Ulga na bilet Kolei Śląskich może sporo kosztować

Beata Sypuła
Uważaj na kasy, które sprzedają bilety do wszystkich pociągów
Uważaj na kasy, które sprzedają bilety do wszystkich pociągów Marzena Bugała
Udostępnij:
Od 1 października, wraz z uruchomieniem pociągów Kolei Śląskich, wielu pasażerów nie potrafi rozeznać się w cenach biletów Kolei Śląskich i przysługujących im zniżkach. Niektórzy mylą przewoźników, inni jeżdżą na gapę, jeszcze inni uważają, że stracili zniżki.

Pan Jan z Tychów jest emerytem. Uwielbia podróże i piesze wycieczki. Postanowił wybrać się do Wisły Kolejami Śląskimi.

- Poszedłem 3 października do kasy kolejowej w Tychach - mówi pan Jan. - Poprosiłem o bilet do Wisły na Koleje Śląskie z opcją 65+, czyli 30-procentową zniżką dla osób w tym wieku. Taki bilet kosztuje 10 zł. Dzięki uldze już czwarty przejazd w tamtym kierunku faktycznie miałbym darmowy.

CENNIK BILETÓW KOLEI ŚLĄSKICH

Ku jego zdumieniu kasjerka odpowiedziała, że - owszem - o zniżce dla osób 65+ wie, ale ta opcja "nie wchodzi" jej na drukowany przez komputer bilet.

PASAŻEROWIE TESTUJĄ KOLEJE ŚLĄSKIE

Za namową kasjerki Czytelnik udał się na peron i zapytał konduktora z pociągu do Wisły, czy sprzeda bilet ulgowy pasażerowi w wieku 65+. Kolejarz odparł, że tak, ale z dopłatą 5 zł, bo na dworcu w Tychach jest kasa.

PORÓWNAJ OFERTĘ KOLEI ŚLĄSKICH I PRZEWOZÓW REGIONALNYCH

- Wyjaśnił mi, że bez dopłaty sprzedaje się w pociągu bilety tylko z takich miejscowości, które nie mają kas. To sprawiło, że przejazd ulgowy z Tychów do Wisły przestał być zniżkowy, a stał się znacznie droższy - wyjaśnia pan Jan. 9 października znów chciał jechać ulgowo, lecz z podobnym rezultatem. Dlaczego?

- Oprócz ulg ustawowych wprowadziliśmy także nasze specjalne zniżki, np. "senior 65+" - tłumaczy Ewelina Jurga z infolinii Kolei Śląskich. - Ponieważ pociąg do Wisły jest w cenie promocyjnej i kosztuje 10 zł, nie możemy do niego dołączać drugiego elementu promocyjnego, czyli zniżki dla osób w wieku powyżej 65 lat. Dlatego kasjerka nie mogła zastosować tej opcji do kupowanego biletu. Można natomiast skorzystać z wielu innych zniżek, także ustawowych, jakie obowiązują u wszystkich przewoźników kolejowych.

Lecz o tym nikt w kasie nie poinformował pana Jana. Być może dlatego, że bilety Kolei Śląskich sprzedaje też konkurencja - Przewozy Regionalne. Stąd prawdopodobnie nieprawdziwa informacja o wysokości dopłaty u konduktora. Taksę 5 zł życzą sobie Przewozy Regionalne, także kursujące do Wisły; Koleje Śląskie biorą 4 złote.

Czy można kupić w inny sposób bilety na Koleje Śląskie? Na niektórych stacjach są biletomaty. Można też skorzystać z płatności telefonem komórkowym - to na kolei nowość.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


NASZEMIASTO.PL POLECA:
Co za wstyd! TOP 10 najbardziej zaniedbanych dworców PKP w regionie
Nie tylko Nikiszowiec. Zobacz ranking najpiękniejszych kolonii górniczych na Śląsku

Jak kupić bilet z pomocą "komórki"

Trzeba najpierw zarejestrować się pod nr. tel. 22 100 1 600 lub na www.callpay.pl i doładować swoje konto.

Zakup biletu jednorazowego musi odbyć się natychmiast po wejściu do pociągu:
- wybierasz nr. tel. 32 7 22 00 XX - w miejsce dwóch ostatnich XX telefonu - wprowadzasz numer relacji,
- tonowo należy podać rodzaj przysługującej ulgi,
- potwierdzenie o zakupie
otrzymasz głosowo, natomiast podczas kontroli -po wykonaniu bezpłatnego połączenia na numer, który poda kontroler - otrzymasz SMS z danymi biletu.

Zakup biletu miesięcznego
- możliwy jest wyłącznie dla osób, które w CallPay podały swoje dane osobowe (imię i nazwisko),
- może odbyć się wyłącznie w dniu podjęcia podróży (brak możliwości przedsprzedaży),
- dostępny jest w wyłącznie w opcji "tam i z powrotem",
- wybierasz nr. tel. 32 7 22 01 XX - w miejsce dwóch ostatnich XX wprowadzasz numer relacji,
- tonowo należy podać rodzaj przysługującej ulgi,
- podczas każdej kontroli pasażer zobowiązany jest do wy-konania bezpłatnego połączenia "kontrolnego", po którym otrzymuje SMS z danymi biletu.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


NASZEMIASTO.PL POLECA:
Co za wstyd! TOP 10 najbardziej zaniedbanych dworców PKP w regionie
Nie tylko Nikiszowiec. Zobacz ranking najpiękniejszych kolonii górniczych na Śląsku

Kup bilet - zwykły lub ulgowy

Adam Warzecha, rzecznik Kolei Śląskich:

Nieporozumienie z dodatkową opłatą za bilet kupiony u konduktora wzięło się prawdopodobnie stąd, że na trasie z Tychów do Wisły kursują także pociągi Przewozów Regionalnych. W Tychach na razie nie mamy własnej kasy, dlatego bilet można kupić w pociągu bez dodatkowej opłaty. Jazda na gapę się nie opłaca. Zaraz po wejściu do pociągu, jeszcze na stacji, należy odszukać konduktora. Jeśli ma kolejkę chętnych po bilety, da nam "od ręki" kwitek-zaświadczenie, że jedziemy z zamiarem kupna biletu i sprzeda go nam później, w wolniejszej chwili.

Jakie ulgi w dni wolne dają Koleje Śląskie?
Ustawowe - od 37 do 100 proc. dla różnych osób, a także własne, m.in.:
15 proc. zniżki - na przejazd "tam" (jednorazowy bilet)
20 proc. - na "tam i z powrotem" (jednorazowy bilet)
"Senior 65+" - 30 proc. (z dokumentem tożsamości stwierdzającym wiek)
"KŚ 26" - 20 proc. dla osób do 26. roku życia, bez prawa do ustawowych ulg (dokument stwierdzający wiek, ze zdjęciem)
rodzinny - 30 proc. dla 2-6 osób, w tym co najwyżej 2 dorosłych i 1 dziecko do 16. roku życia (jednorazowy bilet).

