MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej z Rybnika nagrali teledyski. Z wojskową orkiestrą. M.in. do piosenki "Witajcie w naszej bajce"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Teledysk do wojskowych piosenek był raczej stonowany. Ten do utworu "Witajcie w naszej bajce" wykorzystywał z kolei teatr cieni.
Teledysk do wojskowych piosenek był raczej stonowany. Ten do utworu "Witajcie w naszej bajce" wykorzystywał z kolei teatr cieni. Piotr Chrobok
Do piosenek znanych chociażby z wojskowych defilad: "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż", czy "Przybyli ułani pod okienko", a także do popularnego w ostatnim czasie utworu "Witajcie w naszej bajce" powstałym przy okazji nowej aranżacji Akademii Pana Kleksa stworzyli teledysk uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 7 w Rybniku. Młodzież nagrała go wspólnie z wojskiem. Z wojskową orkiestrą z Bytomia.

Młodzież rybnickiej szkoły specjalnej wystąpiła w teledysku. Stworzyła go z wojskiem!

Podczas kończącego się roku szkolnego angażowali się w naukę, ale podejmowali się też działań nie tylko z nią związanych. Uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 7 w Rybniku wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu. Młodzież wystąpiła w teledysku.

Ich udział w nim nie ograniczył się jednak jedynie do występu. Uczniowie rybnickiej szkoły specjalnej, byli w niego zaangażowani od A do Z. Wcześniej nagrali do niego muzykę we własnych aranżacjach.

W realizację teledysku oraz wcześniejsze przygotowanie do niego muzyki młodzież zaprosiła wojskowych z bytomskiej orkiestry wojskowej. Jak przyznają koordynatorzy muzycznego, szkolno-wojskowego projektu, celem stworzenia muzyki i klipu było przełamywanie barier, z którymi zmagają się uczniowie z różnorakimi niepełnosprawnościami.

- Chcieliśmy znaleźć sposób, aby przełamać bariery, które istnieją. Próbujemy pokazać, że dzieci z niepełnosprawnościami, jak pełnosprawne dzieci potrafią wszystko, że każda inicjatywa artystyczna jest w ich zasięgu - mówi Agnieszka Siembieda, nauczycielka w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 7, która w projekcie pełniła rolę aranżerki.

Młodzież i wojsko przygotowali dwa teledyski. Do piosenek wojskowych oraz do utworu "Witajcie w naszej bajce"

Współpraca szkoły i wojskowej orkiestry trwała przez kilka miesięcy. Początkowo jej efektem miało być nagranie jednego teledysku. Ostatecznie powstały dwa. Do różnych utworów: wojskowych, a także jednej piosenki współczesnej. Ich wybór ma swoje uzasadnienie.

- Chcieliśmy w pewien sposób nawiązać do tego, że współpracujemy z orkiestrą wojskową - wskazuje na wybór piosenek wojskowych: "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż", czy "Przybyli ułani pod okienko", Agnieszka Siembieda, dodając, że decyzja o wyborze piosenki "Witajcie w naszej bajce" powstałej do nowej aranżacji Akademii Pana Kleksa była z kolei pójściem z duchem czasu.

W obu teledyskach wystąpiło w sumie kilkadziesiąt osób. Wśród nich 30 wojskowych związanych z orkiestrą oraz 12 uczniów trzech najstarszych klas szkoły specjalnej nr 7.

Dla młodzieży i wojskowych nagranie teledysku to wielkie przeżycie

Wszyscy, którzy wzięli w nim udział podkreślają, że było to wyjątkowe, wielkie wydarzenie. Jednym z uczniów, który wystąpił w teledyskach był Paweł z 6 klasy. Pozwoliło mu to spełnić jego marzenie.

- Kiedyś miałem marzenie, żeby nagrać swoją piosenkę i teledysk do niej. Później to się trochę oddaliło. W nowej szkole to marzenie, które kiedyś sobie wyznaczyłem się spełniło - uśmiecha się Paweł Zdziebłowski, uczeń, który wystąpił w teledyskach.

Również wojskowi zaznaczają, że było to coś niezapomnianego. Przy okazji wojskowej orkiestrze miało się udać też zrobić coś, co wpisuje się w podstawy jej działalności.

- Walka z barierami, ze stereotypami jest coś, w czym na pewno orkiestra wojskowa jako instytucja też powinna się angażować - zauważa kpt. Krystian Siwek, dowódca orkiestry wojskowej.

Teledyski będzie można zobaczyć w internecie

Premiera nagranych przez uczniów i wojskowych teledysków miała miejsce na kilka dni przed zakończeniem roku szkolnego. Wówczas pokazano je wąskiemu gronu uczniów, szkolnej społeczności i wojskowych.

Klipy będą jednak ogólnodostępne. Zostaną udostępnione na YouTube. - Mam nadzieję, że wyszło wspaniale, dużo osób to obejrzy i będzie super odbiór - życzy sobie Paweł Zdziebłowski.

Żadnych wątpliwości co do tego zdają się nie mieć natomiast w szkole. - Uczniowie odnaleźli się w tym bardzo dobrze. Ja jestem z nich dumna - przyznaje Agnieszka Siembieda, dodając, że gdyby był to projekt na ocenę, to w szkolnej skali zarówno uczniom, jak i wojskowym należałyby się szóstki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni