„Koronawirusie ty nam nie pchaj tu się. Ogarniasz cały świat. Szkołę mamy w domu. Wchodzisz po kryjomu. Codziennie dajesz znak” - to fragment dwuminutowego utworu zatytułowanego... „Koronawirusowa Piosenka”, który w przeciągu kilku dni (został udostępniony w serwisie YouTube w piątek, 10 kwietnia) wyświetlono ponad 6 tys. razy. W jego realizacji wzięli udział m.in. bytomscy uczniowie.
Skąd pomysł na koronawirusowy utwór?
Autorką tekstu i muzyki jest wspomniana już Sabina Szmajduch, czyli nauczycielka muzyki w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Bytomiu. Na samym początku warto zadać sobie pytanie: jak narodziła się ta idea?
Musisz to znać
- Impuls do stworzenia piosenki wyszedł od dyrektor szkoły. To ona wpadła na ten szalony pomysł - mówi w rozmowie „Dziennikiem Zachodnim” Sabina Szmajduch.
- Pomyślałam na początku, że to nie możliwe do wykonania, gdyż mam trójkę dzieci, a ponadto prowadzę nauczanie zdalne. Podeszłam więc do tego z dystansem, zważywszy na ogrom pracy - kontynuuje. Jak się jednak okazało - pomysł zakiełkował w głowie...
- Później razem z dziećmi przygotowywaliśmy obiad w kuchni, zaczęliśmy się wygłupiać i tak nam do głowy przychodziły kolejne słowa, które się rymowały, powstała melodia i zaczęliśmy to wszystko nagrywać na dyktafon. Zadzwoniłam następnie do męża, żeby go poinformować, że mamy piosenkę o koronawirusie. To on właśnie zajął się całym montażem i nagraniem tych dźwięków, odpowiada więc za produkcję tego utworu - wyjaśnia nasza rozmówczyni i dodaje że założenie było takie, aby był to utwór dla dzieci i stworzony z udziałem najmłodszych.
Dyrektor bytomskiej placówki całość się spodobała, pomysł został następnie skonsultowany także z innymi nauczycielami. Później wystarczyło tylko dopracować tekst „Koronwirusowej Piosenki” i udostępnić go w sieci.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Teledysk do utworu powstał przy współpracy dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców ze Szkoły Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi, a także rodziny i przyjaciół autorki całości.
- Wszyscy podeszli do tego entuzjastycznie. Odzew był zaskakujący. Uczniowie nagrywali z rodzinami, nauczyciele poprzebierali się, aby dodać humoru. Uczestnicy projektu mieli na przygotowanie swoich nagrań tylko przedświąteczny weekend. Całość powstałą z potrzeby serca, aby odciągnąć nas wszystkich od tych pesymistycznych myśli - dodaje Sabina Szmajduch.
We wspomnianym nagraniu, z którym mogą Państwo zapoznać się powyżej, udział wzięli:
- chór „Zgrane Nutki”;
- Barbara Bartusik;
- Renata Biszko;
- Ewelina i Kamil Kukulscy;
- Aleksandra i Jacek Makowscy;
- Karol Makowski;
- Szymon Makowski;
- Magdalena Obczyńska;
- Magdalena, Oliwia, Teresa i Zuzanna Siwek;
- Karolinka, Łukasz, Małgorzata, Piotr i Sabina Szmajduch;
- Karolina Ślęzok;
- Michał Wadowski;
- Beata Winiarz;
- Jakub Zawodny.
Bądź na bieżąco i obserwuj
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?