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


NASZEMIASTO.PL POLECA:
Co za wstyd! TOP 10 najbardziej zaniedbanych dworców PKP w regionie
Nie tylko Nikiszowiec. Zobacz ranking najpiękniejszych kolonii górniczych na Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emeryt
Jestem emerytem kolejowym w KS zostałem potraktowany co najmniej niegodziwie, kto się za nami ujmie? czy związki zawodowe o nas zapomniały. To były nasze uprawnienia , Kto je zlikwidował?
g
gosc
Wczoraj 2 listopada chciałam zapłacić kartą za bilet KŚ na dworcu w Katowicach i mi odmówiono - nie ma takiej możliwości.
s
sonia
Ludzie, ale sie ekscytujecie. widac , ze to klub miłóśników, który najchetniej wróciłby do czasów jedenj jedynej zjednoczonej, robotniczej PKP. Bałagan na kolei będzie jeszcze tak długo jak długo pogrobowce PKP będą rządzić i funkcjonować. Mnie tam biletomat neipotzrebny. Wszycy przewoźnicy mają opóźnienia, wolę wiec wsiąść do tego co przyjedzie najszybciej i kupić bilet u konduktora. A mnożenie ulg i rabatów to bezsens. Ile można zaoszczędzić? Te 5 zł? I o to cała ta awantura? Jak ktoś nie ma 5 zł to nie jedzie do Wisły, tylko siedzi w domu, albo zbiera karton i butelki. Wymyślony problem cały ten artykuł.
t
tree
Nawalacie na KŚ, a nawet do końca nie przeczytacie tego tekstu. Starszy Pan z Tychów, jak mówi, do kasy i na dworzec przyszedł 3 października - w poniedziałek. A przecież ich pociągi do Wisły jeżdżą tylko w weekendy. Gołym okiem widać, że to tendencyjne.
f
fan kultury
Myśłę że takie działania zbudują odpowiedni obraz nowego przewoźnika który już w pierwszych dniach zapowiedział że nie bedzie tolerował krytyki i wszyscy ci którym na myśl przyjdą jakieś niepochlebne opinie o KŚ niech lepiej się dwa razy zastanowią zanim KŚ zacznie wieszać nad kasami portrety z napisem "tych klientów nie obsługujemy" Nie jest ważne że nie można płacić kartą, wazne jest to że rzecznik nie powiedział wprost że można kartą płacić już, nie jest istotne że w większosci kas w kraju jest możliwosć płacenia kartą skoro według rzecznika nie jest to standardem. Ale tak trzymać, kierownicy pociągów powinni brak przykład z pana rzecznika i zwracać uwagę wszystkim tym którzy "podkakują bezpodstawnie" w pociągu.
n
nures
KŚ nie ogłosiło nawet przetargu na biletomaty wiec jest pewne że nie pojawią sie nawet w tym roku ale do końca będzą mydlić wszystkim oczy zachęcając do tego by kupić bilet przez komórkę co może wcale nie jest takie wygodne bo wymaga zalogowania się i przelania pieniędzy a następnie w dniu podrózy zakupu biletu a potem jeszcze trzeba dzwonić by otrzymać smsa, pamiętac by mieć komórkę zawsze przy sobie itp, dla młodych może rozwiązanie ok ale nie idealne i nie dla wszystkich.Podobnie jest z informacją o możliwości płacenia za bilety kartą płatniczą, w IC moża w ten sposób nabyć bilet u obsługi pociągu, w KŚ nie słyszałem by ktoś nabył bilet w pociągu i mógł zapłacić kartą. Rzecznik z tego co ostatnio czytałem obiecał pozywać pasażerów którzy skarżyć się będą w mediach na KŚ - w sumie słuszna metoda może nikt ze strachu nie będzie się zajmował bałaganem jaki panuje w KŚ.
C
Cyrano de Bergerac
A ja sobie myślę, że KŚ Fan jest naśladowcą "tkaczy", którzy uszyli cesarzowi nowe szaty. No wiecie- te z baśni Hansa Christiana Andersena. I jest zdania, że jeśli ktoś nie widzi owych biletomatów, to jest niewybaczalnie głupi.
I tak dzięki owym biletomatom można będzie rozróżnić, kto jest godny podróżowania składami KŚ, a kto nie.
r
rubas
to może KŚ fan napiszesz na jakich stacjach pojawiły się te biletomaty widma - jak na razie nigdzie ich nie widać, nikt poza tobą o nich nie wspomina nie ma też o nich informacji na stronie KŚ - moze jakieś zdjecie zamiast linków do artów z 25 września i obietnic jak to bedzie cudownie. Jedno z tego artykułu jest ewidentne że ludzie nie mają pojęcia o KŚ o tym gdzie jeździ ten przewoźnik gdzie kupić bilety itp - inaczej pan Jan nie szedł by do kasy PR w Tychach by kupić bilet KŚ tylko czekał by na peronie gdzie rozpoznał by konduktora KŚ i od niego kupił bilet oraz otrzymała informacje o cenie itp. Tak Pan Jan najpewniej nawet nie widział pociągu KŚ na oczy i pojechał pociągiem PR - pewnie jeszcze w tygodniu :) a KŚ jeżdża tylko w weekendy i wożą na Ślask powietrze z Wisły :)
r
rubas
"Zaraz po wejściu do pociągu, jeszcze na stacji, należy odszukać konduktora. Jeśli ma kolejkę chętnych po bilety, da nam "od ręki" kwitek-zaświadczenie, że jedziemy z zamiarem kupna biletu i sprzeda go nam później, w wolniejszej chwili" - na stacji to pociąg czasem zatrzymuje się na 30 sekund, jeśli wsiadanie zajmuje nam 10-15 to na odszukanie konduktora pozostaje 20 góra sekund - czy mam rozumieć że w chwili gdy pociąg ruszy albo znajduje się już po doatkowych 10 sekundach poza stacją a ja będę nadal szukał konduktora to zostanie mi wystawiony mandat? Po co opowiadać takie bzdury? A jak będzie tłok jaki zazwyczaj panuje w porannych pociągach KŚ to jak mam odszukać konduktora skoro czasem nawet trudno wejść a przeciskanie się przez zapchany wagon to mordenga. I czy jak dostanę kwitek to mogę iść spokojnie na koniec pociągu i podjąć pełną emocji grę - przyjdzie kondi zanim dojadę do docelowej stacji czy nie? DZ powinien zrobić zestawienie tego co jeszcze we wrzęsniu opowiadały KŚ a co mowią teraz.
G
Gość
Да здравствует Силезское железние дороги! Да здравствует великий вождь и отец успех Силезских железних дорог!
c
cafeeman
Od kiedy to Przewozy Regionalne sprzedają bilety Kolei Śląskich? Jeszcze kilka dni temu było to niemożliwe, czy to pomyłka dziennikarza czy faktycznie doszło do porozumienia miedzy przewoźnikami? Co do biletomatów to wszystkie w województwie śląskim należą do PR a KŚ dopiero myśla o ich ustawieniu wiec znów pytanie do sprecyzowania przez KŚ lub przez DZ czy w biletomatach PR mozna kupić bilet na KŚ i czy również w tym przypadku automat wybierze najtańszy wariant biletu bo wówczas bezpieczniej było by kupować bilet w automacie niż ryzykować że kasjerka nie będzie posiadać wiedzy na temat promocji i ulg. Trzy tygodnie kursowania pociągów KŚ to dwa dni ekscytacji tym że wszystko jest ok oraz 18 dni tragicznych warunków, opoźnień, braku informacji a wrecz dezinformacji, ciekawi mnie ilość zniechęconych w tak krótkim czasie pasażerów. KŚ ogłosi zapewne niedługo że pierwszy miesiąc to spektakularny sukces i że gdyby nie PKP PL, IC i PR ewentualnie PKP energetyka i TeleKom oraz Pesa i Stadler to sukces byłby jeszcze większy.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie