UKE ostrzega: Złodzieje okradają konta bankowe. Mają nową...

  UKE ostrzega: Złodzieje okradają konta bankowe. Mają nową metodę oszustwa: duplikat karty SIM

  ak

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Nowa metoda kradzieży pieniędzy z banku. Jak teraz złodzieje okradają konta ofiar?
  1/5
  przejdź do galerii

  Nowa metoda kradzieży pieniędzy z banku. Jak teraz złodzieje okradają konta ofiar? ©Pixabay.com

  Nowa metoda okradania kont bankowych w Polsce! Złodzieje nie tracą pomysłowości i od kilku miesięcy czyszczą konta swoich ofiar, przejmując nad nimi w bardzo łatwy sposób kontrolę. Wyrabiają duplikaty karty SIM właścicieli rachunków, które zamierzają okraść! Urząd Komunikacji Elektronicznej ostrzega!
  Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) reaguje w sprawie kradzieży, w których wykorzystywane są nielegalnie pozyskane duplikaty karty SIM. Do Związku Banków Polskich oraz dostawców mobilnych usług telefonicznych trafił wniosek, w którym UKE nawołuje do podjęcia działań mających na celu przeciwdziałanie tego typu nadużyciom. Chodzi zarówno o oszustwa związane z podmianą kart SIM (ten rodzaj oszustwa opisujemy poniżej), jak również przekierowaniem połączeń (przestępcy znając dane ofiary, w nieuprawniony sposób dokonują przekierowania połączeń na swoje numery). UKE apeluje, by firmy telekomunikacyjne oraz banki wdrożyły działania, które wyeliminują tego typu przestępstwa. Obywateli prosi zaś o ostrożność.

  Złodzieje okradają konta bankowe: nowa metoda oszustwa


  Sprawę opisał jako pierwszy Niebezpiecznik.pl, do którego ze swoją historią zgłosił się okradziony klient mBanku. Złodziej w jakiś sposób pozyskał dane logowania do konta bankowego, a następnie wykonał duplikat karty SIM dla numeru telefonu, na który przychodzą SMS-y autoryzujące transakcje. Do kradzieży opartych na tym pomyśle doszło już w kilku miejscach Polski (jak informuje Niebezpiecznik.pl, tylko w samym Żywcu jednego dnia okradziono aż 7 osób!).  Jak złodzieje pozyskują dane, by okraść konto w banku?


  Złodzieje mogą uzyskać dane do logowania na konto bankowe na różne sposoby: wyłudzenie żerujące na czyjejś naiwności czy infekcja komputera keyloggerem to te najczęstsze. Do potwierdzenia wykonania transakcji potrzeba jednak kodu, który większość z nas otrzymuje w formie SMS-a. Dotychczas znane były ataki złodziei, którzy na zainfekowanym komputerze podstawiali w tle inną kwotę i rachunek, kiedy ich ofiara wykonywała transakcję. Dlatego, by nie złapać się na ten rodzaj oszustwa, należy zawsze dokładnie czytać SMS-y z banku, sprawdzając czy zgadza się kwota przelewu oraz rachunek, na który go wysyłamy.

  Teraz jednak oszuści wyrabiają duplikaty kart SIM swoich ofiar. Posługują się fałszywymi dokumentami tożsamości i w ten sposób udaje im się wyłudzić duplikaty u operatorów telekomunikacyjnych. Wówczas bez żadnego wysiłku są w stanie potwierdzać przelewy i oskubać do zera konto bankowe swojej ofiary w krótkim czasie.  Kradzież z konta w banku: jak się ochronić?


  Czy można w jakiś sposób ochronić się przed tego rodzaju atakiem? Należy zwracać uwagę na to, czy nasza karta SIM działa. Jej awaria może być znakiem, że oszuści właśnie rozpoczęli korzystanie z nieuczciwie pozyskanego duplikatu. Wówczas należy czym prędzej skontaktować się z bankiem oraz z operatorem.

  Na co dzień warto też pamiętać o zasadach, które zwiększą bezpieczeństwo naszych pieniędzy:
  • loguj się do banku tylko na zaufanych urządzeniach
  • jeśli potwierdzasz transakcje kodem SMS, zawsze porównuj kwotę i numer rachunku z SMS-a z danymi w formularzu przelewu
  • ustaw w banku powiadomienia o logowaniu i transakcjach


  Rośnie świadomość cyberzagrożeń, ale firmy nie potrafią skutecznie się bronić

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Operatorów wszystko jedno

  Jaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Operatorzy nic nie zrobią...wszystko im jedno...przeciez to nie od nich kasa wycieka...zatem po co mieli by coś robić???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  POLECAM ZALANIE OPERATORÓW TAKIM LUB PODOBNYMI PISMAMI, MAJĄC NADZIEJĘ ŻE ZMIENIĄ PROCEDURY WYDAWANIA SIM

  W związku z ostatnimi doniesieniami o atakach na konta bankowe poprzez podszywających...rozwiń całość

  POLECAM ZALANIE OPERATORÓW TAKIM LUB PODOBNYMI PISMAMI, MAJĄC NADZIEJĘ ŻE ZMIENIĄ PROCEDURY WYDAWANIA SIM

  W związku z ostatnimi doniesieniami o atakach na konta bankowe poprzez podszywających się pod ofiarę, oszustów w salonach operatorów GSM i wyrabiając duplikat karty SIM na fałszywy dowód osobisty lub poprzez zatrudnione osoby w salonach sprzedaży, które są OSZUSTAMI zwracam się z zapytaniem czy ORANGE jest świadom problemu i podjęło kroki w celu poprawy procedur bezpieczeństwa w celu zapobiegania tego typu wyłudzeń z winy Operatora?

  Mam również pytanie czy w Orange można czasowo zablokować możliwość wyrabiania duplikatu lub dodać możliwość wybraniania duplikatu SIM tylko po weryfikacji ze stawiennictwem osobistym w salonie za pomocą DWÓCH i WIĘCEJ DOKUMETÓW stwierdzających tożsamość albo wprowadzić okres np. 7 dni po których można dopiero aktywować duplikat SIM, ale po wcześniejszym poinformowaniu np. mailowym/listownym/telefonicznym o wszczęciu procedury wyrobienia duplikatu SIM, LUB CHOCIAŻBY DODANIE TAK BANALNEJ PROCEDURY JAK WYKONANIE POŁĄCZNIE PRZEZ PRACOWNIKA NA NUMER O KTÓRY JEST WNIOSOKWANY DUPLIKAT SIM BY ZOBACZYĆ KTO ODBIERZE TELEFON I EWENTUALNIE ZABLOKOWAĆ TYMCZASOWO SIM LUB OPOŹNIĆ WYDANIE DUPLIKATU.
  Jestem świadom, że oszuści, żeby zalogować się na konto potrzebują również danych do logowania się w banku, dlatego w tym celu by zminimalizować ryzyko często zmieniam hasła. Jednak jestem ZANIEPOKOJONY tym w jak łatwy sposób można podszyć się pod kogoś i uzyskać duplikat karty SIM, która jest ważnym elementem WERYFIKACJI DWU STOPIONIOWEJ w dzisiejszych systemach informatycznych.

  Proszę o ustosunkowanie się do mojego pisma i szybką odpowiedź.

  P.S. Przesyłam również link do artykułu w którym serwis NIEBEZPEICZNIK opisuje cały problem i schemat działania oszustów.
  niebezpiecznik.pl/post/duplikat-karty-sim-kradziez-bank-mbank-bzwbk

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a ja w ogóle nie mam konta

  hahahahahaha (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  żyję mirabelkami, dobrym słowem solidarnych obrońców robotników i jakoś te ostatnie 30 lat przetrwałem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  i wlasnie dlatego

  rozsadny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  nie mam konta w mbanku....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo