Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Śląski: Powstanie miasteczko naukowe. Będzie można dotknąć serca i podziwiać roboty

MCH
Monika Chruścińska-Dragan
Eksperymenty naukowe, wykłady, prezentacje inteligentnych robotów. We wrześniu kampus Uniwersytetu Śląskiego zamieni się w Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe. Naukowcy zapraszają do udziału szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Będzie można m.in. wsadzić palec w... aortę czy zobaczyć w akcji robota chirurgicznego.

Uniwersyteckie Miasteczko Naukowe to cykl zajęć i wykładów popularyzujących naukę wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jak zapowiada dr nauk biol. inż. Piotr Sindera, podczas swoich zajęć otworzy przed publicznością serce. Dosłownie i w przenośni. – Chcę pokazać, że biologia nie musi być nudna, nie musi ograniczać się do schematów i podręczników, ale możemy jej dotknąć. Dosłownie włożyć palec w aortę, zobaczyć, jak działa serce. Najpierw na obrazie z kamery robota chirurgicznego, następnie fizycznie dotknąć serca świni, które do złudzenia przypomina ludzkie – rozmiarowo i anatomicznie – zapowiada Sindera.

W ramach Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego odbędą się łącznie cztery inicjatywy:
„Osobliwości Świata Fizyki”, na który złożą się trzy wykłady dotyczące zjawiska elektromagnetyzmu, zakresu temperatur, z jakimi mamy do czynienia w laboratoriach i w kosmosie, a także wykorzystania znajomości praw fizyki w niecodziennych sytuacjach.

„Biorobotyka” – cykl spotkań poświęconych prezentacji działania robota chirurgicznego, Robin Heart, który we wrześniu pojawi się również na salach operacyjnych, gdzie będzie wykorzystywany przy operacjach serca, a także zastosowania polimerów w medycynie oraz konstruowania egzoszkieletu, implantów czy protez z wykorzystaniem techniki druku 3D. W ramach tego cyklu zaplanowano również prezentację japońskiego terapeutycznego robota osobistego Paro.

„Spotkania z nauką” – zajęcia, których motywem przewodnim będzie „Ludzkie ciało bez tajemnic”. Naukowcy podejmą próbę podłączenia ludzkiego mózgu do komputera i odpowiedzą na pytanie, czy tlen może być szkodliwy dla naszego organizmu. Pokażą ponadto, jak pracują ludzkie mięśnie.

„Niesamowita historia ludzkości” – cykl wykładów, których uczestnicy dowiedzą się m.in. czy roboty mogą myśleć, jakie są statystyczne fakty na temat Polski i Polaków, jaka może być wspólna przyszłość ludzi i robotów, a także będą mogli wysłuchać prelekcji pod tytułem: „O nawiedzonych mediach, czyli o duchach w telewizorze i nie tylko”.

Uniwersyteckiego Miasteczka Naukowego będzie działać na terenie kampusu Uniwersytetu Śląskiego od 4 do 29 września. W organizację wydarzenia zaangażowali się naukowcy z Pracowni Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, członkowie grupy Unibot, Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego UŚ.

Jakie imię dla psa po śląsku? Oto propozycje Czytelników DZ

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

25 lat po pożarze lasów w Kuźni Raciborskiej. Zobacz niezwykły dokument multimedialny poświęcony tragedii z 1992 roku. Kliknij w przycisk PLAY. Zachęcamy, aby oglądać na monitorze komputera.

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty