UNESCO: Chorwacja poprze śląską kandydaturę?

  UNESCO: Chorwacja poprze śląską kandydaturę?

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Klyta

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Ambasador Andrea Bekić odwiedziła Tarnowskie Góry
  1/25
  przejdź do galerii

  Ambasador Andrea Bekić odwiedziła Tarnowskie Góry ©Tomasz Klyta

  Tarnowskie Góry odwiedziła Andrea Bekić, ambasador Chorwacji w Polsce. Wizyta o tyle ważna, że to właśnie przedstawiciele m.in. Chorwacji zdecydują w lipcu, czy woj. śląskie doczeka się pierwszego wpisu na listę UNESCO. Ambasador odwiedziła tarnogórską Kopalnię Srebra, czyli najsłynniejszy obiekt objęty wnioskiem.
  Za trzy miesiące w Krakowie odbędzie się sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Jednym z rozpatrywanych punktów, będzie wpisanie na listę UNESCO tarnogórskich podziemi i pogórniczych obiektów naziemnych - byłby to pierwszy śląski wpis na prestiżową listę.

  Zobacz galerię

  Wniosek o wpis został przesłany do Paryża już w ubiegłym roku. Przygotowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej dokument, liczy prawie 1000 stron.
  Przeszedł już weryfikację formalną. O_wpisie, zdecydują jednak przedstawiciele 21 krajów, które aktualnie mają swoich przedstawicieli w komitecie UNESCO (ich kadencje trwają 6 lat). Są to tzw. ambasadorowie akredytowani przy UNESCO.

  – Decyzję podejmą specjaliści, jednak nie ma co ukrywać, że to politycy będą pociągali za sznurki - przyznał Marek Kandzia, przewodniczący SMZT – Lobby jest nam potrzebne bardziej, niż może się to wydawać. Kiedy zaczynaliśmy prace nad UNESCO, sami nie zdawaliśmy sobie z tego sprawy - dodał.

  Do Tarnowskich Gór przyjechała Andrea Bekić, ambasador Chorwacji w Polsce (Chorwacja jest jednym z krajów, które mają swojego przedstawiciela w komitecie UNESCO). Ambasador zwiedziła m.in. Zabytkową Kopalnię Srebra, czyli jeden z obiektów objętych wnioskiem o wpis na listę.

  – Śląsk to piękny region. Bardzo dobrze zachowało się tu dziedzictwo kulturowe i przemysłowe, które dodatkowo jest dostępne dla turystów w nowoczesnej formie - oceniła Andrea Bekić - Chorwacja ma duże doświadczenie w kwestiach związanych z UNESCO. Moim zdaniem polski wniosek o wpis na listę jest bardzo dobrze przygotowany - dodała.

  Ambasador nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie, czy Chorwacja poprze tarnogórską kandydaturę na UNESCO. Zaznaczyła jednak, że liczy na współpracę z właścicielami śląskich obiektów industrialnych. – W Chorwacji nie ma już czynnych kopalń. Mamy jednak stare obiekty z potencjałem turystycznym i możemy się wzorować na Polsce w kwestii pewnych rozwiązań. Współpraca może przynieść korzyści obu krajom - skomentowała.

  Ambasador Chorwacji przyjechała na Śląsk na zaproszenie tarnogórskiego posła PO - Tomasza Głogowskiego. Parlamentarzysta zapowiada, że to nie koniec lobby na rzecz UNESCO_w Tarnowskich Górach. – Czeka nas jeszcze szereg spotkań zarówno w kraju jak i za granicą. Już w maju, jeszcze przed lipcową sesją komitetu, cześć ambasadorów akredytowanych przy UNESCO przyjedzie na wizytę roboczą do Krakowa. Chcemy się z nimi nie tylko spotkać ale też zaprosić do Tarnowskich Gór - powiedział Głogowski – Wizyta Adrei Bekić była prywatna. Mam jednak nadzieję, że ambasador prześle notatkę służbową do chorwackiego MSZ-u. To właśnie Minister Spraw Zagranicznych Chorwacji jest przełożonym osoby, która w lipcu będzie głosowała podczas sesji - wyjaśnił.

  Już w przyszłym tygodniu w Tarnowskich Górach odbędzie się dwudniowe, wyjazdowe posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Posłowie mają się zająć tematem potencjalnego rozwoju turystyki, w aspekcie wpisania nowego polskiego obiektu na listę UNESCO. W planie parlamentarzystów jest m.in. zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga. Obrady w sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza, zaplanowano na środę 26 kwietnia.

  Zobacz najważniejsze informacje ostatnich dni w magazynie „Info z Polski”:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poprze Polskę, Śląsk to tylko Województwo i region,

  Gieksa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Poprze Polskę, Śląsk to tylko Województwo i region,


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poprze Śląsk, Polska to tylko lokalna czapa administracyjna

  shpt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Poprze Śląsk, Polska to tylko lokalna czapa administracyjna

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał