MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Męczenników Oświęcimskich w Żorach zostanie przebudowana. Miasto pozyskało dofinansowanie

Robert Lewandowski
archiwum
Miasto Żory przygotowuje się do przebudowy ulicy Męczenników Oświęcimskich. To dlatego, że aktualny układ ulic wymaga odnowienia, poprawy funkcjonalności, dzięki czemu ma stać się lepiej przystosowany dla ruchu pieszych, rowerzystów, a więc niechronionych uczestników ruchu.

Ważna ulica w Żorach zostanie przebudowana. Tak zmieni się zabytkowa okolica miasta

Przedmiotem planowanej przez miasto inwestycji jest wykonanie robót budowlanych w obrębie zabytkowego układu urbanistycznego miasta Żory. Ulica Męczenników Oświęcimskich ma zostać przebudowana na odcinkach od parku pocmentarnego do ul. Dworcowej oraz od Górnego Przedmieścia do ul. Klimka.

- Aktualny układ ulic wymaga odnowienia, poprawy funkcjonalności, dzięki czemu stanie się lepiej przystosowany dla ruchu pieszych, rowerzystów, a więc niechronionych uczestników ruchu. Inwestycja poprawi przepływ ruchu w mieście, a także korzystnie wpłynie na bezpieczeństwo jego mieszkańców - informują żorscy urzędnicy.

Inwestycja ukierunkowana jest na poprawę funkcjonalności i jakości ciągów komunikacyjnych go okalających i podkreślających jego walory urbanistyczne.

- W ramach zakresu rzeczowego zostaną wykonane niezbędne roboty budowlane związane z przebudową infrastruktury drogowej na dwóch odcinkach ulicy Męczenników Oświęcimskich: od parku pocmentarnego do ul. Dworcowej oraz od Górnego Przedmieścia do ul. Klimka o łącznej długości 550m - podają urzędnicy.

Inwestycja o szacowanej wartości blisko 1,33 mln zł, otrzymała dofinansowanie w kwocie 1,3 mln zł z Polskiego Ładu. Pozostałą część środków ma stanowić wkład własny gminy. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to 30 listopad 2025 roku. Nie wiadomo jeszcze jednak, kiedy miałyby rozpocząć się prace.

Ulica Klimka rok po przebudowie

Nieco ponad rok temu, zakończyła się przebudowa krzyżującej się z Męczenników Oświęcimskich, ulicy Klimka. Miasto zyskało nową uporządkowaną przestrzeń, w której znalazło się miejsce dla nieco zieleni i małej architektury. Rewitalizacja objęła również pobliski stary cmentarz, który stał się otwartą i uporządkowaną przestrzenią. W ramach przebudowy ulicy Klimka, zachowano jej historyczny przebieg z wyraźnym wydzieleniem dwóch stref użytkowania. Granicę tych stref ustalono w miejscu odtworzenia śladu dawnych murów obronnych poprzez ceglany pas utwardzonego terenu.

Skwer u zbiegu ogrodzenia kościoła pw. św. Filipa i Jakuba oraz zespołu pocmentarnego zaprojektowano jako strefę wypoczynkowo-dydaktyczną. Teren zielony został uporządkowany i ograniczony murkiem, który został wykończony panelami z cortenu. Tuż przy zespole pocmentarnym, odtworzono również średniowieczny mur obronny. Mur został wzbogacony o charakterystyczne elementy dawnych fortyfikacji, zaś u jego podnóża pojawiła się tablica edukacyjna, na której zawarto najważniejsze informacje dotyczące średniowiecznego muru obronnego.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni