Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraińscy uchodźcy z bursy zostaną w Wodzisławiu na dłużej? Matkami z dziećmi zaopiekował się powiat. Póki co, do końca marca

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
W wodzisławskim starostwie dyskutowano o dalszej pomocy uchodźcom z Ukrainy, mieszkającym na terenie powiatu
W wodzisławskim starostwie dyskutowano o dalszej pomocy uchodźcom z Ukrainy, mieszkającym na terenie powiatu Starostwo Wodzisław
W wodzisławskim starostwie dyskutowano o pomocy Ukraińcom zamieszkującym w powiecie. Spotkanie wskazało kierunki dalszego wsparcia uchodźców. W budynkach należących do lokalnych samorządów przebywa jeszcze 146 osób, w tym 42 w bursie przy Szkole Podstawowej nr 28, wokół finansowania której doszło do sporu między prezydentem Wodzisławia Mieczysławem Kiecą a opozycyjną większością radnych. Konflikt zażegnano, a pobyt Ukraińców finansuje wojewoda za pośrednictwem starostwa.

Obiekty zbiorowego zakwaterowania na terenie powiatu

W marcu 2022 roku na terenie powiatu wodzisławskiego funkcjonowało 38 obiektów zbiorowego zakwaterowania. Obecnie jest ich 13, które zamieszkuje 146 obywateli Ukrainy. Aktualny stan na bieżąco przekazywane jest do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

42 osoby, głównie matki z dziećmi nadal mieszkają w bursie przy Szkole Podstawowej nr 28. Przypomnijmy, że wokół ich dalszego pobytu w tym miejscu toczył się ostry spór między prezydentem Wodzisławia Mieczysławem Kiecą a opozycyjną koalicją radnych. Utrzymanie uchodźców przebywających w bursie finansował wojewoda śląski, przekazując pieniądze na konto powiatu, który przelewał środki miastu. Bursa jest bowiem własnością magistratu. Wówczas to koalicyjna większość w radzie miasta przesunęła dotację wojewody na remont bursy, zabrakło więc pieniędzy na wynagrodzenia dla ośmiu pracowników. Prezydent twierdził, że oni są niezbędni, by zapewnić właściwa opiekę uchodźcom. Zdaniem koalicyjnej większości, można to robić siłami np. wolontariuszy, a płacenie pensji tylu pracownikom jest marnotrawieniem pieniędzy.

- Teraz już nie przelewamy dotacji miastu, ale sami utrzymujemy bursę oraz inne miejsca pobytu uchodźców z Ukrainy. Mogą tam przebywać do końca marca. Ponieważ zmieniła się ustawa, być może te osoby dalej będą mogły zamieszkiwać bursę, ale warunkiem jest dopłacanie do swojego utrzymania - wyjaśnia Kinga Jemioła ze starostwa.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wodzisławskiego starostwa, urzędu pracy, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, miast i gmin oraz ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu wodzisławskiego.

Spotkanie otworzyła członkini zarządu powiatu, Krystyna Kuczera, resortowo odpowiedzialna za pomoc społeczną.

- Pomoc uchodźcom z Ukrainy jest tematem niezwykle ważnym dla wszystkich samorządów. Dzisiaj wspólnie, przy waszym udziale – przedstawicieli samorządów, ośrodków pomocy społecznej i innych, którzy od niemal roku pomagacie uchodźcom wojennym, ale także przy udziale pracowników wodzisławskiego starostwa, będziemy dyskutowali o nowych przepisach oraz o tym, czego doświadczamy i co jeszcze nas czeka w związku z konfliktem zbrojnym na terenie Ukrainy. Jest wiele pytań, mam nadzieję, że na wiele z nich uda się dzisiaj znaleźć odpowiedź – mówiła, Krystyna Kuczera.

Skupiono się przede wszystkim na zmianach, które wprowadziła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Mówiono także o działaniach aktywizujących obywateli Ukrainy. Przedstawiono ogólne informacje o aktualnej liczbie uchodźców na terenie naszego powiatu oraz o problemach zgłaszanych przez samorządy, związanych z obsługą obywateli Ukrainy.

Zmiany w pomocy uchodźcom z Ukrainy

Nowa ustawa zakłada, że od 1 marca 2023 r. uchodźcy, których pobyt w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania przekroczył 120 dni, będą pokrywać 50 proc. kosztów pomocy. Będzie to jednak nie więcej niż 40 zł za osobę dziennie. Z kolei od 1 maja 2023 r. uchodźcy, których pobyt przekroczy 180 dni, będą pokrywać 75 proc. kosztów, ale nie więcej niż 60 zł dziennie na osobę.

Jednocześnie przewidziano szereg wyjątków od tej reguły. Chodzi o to, aby osoby, które nie mają możliwości na usamodzielnienie się, mogły nadal bezpłatnie korzystać z pomocy. W kosztach związanych z zamieszkaniem i wyżywieniem nie będą partycypować m.in. osoby niepełnosprawne, osoby w wieku emerytalnym, kobiety w ciąży, a także opiekujące się dziećmi do pierwszego roku życia, czy sprawujące opiekę nad minimum trójką dzieci. W szczególnych przypadkach wojewoda oraz inne organy przewidziane w ustawie będą mogły wyłączyć z ponoszenia kosztów osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej.

W ramach nowych rozwiązań wprowadzono także zapis dotyczący uzależnienia możliwości korzystania ze zbiorowego zakwaterowania – w okresie dłuższym niż 120 dni od przybycia do Polski – od posiadania numeru PESEL. Podczas spotkania poczyniono pierwsze kroki, aby wypracować jednolity sposób postępowania we wszystkich ośrodkach pomocy społecznej, wobec uchodźców przebywających w ośrodkach. Podczas spotkania padł pomysł przeprowadzenia kampanii społecznej, która miałaby ułatwić zebranie informacji o mieszkaniach czy domach do wynajęcia, w których mogliby zamieszkać obywatele Ukrainy.

Co z pracą?

Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śląskim, Anna Słotwińska-Plewka dokonała krótkiego podsumowania działań PUP-u, związanych z zatrudnianiem uchodźców. W zeszłym roku ponad tysiąc zarejestrowanych obywateli Ukrainy podjęło pracę, w tym dwie osoby założyły działalność gospodarczą, a 150 osób zostało skierowanych na staż. W roku bieżącym w bazie osób bezrobotnych znajdują się 74 osoby z Ukrainy. Zarówno dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy jak i dyrektorzy i kierownicy OPS-ów zwracali uwagę na potrzebę zintensyfikowanych działań aktywizujących obywateli Ukrainy.

Pomagają od niemal roku

Powiat wodzisławski w ramach pomocy uchodźcom z Ukrainy realizował następujące działania:

• w marcu 2022 roku uruchomiono magazyn pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy. Do powiatowego magazynu trafiała pomoc zbierana w gminach, następnie Powiat dostarczał dary do magazynu w wojewódzkiego, znajdującego się w Lublińcu, gdzie także trafiły dary, które dostarczali partnerzy z Recklinghausen;

• w Branżowej Szkole I Stopnia w Radlinie został stworzony Punkt Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej;

• w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śląskim oraz w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim zostały uruchomione oddziały przygotowawcze dla młodzieży z Ukrainy;

• Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim podjął się koordynacji lekcji języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy;

• Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie utworzyło Biuro Integracji Cudzoziemców, a także oferowało bezpłatną pomoc psychologiczną oraz prawną dla uchodźców wojennych;

• Powiatowy Urząd Pracy utworzył Bank Miejsc Pracy oraz Punkt Informacyjny dla obywateli Ukrainy;

• obywatele Ukrainy mogli też bezpłatnie korzystać z komunikacji powiatowej.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera