Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie IV LO im. S. Staszica w Sosnowcu mieli praktyczne zajęcie dotyczące zagrożenia rakiem piersi

Agata Pustułka
Agata Pustułka
W sosnowieckim IV LO uczą się, jak uniknąć raka
W sosnowieckim IV LO uczą się, jak uniknąć raka Mat. prasowe
Katarzyna Stachowicz, radna wojewódzka i pacjentka po profilaktycznej mastektomii uczy młodzież jak uniknąć raka piersi, dlaczego i kiedy warto się badać oraz jak się badać prawidłowo. Podczas zajęć nie zabrakło też kilku słów o zdrowym odżywianiu

Katarzyna Stachowicz to bohaterka tekstów Dziennika Zachodniego. Dzięki jej akcji i zaangażowaniu posłów wszystkich opcji oraz redakcji Dziennika Zachodniego udało się przeforsować w Polsce refundację profilaktycznej mastektomii u kobiet z genetycznym rakiem piersi.

CZYTAJ TEŻ:
Wygraliśmy życie dla Polek. Będą refundacje operacji raka piersi

Pani Katarzyna poszła za ciosem. W zagłębiowskich miastach chce na muralach promować profilaktykę i zachęcać do badań - pierwszy już można oglądać w centrum Sosnowca na ścianie dawnego Szpitala Miejskiego nr 2. To nie koniec działań Katarzyna. Właśnie rozpoczęła cykl zajęć z młodzieżą licealną. Na pierwszy ogień poszło sosnowieckie LO im. Staszica, gdzie odbyły się zajęcia dotyczące raka piersi, profilaktyki, koniecznych badań i zdrowego żywienia.

Licealistki mogły na fantomach piersi sprawdzić pod okiem fachowców, czy w sposób właściwy badają piersi. Jak twierdzą eksperci właśnie dzięki samobadaniu udaje się wykryć najwięcej przypadków raka. - To przerażające, że na całym świecie śmiertelność z powodu raka piersi maleje, a u nas rośnie. Jedyną skuteczną bronią są badania, a więc profilaktyka - mówi Katarzyna Stachowicz.

Zobaczcie koniecznie

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że liczba zachorowań Polek na raka piersi zwiększyła się w ciągu ostatnich 30 lat prawie dwukrotnie. Co roku przybywa prawie 6 tys. pacjentek.

Szacuje się, że w kraju żyje ok. 100 tys. chorych. Rak piersi rozpoznawany jest najczęściej u kobiet po 50. roku życia. Jednak rośnie liczba diagnoz stawianych kobietom w wieku 20- 49 lat.

O efektach terapii decydują przede wszystkim wczesne rozpoznanie nowotworu i błyskawiczne rozpoczęcie leczenia. Co ważne, rak piersi jest wyleczalny w 95 proc. Niekiedy opóźnienie w leczeniu to wina pacjentki, jednak bardzo często jest efektem niewydolnego systemu opieki zdrowotnej.

Jak zapewnia Katarzyna Stachowicz to początek cyklu spotkań. Kolejne są planowane w najbliższej przyszłości.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera