Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UNESCO: Tarnogórski wniosek już poleciał do Paryża

Tomasz Klyta
Tomasz Klyta
Od  prawej dr Katarzyna Piotrowska - kierownik Ośrodka ds. Światowego Dziedzictwa w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, Zbigniew Pawlak - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i jednocześnie szef zespołu ekspertów ds. UNESCO z ramienia SMZT, Grzegorz Rudnicki - rzecznik prasowy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i jednocześnie członek zespołu ds. UNESCO w SMZT.
Od prawej dr Katarzyna Piotrowska - kierownik Ośrodka ds. Światowego Dziedzictwa w Narodowym Instytucie Dziedzictwa, Zbigniew Pawlak - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i jednocześnie szef zespołu ekspertów ds. UNESCO z ramienia SMZT, Grzegorz Rudnicki - rzecznik prasowy Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej i jednocześnie członek zespołu ds. UNESCO w SMZT. ARC. SMZT
Tarnowskie Góry na liście UNESCO? Zakończony wniosek już znalazł się w paryskiej siedzibie komitetu. Za około 18 miesięcy powinniśmy się dowiedzieć, czy doczekamy się pierwszego śląskiego wpisu na tę prestiżową listę.

Prace nad wnioskiem o wpisanie Tarnowskich Gór na listę UNESCO trwały od 2008 roku. Do tej pory pochłonęły około 300 tys. zł. Aplikacja liczy sobie ponad 1000 stron(500 stron wniosek, 300 stron tzw. program zarządzania, 200 stron załączniki). Przy współpracy z zagranicznymi i polskimi ekspertami, wniosek przygotowywało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Początkowo eksperci zakwalifikowali do wpisu 26 obiektów pogórniczych w tym, zajmujący 150 hektarów i wpisany do rejestru zabytków oraz na listę Pomników Historii, kompleks podziemi po dawnym górnictwie rud ołowiu, srebra i cynku. W ostatniej fazie prac z części podziemnej wydzielono dodatkowo dwie sztolnie: Głęboką Sztolnię Fryderyk (jej fragment pod nazwą Sztolnia Czarnego Pstrąga jest udostępniony dla zwiedzających), a także Sztolnię Boże Wspomóż. W ten sposób liczba tak zwanych atrybutów (obiektów lub miejsc) wzrosła do 28.

Pozostałe obiekty reprezentują liczne szyby górnicze, w tym trzy będące częścią podziemnej trasy turystycznej w Zabytkowej Kopalni Srebra i dwa w Sztolni Czarnego Pstrąga, pierwotny rejon założenia Kopalni Fryderyk w dzielnicy Bobrowniki Śląskie, krajobraz pogórniczy z XIX wieku, krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry, Park Miejski, hałda popłuczkowa dawnej Kopalni Fryderyk oraz Stacja Wodociągowa Staszic wraz z kompleksem podziemnych komór.

Tarnogórska kandydatura na listę UNESCO to pod kątem zarządzania najbardziej skomplikowana aplikacja w historii polskich starań o wpis na tę prestiżową listę. Chodzi nie tylko o liczbę obiektów, ale także o ich formę właścicielską. Oprócz Skarbu Państwa właścicielami i zarządcami działek, na których leżą poszczególne atrybuty są urzędy miast Tarnowskie Góry i Bytom, gmina Zbrosławice, powiat tarnogórski, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, właściciele prywatni, nadleśnictwo Brynek, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz Polskie Koleje Państwowe.

– Przed nami wciąż dużo pracy. Do czasu przyjazdu specjalistów, którzy zweryfikują wniosek musimy też uporać się z wylotem Sztolni Fryderyka, która jest zarośnięta i zniszczona przez graffiti. Planujemy również akcję uświadamiania ludzi, żeby wiedzieli które obiekty znajdują się na liście UNESCO - powiedział Grzegorz Rudnicki, rzecznik prasowy SMZT. - Moim zdaniem mamy jednak duże szanse. Przyszłoroczna sesja UNESCO odbędzie się w Polsce. Konkretnie w Krakowie - dodał.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera