Uniwersytet Śląski będzie współprowadzić II LO im. Emilii Plater w Sosnowcu [ZDJĘCIA]

TOS
Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Miasta Sosnowiec i II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w stolicy Zagłębia podpisali w piątek na dachu sosnowieckiej Żylety porozumienie o współpracy.
Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Miasta Sosnowiec i II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w stolicy Zagłębia podpisali w piątek na dachu sosnowieckiej Żylety porozumienie o współpracy. Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Miasta Sosnowiec i II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w stolicy Zagłębia podpisali w piątek na dachu sosnowieckiej Żylety porozumienie o współpracy. W jej ramach pracownicy naukowo-dydaktyczni wspólnie z nauczycielami prowadzić będą wybrane zajęcia, obejmą także opieką merytoryczną różne przedsięwzięcia edukacyjne. Uczniowie szkoły będą mieli możliwość odbywania części zajęć dydaktycznych w uczelni, korzystania z infrastruktury, w tym nowoczesnych pomocy dydaktycznych i laboratoriów badawczych.

II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Śląskim. W 2012 roku klasy prawno-politologiczna oraz biologiczno-chemiczna zostały objęte patronatem poszczególnych wydziałów UŚ. Podpisane na dachu sosnowieckiego Wydziału Nauk o Ziemi porozumienie umożliwi rozszerzenie tej współpracy.

Inicjatywa promuje wartości edukacyjne wśród uczniów, ich rodziców i członków społeczności lokalnej ma ułatwić również uczniom podjęcie decyzji o dalszej edukacji i wyborze kierunku studiów zgodnego z planami na przyszłość, predyspozycjami i kompetencjami.

- Uniwersytet Śląski z wydziałami sosnowieckimi intensywnie rozwija szeroko rozumianą współpracę ze środowiskiem społeczno-gospodarczym. W sposób naturalny rozwijamy tę współpracę z różnego typu szkołami. To naturalne rozwinięcie misji uniwersytetu i rozwijanie talentów uczniów i studentów. Chcemy w porozumieniu z władzami miasta i liceum im. Emilii Plater tu w Sosnowcu współprowadząc liceum, a nie tylko patronując temu liceum doprowadzić do jeszcze wyższego poziomu naszą współpracę między władzami miasta, liceum a Uniwersytetem Śląskim - mówił po podpisaniu porozumienia prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

- Porozumienie to ważny dokument dla miasta. To bardzo ważne, żeby dzieci miały szansę na edukację praktyczną, rozszerzoną. Współpraca z uczelnią umożliwia stworzenie bazy dydaktycznej. Bardzo ważne jest też wyłuskiwanie talentów, czyli indywidualne podejście do ucznia, nauka praktyczna, nauka kreatywna. Myślę, że to początek współpracy. To pierwsza szkoła, która jest przykładem - stwierdziła z kolei wiceprezydent Sosnowca Anna Jedynak.

Jak będzie wyglądać współpraca "Plater" z Uniwersytetem Śląskim?

Uczniowie uzdolnieni w takim czy innym kierunku będą spotykać się z naukowcami z UŚ, czyli tutorami - indywidualnymi na drodze osobistej, społecznej, ale też dydaktycznej. Pracownicy uczelni będą dla młodych uczniów przewodnikami na tej nowej ścieżce.

- Pierwszą umowę o współpracy z Uniwersytetem Śląskim podpisaliśmy już w 2008 roku. Od 2012 roku klasy prawno-politologiczne, które są znane w Sosnowcu w "Plater" i klasy biologiczno-chemiczne są pod patronatem poszczególnych wydziałów Uniwersytetu Śląskiego. Dziś poszerzamy tę współpracę. Oprócz podstawy programowej, która jest istotna w liceum, wprowadzamy podstawowy program nauczania i zajęcia dodatkowe, koła zainteresowań. Chcemy by nasi uczniowie, gdy już wkroczą w mury uniwersyteckie, byli już przygotowani, doświadczeni - zaznacza Dorota Leszczyńska, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu.

Uniwersytet Śląski ma ponad osiemdziesiąt patronatów nad różnego typu szkołami. Umowa z "Plater" nie jest jednak zwykłym patronatem, ale współprowadzeniem szkoły. II LO w Sosnowcu będzie jednym z czterech w ogóle, a pierwszym w Zagłębiu Dąbrowskim liceum, które Uniwersytet Śląski współprowadzi.


*Złoty pociąg odnaleziony! Już rozpala wyobraźnię ZŁOTY POCIĄG MEMY
*Gala BCC Katowice, czyli rewia luksusu i przepychu ZOBACZ ZDJĘCIA
*Tak policja z Katowic zatrzymuje handlarza dopalaczami ZDJĘCIA + WIDEO z zatrzymania
*Tak się bawią Katowice! Koncert na 150-lecie Katowic URODZINY KATOWIC ZDJĘCIA

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Borys Polewoj
A z przedszkolem im. Edwarda Gierka w stolycy Sosnowiec, kiedy będzie podpisana umowa o współpracy - szanowna niedzielna szkółko - omyłkowo uniwersytetem zwana?
Dodaj ogłoszenie