Uniwersytet Ekonomiczny wyprowadza się z Bielska-Białej

Jacek Drost
Dla studentów bielskiej placówki likwidacja będzie się wiązała ze sporymi utrudnieniami. - To zła decyzja - mówią studentki
Dla studentów bielskiej placówki likwidacja będzie się wiązała ze sporymi utrudnieniami. - To zła decyzja - mówią studentki Jacek Drost
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zdecydował się zamknąć swój bielski oddział. Ponad pół tysiąca studentów będzie miało kłopoty.

W związku ze zmianami prawnymi, trudną sytuacją publicznych uczelni wyższych oraz w obliczu kryzysu demograficznego senat Uniwersytetu Ekonomicznegopodjął decyzję o zamknięciu od 30 września swojej filii - Bielskiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego. Studenci nie są tym zachwyceni, z kolei bielscy radni opozycyjni domagają się wyjaśnień od władz miasta, co zrobiły, by zatrzymać placówkę nad Białą.

- Mamy dwa ośrodki naukowo-dydaktyczne w Bielsku-Białej i Rybniku. W przypadku rybnickiego będziemy rozważać przekształcenie go w wydział zamiejscowy, bo mamy tam budynek nieodpłatnie użyczony przez miasto, które dodatkowo daje nam pieniądze na jego utrzymanie. W Bielsku-Białej wynajmowaliśmy budynek od Fundacji ING Banku Śląskiego. Z przyczyn ekonomicznych, demograficznych i lokalowych zdecydowaliśmy się zamknąć ośrodek. Miasto, z którym rektor prowadził rozmowy, nie było zainteresowane wspieraniem uczelni - mówi prof. dr hab. Robert To-manek, prorektor ds. organizacji, finansów i rozwoju UE w Katowicach. I dodaje, że senat uczelni postanowił, iż studentom, którzy będą musieli przenieść się do Katowic lub Rybnika, zaoferuje mnóstwo udogodnień, m.in. mniejsze czesne, pomoc stypendialną i taką organizację zajęć, by jak najrzadziej musieli dojeżdżać.

- Dla miasta będzie to wielka strata. Po zamykanym Kolegium Nauczycielskim ubędzie w Bielsku-Białej kolejna uczelnia - stwierdził Grzegorz Puda, bielski radny PiS, a jego klubowy kolega, radny Przemysław Drabek, złożył wczoraj w bielskim ratuszu pismo, w którym domaga się od prezydenta miasta Jacka Krywulta wyjaśnień, jakie gmina podjęła działania, by zatrzymać BOND w mieście i co bielskie władze zamierzają robić w tej sytuacji.

Tomasz Ficoń, rzecznik prasowy bielskiego ratusza, stwierdził jednak, że prezydent Krywult dopiero teraz dowiedział się o wyprowadzce BOND i wcześniej nie były prowadzone żadne rozmowy z władzami uczelni.

***

Kolegium Nauczycielskie też zniknie z Bielska-Białej

Podczas sesji 10 lutego radni Sejmiku Województwa Śląskiego przyjęli uchwałę o zamiarze likwidacji Kolegium Nauczycielskiego w Bielsku-Białej. Zgodnie z uchwałą, Kolegium przestanie istnieć 30 września 2015 roku, po zakończeniu cyklu kształcenia przez obecnych słuchaczy. W roku 2014/15 nie będzie prowadzona rekrutacja na pierwszy rok nauki. Z powodu niżu demograficznego i finansów inne uczelnie też likwidują swoje filie. Uniwersytet Śląski wyprowadził się z Rybnika, natomiast Politechnika Śląska wycofuje się z Tychów i Bytomia.

Wideo

Komentarze 9

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dawid Kozioł

Ja i wiele innych studentów czujemy się oszukani. Ile jest takich osób, którym już dojazd do Bielska powoduje wysoki koszt finansowy i często kłopot czasowy np. osoby z terenów Żywca. 1 i 2 roczniki decydując się na te studia myślały, że tą naukę skończą w Bielsku-Białej, tym czasem uczelnia taką uchwałę podejmuję w trybie pilnym czy niewielkiej frekwencji. Jaką renomę robi sobie uczelnia, gdy jeszcze nie dawno reprezentanci naszej uczelni byli na targach, by proponować naukę BOND? O ile dojdzie do skutku zamknięcie UE w Bielsku-Białej to ile osób straci pieniądze i czas, które zainwestowały w naukę. Być może nie będą wstanie już jej kontynuować.... Moim obowiązkiem jest upowszechnić te informacje, być może władze uczelni uruchomiły machinę, która przez ich postępowanie przyniesie same negatywne skutki, negatywne dla nich.

S
Szkoła za szkołą

Pan Krywult z całą pewnością wiedział o likwidacji szkoły i nie wierzę nie doszły do niego żadne słuchy! Co chwile w Bielsku są likwidowane szkoły to gimnazjum ostatnio Kolegium Nauczycielskie. Pieniądze na podwyżkę płać co rok dla swoich pracowników ma, ale oświatę ma głęboko nie powiem gdzie :/ A co do tego jak szkoła poinformowała zrobiła to w tak cichy sposób, żeby przeszło to bez echa a studencie poczuli się że nic nie mogą z tym zrobić!! Bardzo się zawiodłam!! Zwłaszcza że wystarczyłyby 2 lata i wszyscy studenci mogliby skończyć tą szkołę, wystarczyłaby decyzja o utrzymaniu do wygaśnięcia!!

s
studentka z bondu

Jestem studentką z BOND- u, władze uczelni potraktowali nas jak śmieci. Płacimy im tyle pieniędzy za czesne ( jedne z najwyższych na Podbeskidziu) i jeszcze mają mało.. do tego to co zrobili odnoście poinformowania nas o tej decyzji to wielka HIPOKRYZJA władz uczelni. Odradzam wszystkim tą szkołę... !!!! płacimy im za traktowanie nas jak śmieci.

k
karpathian_forest

i tu macie kolejny tego przykład. Ja tam tej szkółki nie żałuję. Dzisiaj liwidują oddział w BB jutro w Rybniku a za 5 lat ogranicza kształcenie w "stolicy" tego koslawego województwa.
Jednakże prowadząc rekrutacje zarazem wiedząc że szkoła ma byc likwidowana to kpina. Fajne macie elyty na Oberschlesien.. nie ma co:)

W
Wzburzony

Panie Marku coś mało tych spotkań.. nawet bardzo mało. W ciągu tylu lat odbyło się tylko jedno spotkanie z władzami miasta? Ustawa o likwidacji ośrodków pochodzi z 18 marca 2011 roku. Przecież to kpiny ze strony uczelni... Przez 3 lata wiedzieliście, że będziecie kasować w 2014 roku ośrodek, prowadziliście bezczelnie rekrutacje. Za kogo Wy się uważacie?

G
Gość

Spotkanie dotyczące przyszłości kształcenia studentów w Bielsku-Białej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach odbyło się 7 lutego 2014 roku o godz. 15:00 w bielskim ratuszu. W spotkaniu udział wzięli, ze strony miasta - prezydent Bielska-Białej, ze strony Uniwersytetu - rektor oraz kanclerz.

G
Gość

Najmocniej przepraszam, niemniej w moim uprzednim komentarzu wkradł się błąd. Poprawna data, kiedy doszło do spotkania, to 7 lutego 2014 roku.

Powinno być zatem:
Spotkanie dotyczące przyszłości kształcenia studentów w Bielsku-Białej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach odbyło się 7 lutego 2014 roku o godz. 15:00 w bielskim ratuszu. W spotkaniu udział wzięli, ze strony miasta - prezydent Bielska-Białej, ze strony Uniwersytetu - rektor oraz kanclerz.

G
Gość

Spotkanie dotyczące przyszłości kształcenia studentów w Bielsku-Białej przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach odbyło się 15 lutego 2014 roku o godz. 15:00 w bielskim ratuszu. W spotkaniu udział wzięli, ze strony miasta - prezydent Bielska-Białej, ze strony Uniwersytetu - rektor oraz kanclerz.

W
Wioletta Świeboda

Jako studenci jesteśmy w stanie zrozumieć argumenty władz uczelni, jednak takiej decyzji nie podejmuje się w tydzień! A tak właśnie w tym przypadku było. Decyzja ta spadła na nas jak grom z jasnego nieba. Studenci czują się oszukani. Nikt w procesie rekrutacji nie informował nas o zamiarach likwidacji filii. Kilka miesięcy temu odbyły się targi edukacyjne, na których studenci wraz z pracownikami BONDu zachęcali uczniów szkół średnich do wybrania UE mieszczącego się w Bielsku. Czujemy się oszukani.Mamy wrażenie, że decyzja o zamknięciu oddziału padła, w kolejny dzień została 'zaklepana', a my - studenci jesteśmy pod ścianą. Równocześnie niezrozumiałe jest dla nas przekazywanie informacji o możliwości alternatywnej, która była tylko nieudolną formą uciszenia głosów sprzeciwu przed podjęciem decyzji.

Dodaj ogłoszenie