Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Mickiewicza w Bytomiu zmieni się pod okiem fachowców

MANO
Bartosz Miracki
Zmienią ulicę Mickiewicza pod okiem fachowców. Inicjatywa ulicy Mickiewicza zorganizowała kolejny festyn sąsiedzki. To nie był tylko grill.

Inicjatywa ulicy Mickiewicza to grupa sąsiadów, która od około dwóch lat walczy o integrację mieszkańców, a także o to, aby ich ulica była coraz ładniejsza. Zorganizowali już spacer sąsiedzki, wydają biuletyn, remontują podwórka i złożyli projekt do budżetu obywatelskiego, dzięki któremu może zostać rozwiązany problem z parkowaniem na ulicy. W ubiegłym tygodniu zorganizowali też drugi festyn sąsiedzki. Był grill, ciasto, rozmowy. Ale to nie tylko lepsze poznawanie sąsiadów.

- Chcieliśmy, aby to spotkanie miało konkretny charakter i swoje wymierne efekty - mówi Paweł Winiarski z Inicjatywy.

Stąd pomysł na zaproszenie architektów i społeczników, Sylwii i Grzegorza Pronobisów. To oni zorganizowali dla mieszkańców warsztaty i przeprowadzili konsultacje. Dzięki temu, stowarzyszenie będzie mogło nakreślić program na dalsze działania.

Głównymi problemami wskazanymi przez mieszkańców był duży ruch samochodów, brak miejsc postojowych i jednocześnie parkowanie aut na trawie, co doprowadza do jej zniszczenia. Jak temu zaradzić?

- Zmiana ma polegać na parkowaniu równoległym po obu stronach ulicy, kosztem pomniejszenia szerokości zarówno pasów jezdni (co zmniejszy prędkość samochodów), jak i zieleńców - mówią Sylwia Widzisz-Pronobis i Grzegorz Pronobis. Padła też propozycja, aby zastosować rozwiązania uniemożliwiające parkowanie na łukach skrzyżowań. Mieszkańcy zwrócili uwagę na zbyt małą liczbę koszy na śmieci np. obok sklepów.

A co z zielenią?

- Mieszkańcy chcą zachować drzewa, jednak zauważali konieczność przerzedzenia koron i wycinki części drzewostanu będącego w najgorszym stanie - mówią architekci.

Czego dowiodły konsultacje społeczne?

- Rzeczowy, oparty na zaufaniu dialog z mieszkańcami pozwala nie tylko wysłuchać ich sugestii, ale znaleźć rozwiązanie optymalne, akceptowane przez mieszkańców, uwzględniające jednocześnie ograniczenia techniczne, organizacyjne czy urzędowe - zapewniają architekci.

I przekonują, że władze miasta powinni to uwzględnić, organizując konsultacje mieszkańców, na których będą obecni fachowcy. Szczegółowy raport o tym, jak zgodnie z wymogami architektonicznymi można zmienić tę ulicę znajdziemy wkrótce na profilu Pronobis Studio na Facebooku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!