MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UFO w Śląskiem? Góra Ossona w Częstochowie i jej tajemnice. W tych korytarzach mieszkali kiedyś kosmici? Przekonajcie się sami

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Góra Ossona w Częstochowie i jej tajemnice. Byli tutaj kiedyś kosmici?
Góra Ossona w Częstochowie i jej tajemnice. Byli tutaj kiedyś kosmici? Piotr Ciastek, Urbex Team Extreme
Poznajcie tajemnice Góry Ossona w Częstochowie. Podziemne betonowe hale w środku góry - to niewiarygodne. Częstochowska Góra Ossona, która jest najwyższym wzniesieniem na terenie miasta (316,7 m), kryje wiele tajemnic. Jedną z nich są podziemne hale, pamiątka po dawnej przepompowni. Dzięki uprzejmości Urbex Team Extreme, prezentujemy zdjęcia tych pomieszczeń. Czy były one eksplorowane przez UFO, które miało odwiedzać Górę Ossona?

Góra Ossona w Częstochowie i jej tajemnice

Oni niczego się nie boją! Członkowie Urbex Team Extreme odwiedzili wielkie hale, które znajdują się wewnątrz najwyższego wzgórza w Częstochowie, Góry Ossona. Hale to pozostałość po dawnej przepompowni, która pracowała dla Huty Częstochowa.

Jak informuje, Wikipedia.pl, Góra Ossona składa się z dwóch części: naturalnej części wschodniej i części zachodniej, która została usypana sztucznie dla potrzeb przemysłowych znajdującej się nieopodal Huty Częstochowa. We wnętrzu wzgórza znajdują się trzy olbrzymie betonowe hale - pozostałości po dawnej przepompowni (dostęp bez specjalistycznego sprzętu jest obecnie niemożliwy), zbudowanej w latach 50. dla potrzeb Huty Częstochowa.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

O przepompowni przypominają również szczątki po kopule, która uległa zawaleniu (wysadzeniu) w 2011 roku i pozostałości budynków przemysłowych, znajdujące się w zachodniej części wzgórza. Jej stan techniczny jest zły, dlatego eksploracja góry jest niebezpieczna.

Z góry roztacza się piękny widok na panoramę Częstochowy, ale również jej wnętrza kryją tajemnice. Ogromne hale możemy obejrzeć dzięki zdjęciom grupy Urbex Team Extreme. Ostrzegamy, że eksploracja hal może być niepotrzebna, dlatego powinni się nią zajmować tylko osoby doświadczone!

Góra Ossona jest niezwykle interesującym miejscem

Wzniesienie nazywane Górą Ossona położone jest w pobliżu najbardziej uprzemysłowionej części Częstochowy w dzielnicy Mirów. Jego nazwa wywodzi się od Henryka Sięgi-Osońskiego, który w 1945 rok otrzymał od władz centralnych polecenie zorganizowania w Częstochowie Szkoły Szybowcowej. Zdecydował, że najlepszym miejscem do jej ulokowania będzie właśnie wzgórze, które wcześniej, w czasach okupacji, Niemcy wykorzystywali jako swój poligon szybowcowy.

Na początku lat 70. na Ossonie, w budynku byłego Aeroklubu miał swoją siedzibę Akademicki Klub Jeździecki (AKJ) Argo, który wcześniej był usytuowany w dzielnicy Grabówka. Zgodnie z dekretem o stanie wojny działalność AKJ została zawieszona 13 grudnia 1981, kiedy nastąpiło ogłoszenie stanu wojennego.

Góra Ossona jest wyższa od wzgórza jasnogórskiego

Wzgórze wznosi się na ponad 316 m n.p.m. i jest wyższe od wzgórza jasnogórskiego (293 m n.p.m). Wzniesienie składa się z części wschodniej, która jest naturalna i z części zachodniej, która została usypana na potrzeby Huty Częstochowa. Częścią wzniesienia jest wapienny ostaniec.

We wnętrzu wzgórza znajdują się trzy olbrzymie betonowe hale, które stanowią pozostałości po przepompowni wzniesionej tutaj w latach 50. XX wieku. Charakterystycznym elementem wzgórza są szczątki kopuły jednego z silosów, który w 2011 roku został wysadzony. Niestety nie jest on dobrze zabezpieczony, dlatego wzgórze nie nadaje się do bezpiecznej i samodzielnej eksploracji przez dzieci i młodzież. Wizyta tam może skończyć się nieszczęściem. Dorośli też powinni tam szczególnie uważać.

Paranormalne obserwacje

Wzgórze zasłynęło też relacjami z obserwacji w jego okolicy niezidentyfikowanych obiektów latających. Niepozorne i tajemnicze wzniesienie przyciągało przez lata licznych obserwatorów. Jedni przyjeżdżali tu żądni zaobserwowania dziwnych zjawisk, a inni eksplorowali to miejsce czysto turystycznie i sportowo.

Świetliste obiekty nad południowo-wschodnią Częstochową miały się pojawiać już w tej okolicy od dawna. Wśród zainteresowanych tematem krążą opowieści o świetlistych kulach, skaczących ognikach, czy kulach energii i ognia.

Góra Ossona w Częstochowie i jej tajemnice. Byli tutaj kiedyś kosmici?
Góra Ossona w Częstochowie i jej tajemnice. Byli tutaj kiedyś kosmici? Piotr Ciastek, Urbex Team Extreme

Jedna z osób, które doświadczyły niecodziennych zjawisk twierdzi, że w biały dzień w okolicy Góry Ossona zobaczyła w oddali unoszący się ciemny obiekt w kształcie trójkąta, który skierował się nagle w stronę słońca i zniknął. Czy to było UFO? Tego nikt nie wie. Tylko Mulder i Scully z „Archiwum X" mogliby znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Niespotykane zjawiska na Górze Ossona to nie jedyne, o których krążą historie, a miały mieć miejsce w okolicach Częstochowy. Podobne doniesienia o dziwnych światłach pochodzą też z Sokolich Gór w gminie Olsztyn.

Owiane mgłą tajemnicy i dziwnych zjawisk miejsce przyciąga także eksploratorów. Nocne wędrówki śladem dawnej historii tego miejsca wydają się jednak jeszcze bardziej przerażające i potencjalnie niebezpieczne niż same opowieści o UFO.

Zobaczcie, co można znaleźć w starych halach. Są tam m.in. graffiti. Czy hale mogli oglądać kosmici, którzy byli ponoć widywani w tej okolicy?

Góra Ossona w Częstochowie i jej tajemnice. Byli tutaj kiedyś kosmici?

UFO w Śląskiem? Góra Ossona w Częstochowie i jej tajemnice. ...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera