Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udar niedokrwienny. Przyczyny i objawy. Trombektomia jako nowoczesna metoda leczenia udaru

aga
W Polsce aż 80 tysięcy osób doznaje rocznie udaru niedokrwiennego. Jedną z najnowocześniejszych i najskuteczniejszych metod jego leczenia jest trombektomia. W leczeniu trombektomią, która polega na mechanicznym usunięciu skrzepliny, liczy się czas. Najlepiej, by pacjent trafił do sześciu godzin od wystąpienia objawów udaru.

Udar niedokrwienny znajduje się na trzecim miejscu, jeśli chodzi przyczynę zgonów wśród Polaków.

Udar niedokrwienny: objawy

  • drętwienie twarzy
  • drętwienie kończyn zarówno ręki i nogi (po jednej stronie ciała, oddzielnie lub jednocześnie),
  • ból głowy,
  • opadnięcie kącika ust,
  • trudności z mówienie,
  • pogorszenie widzenia,
  • utrata przytomności

Wkrótce w woj. śląskim będzie więcej ośrodków leczących udar niedokrwienny za pomocą trombektomii. Oprócz Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu mogą to być Szpital Wojewódzki w Jastrzębiu-Zdroju lub Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, albo obie placówki. Ministerstwo Zdrowia spełnia postulaty środowiska neurologów, które domagało się, by niedokrwienne udary mózgu były leczone za pomocą trombektomii mechanicznej nie pilotażowo w 7 ośrodkach w Polsce, ale przynajmniej w 20. Do tej pory większość chorych nie miała dostępu do szybkiej terapii.

- Od początku rekomendowałam, by trombektomię w tak zaludnionym jak nasze województwie wykonywano w trzech ośrodkach

- mówi doc. Anetta Lasek - Bal, kierująca oddziałem neurologii w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach-Ochojcu, które zostało wybrane do pilotażu.
Wszystko wskazuje na to, że od lipca ta nowoczesna metoda będzie wdrożona także w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Jastrzębiu oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, albo przynajmniej w jednym z tych szpitali.

O rozszerzeniu listy szpitali zdecydował minister zdrowia prof. Łukasz Szumowski. Resort wyznaczy kolejnych 11 ośrodków.
Trombektomia już od dawna powinna być dostępna na terenie całego kraju, ale zdecydowano się na pilotaż (ogłoszono go w listopadzie 2018 roku), choć jak zapewniali neurolodzy są gotowi do przyjęcia i ratowania pacjentów w większej liczbie placówek. Podczas ostatniego Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach przewodniczący Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Jarosław Sławek mówił, że nawet 30 placówek jest w stanie wykonywać trombektomię.
Nieoficjalnie obawiano się oczywiście wzrostu kosztów.

Dotychczas w ramach pilotażu w całym kraju wykonano 186 zabiegów, odnotowując 36 zgonów. W GCM wykonano 12 trombektomii, ale szpital zamiast w styczniu do pilotażu przystąpił w marcu z powodów proceduralnych. NFZ podpisał z Centrum kontrakt na wykonanie stu operacji do końca tego roku.

Eksperci obliczają, że tą metodą powinno być leczonych do 5 tys. pacjentów rocznie. Przy obecnie funkcjonującym systemie nie mają szans, a warto dodać, że udar niedokrwienny znajduje się na trzecim miejscu jeśli chodzi przyczynę zgonów wśród Polaków.
Gdy mamy już to szczęście i trafimy do ośrodka, gdzie mechanicznie usuną nam skrzeplinę, to trzeba liczyć się z koniecznością rehabilitacji, by odzyskać pełną samodzielność i np. możliwość powrotu do pracy.
Zanim wprowadzono pilotaż, trombektomię wykonywano 24 szpitalach w całym kraju, chociaż oficjalnie nie była refundowana.

Udar niedokrwienny: przyczyny

  • zatkanie środkowej tętnicy mózgu,
  • nadciśnienie,
  • migotanie przedsionków,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • zbyt wysoki poziom cholesterolu,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu.
od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera