Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Dworcowa w Bytomiu zostanie przebudowana do końca 2022 roku. Wielkie zmiany w Śródmieściu, Rozbarku, Bobrku i Kolonii Zgorzelec

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Ul. Dworcowa, która przejdzie rewitalizację
Ul. Dworcowa, która przejdzie rewitalizację Patryk Osadnik
Do końca 2022 roku przebudowany zostanie deptak na ul. Dworcowej w Bytomiu. Remonty przejdzie część kamienic. To w ramach aktualizacji Gminnego Programu Rewitalizacji. Miasto zdecydowało się przeznaczyć blisko sto milionów złotych na projekty w Śródmieściu, Rozbarku, Bobrku i Kolonii Zgorzelec. - Zdecydowaliśmy, że największa część dostępnych środków ma być skierowana na rewitalizację Śródmieścia, które stanowi wizytówkę Bytomia - mówi Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

Bytom aktualizuje Gminny Program Rewitalizacji

Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia oraz Stanisław Korman, naczelnik Wydziału Strategii Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Bytomiu zaprezentowali 20 września aktualizację Gminnego Programu Rewitalizacji.

Według nowych założeń GPR ma skupić się głównie na Śródmieściu.

- Zdecydowaliśmy, że największa część dostępnych środków ma być skierowana na rewitalizację Śródmieścia, które stanowi wizytówkę Bytomia - Mariusz Wołosz.

W ramach aktualizacji GPR zrealizowane zostanie kilkanaście projektów:

  • Śródmieście i Rozbark - 13
  • Bobrek - 4
  • Kolonia Zgorzelec - 2

- Zdecydowaliśmy, że największa część dostępnych środków ma być skierowana na rewitalizację Śródmieścia, które stanowi wizytówkę Bytomia. Nie zapominamy jednak o innych dzielnicach - mówi Mariusz Wołosz, prezydent miasta.

Miasto zdecydowało się przeznaczyć 25 milionów złotych na 5 projektów z zakresu mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury dla usług społecznych. 73 miliony trafią na projekty z zakresu rewitalizacji obszarów zdegradowanych.

Przypomnijmy, że GPR nie jest żadnym nowym pomysłem władz Bytomia. Zapowiedziane projekty to aktualizacja istniejącego programu, który okazał się niezwykle niedoszacowany.

O efektach kontroli Gminnego Programu Rewitalizacji pisaliśmy TUTAJ. KLIKNIJ i dowiedz się więcej

Aktualizację Gminnego Programu Rewitalizacji musi jeszcze przyjąć Rada Miasta Bytom oraz Urząd Marszałkowski w Katowicach. Ten proces ma zakończyć się do końca 2019 roku.

Planowane prace mają zostać zrealizowane przed końcem 2022 roku.

Kilkanaście milionów złotych na rewitalizację ulic: Dworcowej, Zaułek i okolic rynku

Największym spośród 17 przeznaczonych do realizacji projektów będzie rewitalizacja ulicy Dworcowej oraz okolic rynku w Bytomiu. Zaplanowano na ten cel 12 milionów złotych.

W ramach GPR przebudowany ma zostać deptak na ulicy Dworcowej. Remonty obejmą też podwórka oraz części wspólne 13 kamienicy.

- Mam nadzieję, że ulica Dworcowa, która od zawsze była wizytówką Bytomia, znów odzyska swój blask - Mariusz Wołosz.

- Postanowiliśmy zaangażować w ten projekt wspólnoty mieszkaniowe - wyjaśnia Wołosz. - Kiedy mówimy o tak szeroko zakrojonych działaniach, nie ma mowy o ich realizacji bez udziału wspólnot, do których należy gros kamienic w tej okolicy. Mam nadzieję, że ulica Dworcowa, która od zawsze była wizytówką Bytomia, znów odzyska swój blask - mówi prezydent.

Zrewitalizowana zostanie również najstarsza bytomska ulica, czyli Zaułek oraz dwie kamienice znajdujące się bezpośrednio przy rynku. W jednej z nich mieściło się niegdyś kino Gloria. Druga to walący się budynek u wylotu ulicy Rycerskiej.

To tylko część wielkiego projektu realizowanego w Śródmieściu. Zmiany czekają także Rozbark, w tym m.in. place Hiolskiego oraz Karin Stanek. Miasto będzie również kontynuowało rewitalizację terenów byłej KWK Rozbark, gdzie powstaje centrum sportów wspinaczkowych i siłowych.

Nie zabraknie pieniędzy na rewitalizację Bobrka i Kolonii Zgorzelec

Wiele mówiło się o tym, że rezygnacja z części projektów zaplanowanych w ramach GPR odbije się negatywnie na mieszkańcach Bobrka. Nic z tych rzeczy. Po aktualizacji programu cztery projekty zostaną także zrealizowane właśnie w tej dzielnicy.

- W Bobrku w budynkach Nowej Kolonii Robotniczej powstaną 54 mieszkania, wyburzone zostaną zniszczone oficyny, a tereny wokół remontowanych budynków zostaną zagospodarowane. Budynek przy parafii św. Barbary zostanie zaadaptowany na potrzeby klubu seniora, powstanie też nowy plac zabaw - informuje Małgorzata Węgiel-Wnuk, rzecznik UM Bytom.

O tym, że Bobrek nie straci pieniędzy na rewitalizację pisaliśmy TUTAJ. KLIKNIJ i dowiedz się więcej

Kolonia Zgorzelec przejdzie kolejny remont. Tym razem będzie on dotyczył części wspólnych 10 budynków. Powstanie tam także nowy plac zabaw.

Do projektów infrastrukturalnych trzeba też dołączyć projekty społeczne, które realizowane są właśnie m.in. w Kolonii Zgorzelec.

W razie niepowodzenia można sięgnąć do listy rezerwowej

W sumie do Urzędu Miasta wpłynęło 180 pomysłów na aktualizację GPR. Zdecydowano, że 148 z nich trafi na listę uzupełniającą programu. 17 projektów zostało wpisane na listę zadań priorytetowych. Cztery inne przedsięwzięcia również będą oddziaływały na obszar rewitalizacji.

Pozostałe spośród 148 projektów znalazło się w GPR, żeby w razie niepowodzenia móc zastąpić podjęte już realizacje. Rzecznik UM Bytom wyjaśnia, że taki wpis otwiera też drogę do pozyskiwania pieniędzy na wspomniane projekty w dalszej perspektywie czasowej lub ze źródeł innych niż Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, z którego realizowane są bieżące zadania.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera