MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie nie wrócą do szkół przed wakacjami. Jakie będzie zakończenie roku szkolnego? O rozdaniu świadectw zdecydują dyrektorzy placówek

Monika Chruścińska-Dragan
W tym roku nie będzie uroczystego wręczania świadectw. Dyrektorzy mają ustalić formę i termin ich wydania. Mogą wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy lub grupy uczniów, ewentualnie uczniowie będą mogli odbierać je w dowolnym terminie.
W tym roku nie będzie uroczystego wręczania świadectw. Dyrektorzy mają ustalić formę i termin ich wydania. Mogą wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy lub grupy uczniów, ewentualnie uczniowie będą mogli odbierać je w dowolnym terminie. Karolina Misztal
Uczniowie do końca roku szkolnego, a więc 26 czerwca, nie wrócą do zajęć w szkołach. Kontynuowane będą lekcje na odległość. Nie będzie także uroczystego wręczania świadectw. O formie i terminie ich wydania mają zdecydować sami dyrektorzy szkół.

Lekcji w szkołach nie ma już od 12 marca. Od 25 marca obowiązkowa jest zdalna edukacja. W praktyce oznacza to, że nauczyciele w całej Polsce obowiązkowo realizują zdalnie podstawę programową, mogą też sprawdzać wiedzę uczniów i stawiać oceny. I tak zostanie już do 25 czerwca.

- Nie ma już potrzeby przywracania tradycyjnych zajęć w szkołach w tym roku szkolnym - mówił podczas konferencji 1 czerwca Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Zakończenie roku szk. 2019/2020 bez uroczystego rozdania świadectw

Zakończenie roku szkolnego przewidziane jest na 26 czerwca. Nie będzie jednak uroczystego wręczania świadectw. Dyrektorzy mają ustalić formę i termin ich wydania. Mogą wyznaczyć godziny odbioru świadectw dla danej klasy lub grupy uczniów, ewentualnie uczniowie będą mogli odbierać je w dowolnym terminie. Wszystko zależeć będzie od wielkości szkoły.

Musisz to wiedzieć

Rzeczniczka prasowa MEN, Anna Ostrowska, zapytana przez RMF FM, czy resort wyda na tę okazję specjalne wytyczne, zaprzeczyła.

- Nie będziemy wydawali dodatkowych wytycznych ani zaleceń w tej kwestii. Apelujemy do dyrektorów szkół i placówek o przestrzeganie zaleceń ministra zdrowia i głównego inspektora sanitarnego - wyjaśniła.

Podobna sytuacja miała miejsce przy okazji zakończenia roku szkolnego tegorocznych maturzystów, kiedy to również dyrektorzy decydowali jak ma wyglądać tryb odbioru świadectw.

Uczniowie powinni zostać sprawiedliwie ocenieni

Minister Piontkowski rozwiał wczoraj, 1 czerwca, z kolei nadzieje co poniektórych dotyczące podnoszenia z automatu końcowych stopni uczniom. Apelował o to, przypomnijmy, Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak zaproponował, aby w związku z pandemią wszystkim uczniom nauczyciele podwyższyli oceny o jeden stopień.

Chodzi o to, aby wszyscy otrzymali promocję do następnej klasy oraz wynagrodzić dzieciom trudy związane ze zdalnym nauczaniem. Zwłaszcza tym, którzy z "powodu pandemii, jakichś przyczyn technicznych" są w gorszej sytuacji.

- Nie wiem czy wszystkie dzieci chciałyby dostać za nic prezent w postaci lepszych stopni. Pewnie część tak, ale ocena końcowa roczna obejmuje nie tylko okres pandemii, ale także cały rok szkolny. Chciałbym, aby uczniowie zostali sprawiedliwie, obiektywnie ocenieni i aby te oceny były jak najlepsze - zaznaczył szef resortu edukacji sugerując, że jest przeciwny inicjatywie.

Zobacz i zapamiętaj

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni