Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie "Staszica" przynieśli do szkoły tęczowe torby. Solidaryzują się z osobami LGBT. Tęczowego Piątku nie zorganizowano

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
W ubiegłym roku Tęczowy Piątek w II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach skończył się ogromną aferą. Przez internet przelała się fala hejtu, szkołę odwiedziła policja, a wydarzenie ostatecznie odwołano. Mimo to uczniowie do szkoły przyszli w tęczowych barwach, żeby wyrazić swoją solidarność wobec osób LGBT. W 2019 roku Tęczowego Piątku w "Staszicu" nie zorganizowano. Pojawili się za to uczniowie, którzy znów mieli ze sobą kolory tęczy.

Tęczowy Piątek kością niezgody pomiędzy lewicą i prawicą

Tęczowy Piątek to akcja Kampanii Przeciw Homofobii, która w Polsce jest organizowana od czterech lat. W założeniu miał być to dzień, w którym uczniowie będą okazywać swoje wsparcie dla osób LGBT. W poprzednich latach KPH wysyłało uczniom materiały naukowe, a ci organizowali we współpracy z nauczycielami Tęczowe Piątki w swoich szkołach. Czasem były to jedynie happeningi, podczas których uczniowie spotykali się ubrani w tęczowe kolory, czasem szkoły przygotowywały specjalne zajęcia związane z prawami mniejszości.

W praktyce Tęczowy Piątek stał się kością niezgody pomiędzy lewicą a prawicą. W 2019 roku KPH nie rejestrowało nawet szkół, które chciałyby wziąć udział w akcji, ani nie rozsyłało materiałów, żeby nie narażać uczniów i placówek na hejt oraz kontrole ze strony kuratoriów oświaty.

Uczniowie przynieśli tęczowe torby. Tęczowego Piątku w "Staszicu" nie ma

W tym roku Tęczowy Piątek przypadł na 25 października. Do akcji znów postanowili włączyć się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach.

Jeszcze przed poprzednią edycją Tęczowego Piątku "Staszic" spotkał się z ogromną falą hejtu. Uczniowie i dyrekcja szkoły zetknęli się nawet z groźbami, a placówkę odwiedziła policja, żeby poinformować nauczycieli o możliwych niebezpieczeństwach. W związku z tym Kazimierz Sporoń - dyrektor "Staszica" - postanowił odwołać akcję.

O przyczynach odwołania Tęczowego Piątku w "Staszicu" pisaliśmy TUTAJ. KLIKNIJ i dowiedz się więcej

Zobaczcie koniecznie

Tęczowy Piątek w II LO od samego początku był inicjatywą uczniów. Mimo odwołania oficjalnej akcji, na którą składały się m.in. zajęcia i happeningi mówiące o tolerancji, uczniowie i tak przyszli do szkoły w tęczowych barwach i koszulkach z napisem: "Why be racist, sexist, homophobic and transphobic, when you could jus be quiet?", co w tłumaczeniu na język polski oznacza: "Po co być rasistą, seksistą, homofobem czy transfobem, skoro można po prostu być cicho?".

Jak Tęczowy Piątek w 2019 roku wygląda w "Staszicu"?

Chcieliśmy pokazać, że jako społeczność szkolna jesteśmy otwarci na inność, ale zabroniono nam tego, ponieważ ludzie, których nawet nie znamy, się z tym nie zgadzają - Magda, klasa 1a

- W tym roku nikt nie zgłosił dyrekcji pomysłu na zorganizowanie Tęczowego Piątek, uczniowie po prostu nie podjęli tematu, a my sami też takiej akcji nie zorganizowaliśmy - mówi Anna Włodek, wicedyrektor.

Mimo to uczniowie podobnie jak w roku poprzednim przynieśli do szkoły tęczowe kolory - torby, koszulki czy inne gadżety. Tak po prostu, żeby pokazać, że "Staszic" to szkoła otwarta dla wszystkich. Nic więcej nie przygotowano.

- Zabrałam dziś do szkoły tęczową torbę, żeby pokazać swoje wsparcie dla środowiska LGBT - mówi Magda z klasy 1a. - Chcieliśmy pokazać, że jako społeczność szkolna jesteśmy otwarci na inność, ale zabroniono nam tego, ponieważ ludzie, których nawet nie znamy, się z tym nie zgadzają. Dostrzegamy problemy osób LGBT i chcemy o nich mówić - dodaje.

W 2018 roku kuratorium oświaty przeprowadziło kontrole w trzech szkołach z województwa śląskiego, na które wpłynęły skargi w związku z organizacją Tęczowego Piątku. Jedną z nich był "Staszic".

- Podczas kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Dyrektor II LO w Tarnowskich Górach sam odwołał wydarzenie, więc sprawa stała się bezprzedmiotowa, ponieważ do akcji nie doszło - wyjaśnia Anna Kij, rzecznik Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Tęczowy Piątek w Rybniku. II LO w plakatach: "Nasza szkoła jest przyjazna wszystkim"

Tęczowy Piątek w szkołach: W II LO w Rybniku na plakatach: "...

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera