MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ukrainki z fundacji Nieobcy w Żorach wyplatają siatki ochronne dla wojska. Realizują filmiki o swoim wolontariacie

Ireneusz Stajer
Pod hasłem „Żory i sieci łączą” bohaterki opowiadają o swojej działalności wolontariackiej. Jednym z jej najważniejszych aspektów jest inicjatywa wyplatania siatek maskujących dla żołnierzy na Ukrainie - mówi Alla Ozhyievska-Brożyna, założycielka i prezes fundacji Nieobcy, liderka ukraińskiej społeczności w Żorach.
Pod hasłem „Żory i sieci łączą” bohaterki opowiadają o swojej działalności wolontariackiej. Jednym z jej najważniejszych aspektów jest inicjatywa wyplatania siatek maskujących dla żołnierzy na Ukrainie - mówi Alla Ozhyievska-Brożyna, założycielka i prezes fundacji Nieobcy, liderka ukraińskiej społeczności w Żorach. Materiały prasowe
Wojna na Ukrainie przygnała je na Śląsk. Z inicjatywy Alli Ozhyievskiej-Brożyny w Żorach powstała fundacja Nieobcy, wspierająca uchodźczynie zza wschodniej granicy. Teraz powstał cykl filmików, w których Ukrainki z opowiadają o swojej pracy na wolontariacie. Zajmują się m.in. wyplataniem siatek maskujących dla armii walczącej z rosyjską agresją.

Kobiety z Ukrainy mieszkające w Żorach dzielą się swoimi inspirującymi historiami

Powstał cykl filmików, w których ukraińskie kobiety z doświadczeniem uchodźstwa i migracji, obecnie mieszkające w Żorach, dzielą się swoimi inspirującymi historiami.

- Pod hasłem „Żory i sieci łączą” bohaterki opowiadają o swojej działalności wolontariackiej. Jednym z jej najważniejszych aspektów jest inicjatywa wyplatania siatek maskujących dla żołnierzy na Ukrainie - mówi Alla Ozhyievska-Brożyna, założycielka i prezes fundacji Nieobcy, liderka ukraińskiej społeczności w Żorach.

Ręcznie robione siatki to coś więcej niż tylko praktyczna rzecz, która służy do maskowania ciężkiego sprzętu wojskowego, np. armat, czołgów. Stanowi również wyraz solidarności i wsparcia dla walczących o wolność swojej ojczyzny.

W Żorach, salę do wyplatania siatek początkowo udostępnił Ukrainkom Miejski Ośrodek Kultury. „Splotę Ci amulet” - tak nazwano akcję. Pomysł zrodził się w głowach trzech wolontariuszek z Ukrainy. Instruktorka wokalu Tetiana Szybałowa zbierała pieniądze na zakup... balkonowych siatek ochronnych dla kotów, które wysyłała na Ukrainę. Tam, bynajmniej nie służyły one do wyłapywania dzikich czworonogów, ale powstawały z nich właśnie siatki maskujące.

Katya Szapiłowa, psycholożka z Równego, zasygnalizowała, że wyplatanie siatek to prawdziwa arteterapia dla osób zestresowanych rosyjską agresją. Pozwala zrelaksować się i zdystansować od problemów. Służy odzyskaniu równowagi psychicznej po wojennej traumie. Alla Ozhyievska z kolei zwołała zainteresowane osoby, znalazła sponsorów, którzy sfinansowali zakup siatek i miejsce do ich wyplatania - w MOK-u.

- W opublikowanych na Facebooku filmikach ukraińskie kobiety dzielą się także swoimi refleksjami o wolontariacie i jego znaczeniu. Opowiadają o tym, jak ich zaangażowanie zmienia nie tylko życie innych ludzi, ale również ich własne. Daje im poczucie przynależności i siły - opowiada Alla.

Ukrainki nie unikają trudnych tematów - mówią otwarcie o problemie wypalenia w działalności

Jednak wolontariat to nie tylko radość i satysfakcja, ale także wyzwania. Panie nie unikają trudnych tematów, mówią otwarcie o problemie wypalenia w działalności i sposobach radzenia sobie z nim. Ich doświadczenia to cenne wskazówki dla wszystkich, którzy chcą pomagać, ale czasem czują się zmęczeni.

Filmy powstały w ramach projektu „Narracja z mocą”, realizowanego przez fundację Nieobcy, którego celem jest budowanie pozytywnych narracji o migrantach i uchodźcach z Ukrainy, przeciwdziałanie stereotypom i dezinformacji oraz wzmacnianie umiejętności reagowania na hejt w sieci. Dzięki historii tych kobiet, inicjatorzy projektu chcą pokazać, że migranci i uchodźcy to nie tylko osoby potrzebujące pomocy, ale także ci, którzy aktywnie przyczyniają się do dobra społeczności, w której żyją.

Punkty wyplatania siatek maskujących dla ukraińskiej armii działają w Żorach przy ulicy Dworcowej 35, Rybniku przy ulicy Szafranka 7 i Wodzisławiu Śląskim przy ulicy Styczyńskiego 2. Działania fundacji Nieobcy na rzecz kobiet i dzieci z doświadczeniem uchodźczym i imigranckim można wesprzeć finansowo, wpłacając datki na konto: 87160014621805913390000001 PNB Paribas, z dopiskiem „darowizna na cele statutowe”.

- Zachęcamy do obejrzenia i udostępnienia naszych filmików. Ostatni z pięciu dotąd zrealizowanych można obejrzeć na stronie internetowej - wskazuje Alla.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni