wagą tornistrów noszonych przez dzieci a skłonnością do wad postawy jest niepokojąca. Przeciążony plecak to jedna z głównych przyczyn powstawania chorób kręgosłupa u najmłodszych. Co gorsza, skutki dźwigania ciężarów odczuwalne są nawet w wieku dojrzałym poprzez zwyrodnienia i bóle stawów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących stanu zdrowia ludności Polski w 2004 roku, odsetek dzieci w wieku 0-14 lat, u których odnotowano przewlekłe choroby kręgosłupa, wynosił 1,2 proc. W 2009 r. odnotowano jego wzrost o kolejne 0,3 proc.

- 10 kg to na pewno za dużo. Na moje lekarskie oko tornister powinien ważyć maksymalnie 5 kg. Większy ciężar może uszkodzić kręgosłup dziecka, ponieważ jest to spore obciążenie na stawy biodrowe czy kolana. Pamiętajmy też, że waga tornistra powinna być adekwatna do wagi dziecka, a często tak nie jest - potwierdza Daniel Miklasiński, ordynator oddziału chirurgii dziecięcej w Centrum Pediatrii w Sosnowcu.

Wybraliśmy się do jednej z katowickich księgarni i sprawdziliśmy ile tak naprawdę ważą podręczniki. I co się okazało? Tornister polskiego ucznia w szkole podstawowej, w klasach 1-3 waży od 6 do nawet 10 kg. Tymczasem według specjalistów waga plecaka dziecka w tym wieku nie powinna przekraczać 4 kg!

Patrycja Jaskulska, jedna z ekspedientek w księgarni ocenia, że niedługo zestaw książek dla pierwszoklasisty będzie cięższy niż on sam.

- Nauczyciele wymagają, żeby uczniowie codziennie przynosili do szkoły cały zestaw podręczników. To jakiś absurd! Takie maluchy nie potrafią się jeszcze przeciwstawić i dźwigają ciężary. Owocuje to jedynie tym, że w dzieciach narasta niechęć do szkoły - wyraża swoją dezaprobatę Jaskulska.

Sprawdziliśmy ile ważą książki pierwszoklasisty

Siedmioletnią Klaudię Turek z Łazisk spotkaliśmy podczas podręcznikowych zakupów. Na naszą prośbę próbowała udźwignąć swój zestaw szkolnych podręczników. Udało się, ale na twarzy dziewczynki widać było wielki wysiłek. Babcia dziecka skomentowała to krótko - Za naszych czasów wyglądało to inaczej.

Elżbieta Niemiec, kierowniczka sklepu podziela tę opinię. - Kiedy byłam dzieckiem w tornistrze nosiłam zaledwie kilka podręczników, zeszycików, może jakieś kredki czy też farbki - wspomina Niemiec.

Postanowiliśmy sprawdzić ile dokładnie waży plecak pierwszoklasisty. A precyzyjnie rzecz biorąc, ile ważą w nim same podręczniki. Waga wskazała 10 kilogramów! Dwa i pół raza więcej niż pierwszoklasista może nosić, bez szkody dla zdrowia!

Ceny podręczników przyprawiają o ból głowy

Komplet podręczników dla siedmiolatka to jednak nie tylko kwestia dużego ciężaru, ale i porażającej ceny. Najtańsze zestawy zaczynają się od 200 zł. Nic dziwnego, że wśród rodziców narasta frustracja.

- Program w szkole jest stale zmieniany. Pieniądze jakie wydajemy na podręczniki to niewyobrażalna kwota - oburza się babcia małej Klaudii.

Zdaniem Macieja Osucha, rzecznika praw ucznia w dużej mierze płacimy za ozdobną okładkę książki. - Naprawdę nie jest koniecznością, by szkolne podręczniki były od strony wizualnej tak atrakcyjne i kolorowe. Przecież i tak po roku do niczego nie przydają, a sprzedać je trudno - podkreśla rzecznik.

Elektroniczna przyszłość edukacji

Rozwiązaniem książkowego problemu zdają się być elektroniczne podręczniki. Nie tylko nic nie ważą, ale również mają być udostępniane bezpłatnie.

Maciej Osuch zdecydowanie popiera wprowadzenie programu cyfrowej szkoły. - Dobrze byłoby też bardziej zdecydowanie pójść w stronę e-booków. Na razie jednak są one stanowczo zbyt mało wykorzystywane. Wydawnictwa mocno się przed tym bronią, bo w dobie powszechnego kopiowania treści mogłoby się szybko okazać, że część dzieci faktycznie ma podręczniki za darmo - wyjaśnia Osuch.

Dobry pomysł

Po podręczniki szkolne zamiast do księgarni, katowiccy uczniowie będą chodzić do bibliotek?. Na pomysł stworzenia sieci wypożyczalni podręczników wpadli członkowie katowickiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides. Stworzyli projekt uchwały intencyjnej, pod którym do 14 września zbierają podpisy (w siedzibie Bona Fides ul. Warszawska 19). Później przedstawią ją katowickim radnym. Wypożyczalnie miałyby działać przy szkolnych bibliotekach.

Czy naszym uczniom jest potrzebny tak rozbudowany zestaw podręczników?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!