Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe w Katowicach stanie 6 września 2021. Czeka nas wiele atrakcji

Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Każdego roku Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Każdego roku, odwiedza je ok. 17 tysięcy uczniów. Zdjęcie archiwalne
Każdego roku Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Każdego roku, odwiedza je ok. 17 tysięcy uczniów. Zdjęcie archiwalne fot. Monika Chruścińska - Dragan
6 września na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego po raz kolejny odbędzie się Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe. Dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przygotowano kilka przystanków naukowych, oferujących interaktywne wykłady z różnych dziedzin.

Co roku we wrześniu Uniwersytet Śląski otwiera swój kampus w Katowicach dla uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych wszystko po to, by zainteresować ich nauką. O to, w trakcie eksperymentów i pokazów naprawdę nietrudno, a wszystko w ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego, które każdego roku odwiedza ok. 17 tysięcy uczniów.

- Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe w tym roku, będzie inne niż poprzednio -zapewnia dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ koordynator przystanku „Osobliwości świata fizyki”.

- Niestety, w zeszłym roku musieliśmy się spotykać wyłącznie przez kamery i patrzeć przez ekrany monitorów. W tym roku, mamy nadzieję, że będziemy widzieli się bezpośrednio. Spotkamy się na salach uniwersyteckich i zajmiemy się tym, co przygotowaliśmy - dodaje.

A atrakcji z pewnością nie zabraknie. W tym roku uczniowie odwiedzą cztery naukowe przystanki. Wykłady będą także emitowane za pośrednictwem serwisu YouTube. Decyzja o organizacji wydarzenia stacjonarnie może zostać zmieniona w zależności od stanu zagrożenia epidemiologicznego we wrześniu. W przypadku konieczności powrotu do formuły online wykłady będą prowadzone na żywo lub udostępniane na platformie YouTube.

W programie znalazły się zajęcia w ramach czterech przystanków naukowych:

  • Osobliwości Świata Fizyki– spotkania z prawami fizyki i eksperymentami (koordynator: dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ),
  • Prehistoria – wgląd w genealogię ludzkości i naszej planety (koordynator: dr Andrzej Boczarowski),
  • Biorobotyka – połączenie nauk przyrodniczych i najnowszych technologii (koordynator: dr Joanna Foryś),
  • Oko w oko z biologią – bogaty wybór wielu dziedzin biologicznych (koordynator: dr Łukasz Chajec).

- Zajrzymy do eksperymentu cukrowego. Cóż to było? Nie zdradzę. Bardzo dziwaczne zdarzenie. Pewien eksperyment, który przeprowadził, pewien technik, który był w kosmosie, ale to rzuciło naukę na zupełnie nowe tory. Czyli poznamy ewolucję układu słonecznego i moment jego powstania - zachęca dr Andrzej Boczarowski, koordynator przystanku „Prehistoria.”

- Potem obniżymy się na ziemię i zajrzymy w miejsce bardzo interesujące miejsce - świat dinozaurów. Zadamy sobie pytanie: "Co było pierwsze, jajko czy dinozaur?" Nauka oczywiście zna już odpowiedź na to pytanie i to jest ciekawe - dodaje.

Musisz to wiedzieć

Poznacie historię niezwykłej więzi między człowiekiem a psem. Pies jest najstarszym udomowionym gatunkiem. Te relacje między człowiekiem, a psem, są tak głębokie, jakie nią są obserwowane w świecie przyrody.

Oprócz tego, dowiecie się jak zwierzęta rozmawiają. Niektóre zwierzęta po prostu mówią: idzie człowiek, ubrany na czerwono od strony lasu, albo biegnie lis od strony rzeki i jest blisko. Przekonacie się, jak eksperymenty naukowe udowadniają, że zwierzęta mówią.

- Chcemy pokazać uczniom jak tworzy się nowe technologie. Kim trzeba się stać, by móc być odpowiedzialnym za tworzenie na przykład pojazdów autonomicznych - mówi dr Joanna Foryś, koordynatorka przystanku „Biorobotyka”.

Wykłady rozpoczną się 6 września 2021 roku i będą trwały do końca miesiąca.

Nie przeocz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera