Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Warszawska w Katowicach przejdzie lifting. Będzie więcej zieleni, a mniej samochodów tak jak przed wojną

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Dawniej Warszawska była jedną z najbardziej okazałych ulic w mieście. Powstawały tu kawiarnie, hotele, kwitło życie towarzyskie. Dziś zawładnęły nią samochody. Zobaczcie, jak ulica prezentowała się na przedwojennych pocztówkach i zdjęciach. Jak wam się podoba? Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dawniej Warszawska była jedną z najbardziej okazałych ulic w mieście. Powstawały tu kawiarnie, hotele, kwitło życie towarzyskie. Dziś zawładnęły nią samochody. Zobaczcie, jak ulica prezentowała się na przedwojennych pocztówkach i zdjęciach. Jak wam się podoba? Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Prezydent Katowic za punkt honoru obrał sobie przywrócić dawny blask ulicy Warszawskiej. Za 12 mln złotych zamierza tak przebudować jej infrastrukturę podziemną, aby można było nasadzić na niej 70 nowych drzew, krzewów i klombów nawiązujących do historycznego wyglądu tego miejsca. Dawniej była to jedna z najbardziej okazałych ulic w mieście. To właśnie przy niej powstał pierwszy w Katowicach hotel, ewangelicy wybudowali pierwszy murowany kościół, tutaj mieszkali najznamienitsi katowiczanie. Sami zobaczcie, jak prezentowała się na przedwojennych pocztówkach.

Ulica Warszawska w Katowicach to nadal jedna z ważniejszych arterii stolicy województwa. Choć już nie tak piękna jak na przedwojennych pocztówkach i zdjęciach. Brakuje na niej dziś zieleni, ławek, zadbanych kamienic.

Niegdyś salon miasta, dzisiaj tramwaj i parkingi

Kiedy Katowice zyskiwały prawa miejskie, ten ważny trakt do Mysłowic nosił nazwę Friedrichstraße. To przy tej ulicy ewangelicy wybudowali pierwszy murowany kościół w mieście, otwarto pierwszą w Katowicach aptekę, a w miejscu obecnego Domu Handlowego "Zenit" - pierwszy hotel, nazywany od nazwiska jednego z właścicieli Hotelem Welta.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wzdłuż wschodniego odcinka głównej osi urbanistycznej rozciągała się dzielnica willowa. To tutaj powstawały najbardziej okazałe miejskie wille, jak ta rodziny von Kramsta czy Eliasa Sachsa albo gmach starostwa powiatowego, dzisiejsza siedziba Sądu Rejonowego. Ulicę zamieszkiwała także rodzina Gruenfeldów, znanych budowniczych i architektów, współpracownicy Wincklera czy wreszcie ojcowie miasta, Friedrich Grundmann oraz Richard Holtze. To tutaj Liborius Otto otworzył kawiarnię, znaną współcześnie jako "Kryształowa".

Nie przeocz

Tory zabudowano, ale brakuje zieleni i przejść dla pieszych

Ulica, co widać na pocztówkach z tamtego okresu, zachwycała swoją architekturą i zielenią. Czas o tyle ją oszczędził, że większość kamienic przetrwała, ale mimo iż w 2009 roku przeszła remont torowiska tramwajowego i tory zabudowano w betonowych płytach prefabrykowanych, to dzisiejszej Warszawskiej brakuje blasku, który możemy podziwiać na przedwojennych pocztówkach i zdjęciach. Dziś dominuje tu ruch samochodowy i parkingi. To wszystko ma się jednak zmienić.

– Pomysł zazielenienia ulicy Warszawskiej to powrót do jej historycznego wyglądu. Mówimy o miejscu w samym sercu Katowic, które powinno być reprezentacyjne – przekonuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Musisz to wiedzieć

Będzie lifting. Miasto posadzi drzewa i pozbędzie się aut

Toteż firma Calla przygotowała na zlecenie Urzędu Miasta koncepcję zagospodarowania ulicy. Inwestycja wiązać się będzie z posadzeniem na Warszawskiej ok. 70 nowych drzew, a także krzewów i innej roślinności sezonowej.

– Drzewa będą rosły w dzisiejszej osi jezdni na odcinku pomiędzy ul. Dyrekcyjną a Szkolną. Tam, gdzie dziś parkują samochody. Zlikwidujemy w sumie 52 miejsca parkingowe w tej przestrzeni. Zostawimy jedynie parę miejsc do obsługi sklepów, w tym cztery miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami. Ruch w tej części ulicy Warszawskiej będzie się odbywał po torowisku i tylko za zezwoleniem – opowiada Krupa.

Z kolei drugi fragment inwestycji, tj. odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej, zostanie objęty strefą tempo 30.

W środę, 23 września, prezydent Marcin Krupa odsłonił założenia rewitalizacji ulicy Warszawskiej. To nowa, oszacowana na ok. 12 mln zł inwestycja. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ulica Warszawska w Katowicach przejdzie metamorfozę. Miasto ...

Firma Calla przewiduje utworzenie klombów nawiązujących do historycznego wyglądu ulicy. Na odcinku pomiędzy Rynkiem, a skrzyżowaniem z ul. Szkolną będą to 20 do 36 wysokich drzew dorastające do 10-12m wysokości, natomiast na odcinku od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z ul. Francuską z uwagi na możliwości jakie daje przestrzeń będą to drzewa niskie do 3m wysokości i kolumnowe lub o wysokich pniach. Jako podsadzenia pojawią się m.in. róże, hortensje, czy bluszcze oraz rośliny przyciągające owady, a całość zostanie uzupełniona o iluminacje świetlne, tak by również po zmroku ulica przyciągała spacerowiczów. Jak Wam się podoba pomysł?

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera