Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unikatowy program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach szyi i twarzy w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Unikatowy program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach szyi i twarzy w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach
Unikatowy program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach szyi i twarzy w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach Mat. prasowe
Już blisko 300 osób po zabiegach onkologicznych lub ciężkich urazach twarzy skorzystało z unikalnego programu rehabilitacji, prowadzonego w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach. W każdą sobotę w pomoc pacjentom angażuje się kilkudziesięciu wolontariuszy, wśród których są lekarze, fizjoterapeuci oraz fizykoterapeuci.

Na Oddziale Chirurgii Twarzowo-Szczękowej każdego roku leczy się około 800 pacjentów. To m.in. osoby po urazach części twarzowej czaszki, nowotworach głowy i szyi, pacjenci z wadami rozwojowymi i innymi patologiami.

Osoby te przechodzą skomplikowane zabiegi operacyjne, po których niekiedy musza się zmagać z dolegliwościami bólowymi, obrzękami, przykurczami, czy niepełną funkcjonalnością nerwów ruchowych.

- Kiedy w 2011 roku objęłam funkcję kierownika Katedry i Kliniki Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej i Chirurgii Stomatologicznej SUM w Katowicach, a zarazem ordynatora oddziału, za punkt honoru uznałam potrzebę wdrożenia rehabilitacji dla pacjentów naszego oddziału - mówi prof. Iwona Niedzielska, kierująca Oddziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Szpitalu im. A. Mielęckiego w Katowicach. - Uznałam, że skoro oczywista jest potrzeba rehabilitacji pacjentów ortopedycznych czy neurologicznych, to równie bezdyskusyjna powinna być możliwość skorzystania z fizjoterapii i fizykoterapii przez pacjentów po ciężkich urazach czaszki czy nowotworach głowy i szyi.

Prof. Iwona Niedzielska pozyskała do współpracy przy tym projekcie kilkudziesięciu wolontariuszy - lekarzy dentystów, fizjoterapeutów, fizykoterapeutów i studentów medycyny, którzy podjęli trud wdrażania spersonalizowanych zabiegów z zakresu rehabilitacji. Z czasem do zespołu dołączyli też dietetyk, logopeda i psycholog.

Z usług zespołu rehabilitacyjnego skorzystało do tej pory blisko 300 osób. Obecnie pod jego stałą opieką jest ponad 70 pacjentów. Przez cały okres funkcjonowania programu udzielono ok. 2500 konsultacji.

- Podczas terapeutycznych sesji wykorzystujemy bardzo różne metody fizjo- i fizykoterapii – mówi lekarz dentysta Mateusz Rogulski, koordynator programu. - To m. in. laser biostymulacyjny oraz lampy Bioptron, które zmniejszają ból i przyśpieszają gojenie. Do ćwiczenia mięśni gałki ocznej wykorzystujemy piłki Marsdona. Kolejną metodą jest karboksyterapia, która polega na ostrzykiwaniu starych blizn i bliznowców dwutlenkiem węgla. Stosujemy też wirówki do pozyskiwania z krwi chorego osocza bogatopłytkowego, które później wykorzystujemy do ostrzykiwania starych blizn czy stawów skroniowo-żuchwowych. Korzystamy również z terapii podciśnieniowej oraz kinesiotypingu.

Ważną metodą rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach głowy i szyi jest terapia manualna, w katowickim szpitalu udoskonalana i spersonalizowana do potrzeb właśnie tych chorych.

Zobaczcie koniecznie

- Stosujemy osteopatię, terapię powięziową, drenaż limfatyczny oraz igłoterapię, która pozwala wrócić do pełnego zdrowia najcięższym chorym. Stawiamy na nogi bez chirurgii pacjentów z neuralgiami, u których jedyną alternatywą był zabieg wewnątrzczaszkowy lub obwodowe wyrwanie nerwu. Dzięki naszej rehabilitacji ci pacjenci funkcjonują bez bólu, wolni od leków i działań zabiegowych - podkreśla prof. Iwona Niedzielska.

Potwierdza to pani Emilia, u której w wyniku wypadku na nartach wystąpiło ciężkie porażenie nerwów twarzy. Pacjentka od kilku miesięcy uczestniczy w zabiegach rehabilitacyjnych. - To niezastąpiona pomoc, jestem zachwycona. Dzięki rehabilitacji wróciłam do swojego wyglądu i normalnego życia.

Znaczna poprawa wystąpiła też u pani Marii, która cierpiała na nowotwór policzka. - Początkowo nie mogłam otwierać ust, spożywałam tylko płynne pokarmy. Teraz potrafię już bez problemu zjeść bułkę, wyglądam też znacznie lepiej.

Prof. Iwona Niedzielska podkreśla, że prowadzony w Szpitalu im. Mielęckiego w Katowicach program rehabilitacji pacjentów po urazach i nowotworach szyi i twarzy jest unikalny.

- Kilka lat pracy pozwoliło nam wypracować skuteczne algorytmy działania. Dziś nikt z nas nie ma wątpliwości, jaką metodę zastosować i kiedy. Dzięki fizjo- i fizykoterapii wdrażanej już w okresie okołooperacyjnym pacjent wraca błyskawicznie do pełnej sprawności, szybciej opuszcza szpital, szybciej wraca do pracy a zaburzenia czynnościowe ma w znacznym stopniu wyeliminowane – podkreśla prof. Iwona Niedzielska.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera