MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie wracają do szkół 1 września 2020 roku. Ministerstwo wprowadza trzy modele edukacji i specjalne zasady obowiązujące w szkołach

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Minister Dariusz Piontkowski przedstawił główne założenia dotyczące powrotu uczniów do szkół
Minister Dariusz Piontkowski przedstawił główne założenia dotyczące powrotu uczniów do szkół Twitter Ministerstwo Edukacji Narodowej
Obecna sytuacja epidemiczna pozwala na to, by w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych można było przywrócić standardowe zajęcia – twierdzi Dariusz Piontkowski, minister edukacji, który w środę, 12 sierpnia zorganizował konferencję prasową na temat bezpiecznego powrotu uczniów do szkół 1 września 2020 roku. Według planów ministerstwa, w strefach żółtej i czerwonej jednej klasie powinna być przypisana jedna sala lekcyjna. Ograniczony musi być również wstęp do szkoły dla osób trzecich.

Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej, jest przekonany, że 1 września do szkół będzie mogła wrócić zdecydowana większość uczniów w całej Polsce. Swoje stanowisko przedstawił podczas konferencji prasowej, która odbyła się 12 sierpnia 2020 roku.

- Obecna sytuacja epidemiczna według Ministerstwa Zdrowia i GIS pozwala na to, by w przytłaczającej większości placówek edukacyjnych można było przywrócić standardowe zajęcia. Stąd mówimy o możliwości bezpiecznego powrotu do szkół, który jest możliwy dzięki współpracy kilku ministerstw i instytucji - powiedział w środę minister edukacji narodowej.

Kalendarz roku szkolnego 2020/2021 NOWE TERMINY. Kiedy są fe...

Jak będzie wyglądał powrót do szkoły w strefach żółtej i czerwonej?

Jak podkreśla minister Piontkowski w przytłaczającej powiatów w Polsce sytuacja epidemiczna jest standardowa i nie będzie w nich problemem powrót do normalnych zajęć września 1 września.

- Jedynie w powiatach żółtych i czerwonych mogą być dodatkowe obostrzenia – mówił podczas konferencji Dariusz Piontkowski, dodając, że niemożliwym jest opisanie zasad postępowania w każdej sytuacji wystąpienia koronawirusa.

Nowe obostrzenia sanitarne obowiązujące w powiatach z największym wzrostem zakażeń koronawirusem.Od 8 sierpnia 2020 obowiązują nowe regulacje.Transport zbiorowy: strefa czerwona (50 proc. siedzących, jeśli pojazd wjeżdża na teren strefy, nie można wsiadać dopóki nie ma poniżej 50 proc.), strefa żółta (bez zmian).Obecnie: Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:a) 100 % liczby miejsc siedzących albob) 50 % liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 % miejsc siedzących niezajętych. Obowiązek zakrywania ust i nosa.Zobacz kolejne obostrzenia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Obostrzenia w czerwonej strefie i żółtej strefie koronawirus...

Ministerstwo wprowadzi jednak trzy modele funkcjonowania szkół: A, B i C. Model A oznacza standardową edukację. Model B to model tzw. mieszany. Natomiast model C zakłada całkowite zawieszenie stacjonarnej edukacji w danej szkole. Ministerstwo przygotowało również specjalne plansze informujące o obowiązujących zasadach.

Modele B i C będą obowiązywać czasowo. Model B zakłada m.in. możliwość podzielenia klasy na dwie grupy.

Uczniowie przewlekle chorzy na podstawie opinii lekarza będą podlegać edukacji zdalnej, ale jak podkreśla minister Dariusz Piontkowski taka opinia będzie wskazywać, że taki uczeń nie może również chodzić do sklepu czy wyjeżdżać na wakacje.

Jak informuje ministerstwo, gdyby do takiej sytuacji doszło, reakcja będzie natychmiastowa i za każdym razem podejmowana na podstawie danych, dotyczących konkretnej sytuacji.

- Podejmując decyzję o powrocie do szkół kierowaliśmy się również doświadczeniami państw UE i spoza Europy. Okazuje się, że większość władz państw europejskich podejmuje podobne decyzje. Decydują o powrocie do tradycyjnych form nauczania. Jednocześnie - podobnie, jak w Polsce - z zastrzeżeniem, że przy gwałtownej zmianie sytuacji będzie można reagować – twierdzi minister Piontkowski.

Jakie procedury w przypadku stwierdzenia koronawirusa w szkole będą wprowadzane? Jeśli w danej szkole pojawi się grupa uczniów skierowanych na kwarantannę, Ministerstwo Edukacji Narodowej chce wprowadzić tzw. model mieszany.

- Nie chcemy, by tracili kontakt z nauczycielem, więc chcemy, by mieli możliwość kształcenia na odległość - powiedział minister, dodając, że każda szkoła jest inna i w każdym konkretnym przypadku reakcja na pojawienie się koronawirusa w placówce może wyglądać inaczej.

Resort edukacji nie chce narzucać odgórnych przymusów działania. Zaproponuje natomiast kilka możliwych scenariuszy reagowania.

- Przewidujemy możliwość ewentualnego ograniczenia funkcjonowania szkoły, jeżeli w danej placówce lub w jej okolicach będzie trudniejsza sytuacja epidemiczna – twierdzi Dariusz Piontkowski.

W szkołach podstawowych można zorganizować różne godziny i przerwy dla klas 1-3 i klas starszych. Ograniczy to liczbę uczniów, którzy spotkają się na korytarzach szkolnych. Dyrektorzy mogą też organizować dwie przerwy obiadowe, by ograniczyć tłok w stołówkach.

Nie przeocz

Plan ministerstwa zakłada także, że dyrektor szkoły organizując zajęcia będzie miał prawo zdecydować o tym, że część klas zaczyna zajęcia np. o godz. 8, część o godz. 9, aby uniknąć sytuacji, że wszyscy uczniowie gromadzą się w szatni.

Co w przypadku zachorowania ucznia na koronawirusa?
- Wyszuka się osoby, które miały kontakt z zakażonym i ew. skieruje je do kwarantanny. Jeśli dziecko zacznie się źle czuć, nauczyciel powinien jak najszybciej odseparować ucznia od kolegów. Rekomendujemy, by każda szkoła miała specjalną "izolatkę", w której dziecko będzie przebywać do czasu podjęcia decyzji o kontynuacji nauki - mówi Izabela Kucharska, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego.

- W powiatach żółtych i czerwonych należy pamiętać o tym, by jedna klasa przypadała na jedną salę, aby uczniowie nie przemieszczali się z klasy do klasy. Należy ograniczyć do minimum przebywanie osób trzecich w szkołach. Zakazy organizowania wycieczek, wyjazdów czy dużych imprez w "czerwonych" powiatach dotyczą także szkół i przedszkoli - dodała.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni