Unikatowy, drewniany kościół w Ćwiklicach powstał w 1466...

  Unikatowy, drewniany kościół w Ćwiklicach powstał w 1466 roku [NAJNOWSZE BADANIA]

  Katarzyna Piotrowiak

  Aktualizacja:

  Kościół w Ćwiklicach
  1/8
  przejdź do galerii

  Kościół w Ćwiklicach ©arc.

  1466 rok, to według najnowszych badań data zakończenia budowy unikatowego, drewnianego kościoła św. Marcina w Ćwiklicach. To oznacza, że ma on około 100 lat więcej niż przypuszczano. Trwają starania o zmianę datowania we wpisie do rejestru zabytków.
  Po niemal czterech latach, w tym jednym z najcenniejszych i najstarszych obiektów tego typu w regionie zakończyła się większość prac konserwatorskich i remontowych. Efekty prac będzie można oglądać od wtorku.

  Kościół św. Marcina w Ćwiklicach k. Pszczyny położony jest na niewielkim wzniesieniu, wokół niego znajduje się cmentarz. Do niedawna sądzono, że kościół powstał w połowie XVI wieku. W 2010 roku podczas powodzi obiekt poważnie ucierpiał.
  Okazało się, że może mu grozić katastrofa budowlana, wówczas przystąpiono do prac konserwatorskich. W ich trakcie odkryto m.in. krypty ze szczątkami oraz nieznane polichromie. Zbadano też drewno, z którego został zbudowany.

  1466 rok, to - jak powiedziała PAP konserwator dzieł sztuki Bożena Halska - data ścięcia ostatnich drzew użytych do jego budowy. Kościół zbudowany jest na podwalinach z drewna dębowego, a ściany i więźbę dachową zbudowano z drewna jodłowego.

  "Sama budowa trwać mogła około trzech lat - wiosną 1464 roku położono dębowe podwaliny, a na nich latem 1464 roku zbudowano ściany. W 1465 roku powstała więźba dachowa nad nawą. Ostatni element - więźba dachowa nad prezbiterium - powstał rok później. Budowę kościoła zakończono w 1466 roku" - mówiła Halska.

  Dodała, że w kwestii datowania wiążące są wyniki badań przeprowadzonych przez eksperta specjalizującego się w budownictwie drewnianym sakralnym, jest to ekspertyza dendrochronologiczna autorstwa Aleksandra Koniecznego zlecona przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. "To jeden z najstarszych obecnie, obok kościoła w Łaziskach Rybnickich, drewnianych obiektów sakralnych w województwie śląskim. Trwają starania o zmianę datowania we wpisie do rejestru zabytków, gdyż poprzednio obiekt datowano na połowę XVI wieku" - podkreśliła Halska.

  Według badań sto lat starsze niż początkowo sądzono są nawa, prezbiterium i stara kruchta. Z późniejszego okresu pochodzą wieża kościoła, która powstała w XVII wieku oraz kaplica - koniec wieku XIX.

  Po niemal czterech latach od powodzi, zakończyła się większość prac konserwatorskich i remontowych w kościele. Polegały one na wzmocnieniu konstrukcji kościoła przy wykorzystaniu m.in. oryginalnych elementów drewnianych, osuszeniu i zabezpieczeniu krypty z odkrytymi szczątkami 13 osób, na którą natrafiono po zdemontowaniu wykonanej z terakoty posadzki.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo