Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udusi nas ten smog! Normy przekroczone o ponad 900 procent MAPY

MP
Udusi nas ten smog! Normy przekroczone o ponad 900 procent.Zobaczcie, jak to wygląda o godz. 20 w naszych miastach. Przeglądajcie zdjęcia map
Udusi nas ten smog! Normy przekroczone o ponad 900 procent.Zobaczcie, jak to wygląda o godz. 20 w naszych miastach. Przeglądajcie zdjęcia map Grzegorz Olkowski /airly.eu/map/pl
Jakość powietrza dziś, 17 stycznia 2020 r., jest fatalna. Stężenie pyłów, które stanowią składnik smogu, zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Normy pyłu zawieszonego przekroczone są w wielu miejscach średnio o ponad 900 proc. Tak fatalnie jest np. w Lubomi czy Pszowie. W innych miastach przekroczenia sięgają 700 - 500 procent. Lekarze w takich sytuacjach są jednomyślni: należy pozostać w domu, nie wietrzyć mieszkań.

Smog jest groźny dla zdrowia i życia ludzi. Normy przyjęte dla obecność pyłu zawieszonego przekroczone są kilkaset razy. Rano było bardzo źle, w ciągu dnia źle, a wieczorem jest dramatycznie.

Zobaczcie, jak to wygląda dziś wieczorem:

Stężenie pyłu zawieszonego PM 10 jest przekroczone w całym województwie, także w Beskidach. Skalę problemu najlepiej pokazuje mapa smogu. Niemal każde miasto zaznaczone jest na kolor fioletowy, co oznacza najgorszą jakość powietrza.

- Bardzo zła jakość powietrza! Jeśli to możliwe, zostań w domu. Dłuższe przebywanie na zewnątrz może wpłynąć na Twoje zdrowie - czytamy w komunikacie na stronie Airly, która na bieżąco monitoruje stan powietrza.

Co to jest pył PM10?
PM10 to pył, złożony z cząstek o średnicy mniejszej lub równej 10μm. Jego występowanie jest związane przede wszystkim z procesem spalania paliw stałych i ciekłych. Pył może zawierać substancje toksyczne, szkodliwe dla ludzi. Dym, sadza, azbest, cząsteczki metali (arsen, nikiel, kadm, ołów), dioksyny, furany i benzpopiren i inne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne - to wszystko nie tylko brzmi strasznie, ale ma też negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Nie przegapcie

Smog w liczbach

  • Polskie miasta co roku na działania związane z ochroną środowiska wydają coraz więcej pieniędzy. 12 metropolii przeznacza na ten cel ponad 2,5 mld zł.
  • Szacuje się, że w Polsce 52% smogu bierze się z tak zwanej niskiej emisji, czyli spalania w domowych kotłach i piecach o złych parametrach emisji.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera