Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udar mózgu może być bardzo niebezpieczny

Monika Krężel
Dr nauk med. Joanna Siuda ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
Dr nauk med. Joanna Siuda ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Fot. Tomasz Borówka
O tym, jakie są przyczyny powstawania chorób neurologicznych i czy one są dziedziczne rozmawiała z internautami na czacie dr nauk med. Joanna Siuda z Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego w Centralnym Szpitalu Klinicznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Czym się różni choroba Alzheimera od demencji?
Demencja, czyli otępienie to pojęcie ogólne odnoszące się do zespołu objawów chorobowych. Choroba Alzheimera jest jedną z najczęstszych przyczyn otępienia.

Jakie są przyczyny powstawania chorób neurologicznych u ludzi starszych?
Wiek jest czynnikiem ryzyka wielu chorób neurologicznych. Przyczyny ich powstania mogą być różne, może to być uszkodzenie naczyniowe, zaburzenia metaboliczne, endokrynologiczne, hematologiczne czy wreszcie podłoże genetyczne.

Co robić mając 30 lat, żeby w wieku 70 być w pełni sprawnym umysłowo i fizycznie?
O sprawność swojego mózgu trzeba dbać, podobnie jak o sprawność mięśni, żeby zachować jego dobre funkcjonowanie na długo. Pamięć trzeba ćwiczyć, od dawna wiadomo, że osoby aktywne intelektualnie i te z wyższym poziomem wykształcenia zdecydowanie lepiej funkcjonują również w wieku starszym.

Czy bóle szyi mogą mieć podłoże neurologiczne? I jaka może być ich przyczyna?
Dolegliwości bólowe w odcinku szyjnym kręgosłupa są bardzo częstą dolegliwością, ich przyczyną są zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie, czasem dyskopatia powodująca ucisk na korzonki nerwowe, a ostatecznie pojawia się wzmożone napięcie mięśni i ból.

Co to jest choroba Alzheimera? Dlaczego nazywa się ją otępienną?/b]
Choroba Alzheimera to choroba zwyrodnieniowa mózgu, jej głównym objawem jest otępienie, ale z czasem pojawiają się zaburzenia zachowania, mogą wystąpić urojenia i inne objawy psychotyczne. Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną otępienia, stąd często potocznie tak się ją określa.
[b]
Czy objawy Alzheimera można wcześniej zdiagnozować lub zbadać?

W okresie przed objawami klinicznymi nie, brak obecnie pewnego markera biologicznego pozwalającego jednoznacznie określić, czy dana osoba zachoruje. Dysponujemy natomiast różnymi metodami pozwalającymi określić czynniki ryzyka, które pozwalają ocenić prawdopodobieństwo rozwoju otępienia

Czy otępienie jest równoznaczne z utratą pamięci?

Utrata pamięci to jeden z objawów zespołu otępiennego. Ważne jest to, że aby rozpoznać otępienie, utrata pamięci musi powodować istotne zmiany w życiu codziennym, upośledzać samodzielne funkcjonowanie, uniemożliwiać pracę zawodową.

Kiedy chory może zauważyć pierwsze sygnały choroby Alzheimera

Najczęściej pierwsze objawy to rzeczywiście zaburzenia pamięci, zapominamy co gdzie położyliśmy, nie przychodzimy na umówione spotkania, zapominamy o płaceniu za prąd, gaz itp.

Co będzie przełomem w leczeniu choroby Alzheimera?
Obecnie brak jeszcze leczenia przyczynowego, dysponujemy jedynie lekami objawowymi, stale trwają jednak badania nad nowymi lekami, ostatnie dotyczą leków z grupy przeciwciał, które mają powstrzymać odkładanie się amyloidu, czyli białka niszczącego komórki nerwowe.

Na czym polega leczenie bodźcowe?
 Rozumiem, że chodzi o stymulację różnych sfer pamięci?
Rzeczywiście poza farmakoterapią tzw. rehabilitacja poznawcza, czyli ćwiczenie np. pamięci pomaga ją dłużej utrzymać w dobrej kondycji.

Co można zrobić, żeby nie zachorować na chorobę Alzheimera? Istnieje jakaś profilaktyka?
Jak już wcześniej pisałam, ćwiczenie pamięci i codzienna aktywność intelektualna jest podstawą; trzeba dużo czytać, można rozwiązywać krzyżówki, sudoku, grać w gry strategiczne, szachy itp.

Czy leczenie chorób neurologicznych w Polsce, a w Unii Europejskiej znacznie się różni?

Nie, w Polsce są dostępne w większości te same leki co w krajach UE. Niestety, nie wszystkie są refundowane tzn. dostępne po obniżonej cenie.

Jakie choroby zalicza się do schorzeń neurologicznych?

Można wskazać ich bardzo wiele np. choroby zwyrodnieniowe mózgu - choroba Alzheimera i Parkinsona, padaczka, choroby naczyniowe, guzy mózgu, choroby zapalne.

Czy osoby powyżej 70. roku życia, mogą żyć bez większych problemów zdrowotnych?
Oczywiście, że tak, wiek podeszły nie musi wiązać się z ograniczeniem sprawności i zdrowia, znam wiele osób powyżej 70. aktywnych zawodowo, uprawiających sport.
Co warto wiedzieć o częstości występowania niektórych chorób w wieku podeszłym?

Rzeczywiście są choroby typowe dla wieku podeszłego, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona albo udar mózgu, ale nie wszyscy wiedzą, że również w wieku podeszłym rośnie liczba osób chorujących na padaczkę.

Czy starsze osoby mogą uprawiać sport?

Jak najbardziej, oczywiście nie sport wyczynowy, ale jazda na rowerze, nordic walking, czy nawet jazda na nartach biegowych czy zjazdowych jest możliwa, oczywiście trzeba liczyć się z tym, że nie można konkurować z nastolatkami i nie należy przeceniać swoich sił.

Kiedy choroba Alzheimera została zdiagnozowana i opisana po raz pierwszy?

Ponad 100 lat temu opisali ją wspólnie Alzheimer i Pick obserwując jedną ze swoich chorych Augustę D., która trafiła do szpitala, niestety już w dość zaawansowanym stanie, poza otępieniem miała też urojenia i zaburzenia zachowania

Dlaczego osoby starsze, powyżej 65. roku życia, gorzej przyswajają wiedzę?


Uczenie się, a zwłaszcza szybkie to proces dość złożony, mówiąc szczerze, to już po 20. roku życia ulega on osłabieniu i tylko od nas zależy, na ile będziemy tę zdolność pielęgnować.

 Jeśli ktoś po 60. roku życia na nic nie choruje, to i tak powinien się zjawić u lekarza.

Od którego roku życia takie kontrole powinny być systematyczne?
W każdym wieku powinniśmy zgłaszać się na okresowe badania lekarskie, to jedyna możliwość wykrycia we wczesnej fazie wielu chorób, w tym tych zagrażających życiu, jak choroby nowotworowe. Na przegląd samochodu jeździmy zawsze, a o sobie często zapominamy. Niestety, wiele chorób na początku nie boli i nie daje ewidentnych objawów zauważalnych dla laika.

Czy choroby wieku starczego są dziedziczne?
Niektóre z nich tak, ale w większości podłoże genetyczne odpowiada za niewielki procent zachorowań - zdecydowana większość to przypadki sporadyczne lub te, gdzie mamy wiele wspólnych, przeplatających się wzajemnie czynników i genetycznych i środowiskowych.

Jaka jest różnica pomiędzy wylewem a udarem mózgu?
Udar mózgu to potocznie mówiąc zawał, czyli niedokrwienie części tkanki mózgowej wynikające z zamknięcia się naczynia doprowadzającego krew do tej części mózgu. Wylew, czyli udar krwotoczny czy krwotok domózgowy, jest wtedy kiedy krew wylewa się do tkanki mózgowej po pęknięciu naczynia.

Czy problemy z pamięcią dotyczą tylko osób starszych, a jeśli nie to w jakim wieku mogą się pojawiać?
Problemy z pamięcią miewamy wszyscy, nawet ja, w obecnym świecie wynikają one przede wszystkim z problemów z koncentracją uwagi, a nie z choroby mózgu.

Czy leki dla chorych na choroby neurologiczne są refundowane?
To zależy, o jakich chorobach mówimy, część z nich tak, to zależy od wskazań.
Czy choroba Alzheimera jest dziedziczna? Mój ojciec na nią choruje.
Tak, ale w niewielkim procencie - od 2 do 5 proc. Zdecydowana większość to przypadki sporadyczne, to że choruje ojciec nie znaczy, ze i pan musi zachorować


Jaki procent chorych na choroby wieku starczego traci pamięć

Trudno powiedzieć, w wielu chorobach wieku podeszłego, nie tylko neurologicznych, mogą pojawić się problemy z pamięcią.

Czy wysokie ciśnienie, zła dieta sprzyjają takim chorobom, jak udar czy wylew? Czy liczy się sport i zdrowy tryb życia?
Jak najbardziej - nadciśnienie tętnicze i miażdżyca naczyń to najczęstsze przyczyny udarów, ale nie jedyne.

Czy udar mózgu w wieku 41 lat ma naprawdę tendencję do nawrotu w ciągu 2 kolejnych lat?
Trudno stawiać tak jednoznaczne granice, bardzo ważne jest ustalenie przyczyny udaru, jeśli zdarzy się on w tak młodym wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!