- Zdecydowaliśmy się podjąć ten temat, bo jest on ważny, ale - naszym zdaniem - pomijany i nie przebija się do społecznej świadomości tak bardzo jak na przykład kwestie związane z ekologią i ochroną środowiska. Moment śmierci bliskiej osoby zawsze jest dla rodziny niezwykle traumatyczny. W tym najtrudniejszym i najbardziej bolesnym momencie trzeba nieraz podjąć szybką decyzję. Pragniemy, by pobranie organów do przeszczepu przestało budzić lęk i grozę, a kojarzyło się z życiem, miłością i najcenniejszym darem zmarłego. Niech ten trudny moment uwolni rodziny od wyrzutów sumienia, a wleje w nich otuchę, że nawet ze śmierci może wypłynąć dobro - wyjaśniają cel swojej akcji uczniowie Bielskiej Szkoły Przemysłowej.
Milena Drozdowska, uczennica Bielskiej Szkoły Przemysłowej, jeszcze przed rozpoczęciem projektu, mówiła DZ, że ich celem jest podniesienie świadomości ludzi na temat transplantacji organów po śmierci, bo w Polsce to delikatny i wciąż bardzo nieznany temat. - Żyjemy w czasach, kiedy ludzie unikają tematu śmierci - podkreślała Milena Drozdowska.
A Kamil Lorek, również uczeń BSP, podkreślał, że swoją akcją chcą przełamywać stereotypy narosłe wokół przeszczepów organów i pokazać, że nasza decyzja dotycząca transplantacji może uratować lub odebrać komuś życie.
Projekt ruszył na początku stycznia. W czasie ferii uczniowie Bielskiej Szkoły Przemysłowej odwiedzili z kamerą kilka miast w województwie śląskim, by poznać opinię ich mieszkańców na temat pośmiertnego dawstwa narządów.
Obejrzyj dokładnie
Przeprowadzili wywiad z ks. Piotrem Sadkiewiczem, który jest znany z propagowania idei transplantacji, krwiodawstwa i dawstwa szpiku. Duchowny tłumaczył, że dzielenie się swoim zdrowiem i życiem jest pięknym sposobem realizacji przykazania miłości.
- Zmartwychwstanie nie jest zmartwychwstaniem narządowym, a duchowym - mówił ks. Sadkiewicz.
Historią swego życia podzieliła się z uczniami biorczyni serca, absolwentka Bielskiej Szkoły Przemysłowej Jadwiga Noga.
- Chcieliśmy spotkać się z większą liczbą biorców, niestety aktualna sytuacja na świecie uniemożliwiła nam to - podkreślają uczniowie BSP, którzy stworzyli reklamę społeczną, w której przekonują do pozytywnego patrzenia na transplantację oraz wypełnienia i noszenia przy sobie oświadczenia woli (takie zaprojektowane przez nich oświadczenia chcą rozdawać na ulicach miast, gdy będzie już taka możliwość).
Zdjęcia do filmu wykonał Kamil Lorek z 4 TG w murach bielskiej szkoły - tym samym uczniowie nawiązali do historii tego budynku, w którym mieścił się szpital wojskowy w czasach II wojny światowej. W reklamie zagrali uczniowie Małgorzata Gaik, Dominik Parma i Szymon Targosz z 4 AO, Igor Żukowski z 3 AN. Młode projektantki mody z klasy 3 TM Zuzanna Krzyżewska oraz Jagoda Duszyk dodatkowo uszyły pluszowe organy, dzięki którym swój przekaz mogli kierować do wszystkich osób, bez względu na wiek.
Akcja znalazła uznanie wśród wielu instytucji. Patronat honorowy nad projektem objęli marszałek województwa śląskiego, nuncjusz apostolski w Polsce, prymas Polski, biskup diecezji bielsko-żywieckiej, biskup diecezji cieszyńskiej, prezydenci Bielska-Białej, Katowic, Chorzowa, Częstochowy, Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca oraz Żor, burmistrzowie Skoczowa, Cieszyna, Żywca oraz Pszczyny, starosta cieszyński oraz starosta bielski.
Projekt uczniów Bielskiej Szkoły Przemysłowej bierze udział w praktycznej olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

WMF Kitchenminis 4211129128131
Założona w 1853r i znana ze stylowego wzornictwa ł…
kup teraz

KitchenAid Artisan K400 5KSB4026ECA Czerwony Karmelek
Blender KitchenAid Artisan K400 CA 5KSB4026ECA kar…
Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz