Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Śląski świętuje 50 lat i jest w świetnej kondycji. Przyjął o tysiąc studentów więcej

Monika Chruścińska-Dragan
Uniwersytet Śląski ma 50 lat
Uniwersytet Śląski ma 50 lat arc
Studenci już usiedli w akademickich ławach, ale uroczystości inauguracyjne śląskich uczelni będą odbywać się jeszcze przez ponad tydzień. Cały rok świętować zamierza Uniwersytet Śląski. W poniedziałek, 9 października, największa w województwie uczelnia rozpocznie obchody jubileuszu 50-lecia. Będą m.in. koncerty, festiwale nauki, benefis.

Uniwersytet Śląski obchodzi 50-lecie

Tegoroczne obchody 50-lecia UŚ rozpocznie oddaniem nowego budynku Wydziału Radia i Telewizji. Nie oznacza to jednak, że studenci od razu wprowadzą się do gmachu przy ul. Pawła w Katowicach. Instalacja sprzętu, meblowanie i wdrażanie nowoczesnej technologii potrwa tu kilka miesięcy. Oficjalnie otwarcie nowej siedziby wydziału odbędzie się z kolei w przyszłym roku.

Uroczysta, 50. inauguracja roku akademickiego odbędzie się natomiast w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Nowo przyjęci studenci oraz doktoranci uczelni złożą ślubowanie i otrzymają indeksy. Wręczona zostanie również nagroda „Pro Scientia et Arte”, honorująca pracowników za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Każdego roku to wyróżnienie może być przyznane dwóm laureatom. W tym roku ten zaszczyt przypadnie prof. dr hab. Krystynie Heskiej-Kwaśniewicz i prof. dr. hab. Pawłowi Migule. Po raz pierwszy odegrana zostanie także skomponowana specjalnie na tę okazję fanfara UŚ.

Uczelnia będzie świętować urodziny cały rok. Na 10 grudnia zaplanowała jubileuszowy koncert przedświąteczny, w lutym odbędzie się benefis, czyli wieczór wspomnień, pokazów zdjęć i filmów archiwalnych z udziałem byłych rektorów, a od stycznia do czerwca odbywać się będą m.in. wieczory kulturalno-rozrywkowe, podczas których studenci i doktoranci pochwalą się swoją działalnością muzyczną, literacką czy popularyzatorską.

- Jedno z najbliższych wydarzeń to Śląski Festiwal Nauki późną jesienią tego roku. Pod koniec okresu świętowania, 9 czerwca, koncert jubileuszowy w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - wymienia prof. Andrzej Kowalczyk, rektor uczelni. - Wszystko to są ważne wydarzenia dla uniwersytetu. Tak staraliśmy się je przygotować, by włączać społeczność regionu - zaznacza.

Atrakcyjny region, to więcej studentów
Jak na pięćdziesięciolatka UŚ cieszy się dobrą kondycją i sporym zainteresowaniem młodych. Na pierwszy rok studiów przyjął już o ponad tysiąc studentów więcej niż rok temu, przy czym rekrutacja na niektórych kierunkach studiów II stopnia i zaocznych jeszcze trwa.

- To zasadnicza zmiana ponieważ mniej więcej od 10 lat obserwowaliśmy raczej spadek liczby studentów - przyznaje prof. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia.

Zdaniem prof. Koziołka wróciła chęć kształcenia się na uniwersytecie. - Jeszcze kilka lat temu lansowano przeświadczenie, że studiowanie powinno być krótkim etapem do wejścia na rynek. Teraz to się zaczyna odwracać, pracodawca liczy nie tyle na dyplom, co na dobre wykształcenie - podkreśla. A takie zdaniem profesora gwarantuje tylko dobra, stabilna uczelnia z dobrą kadrą, gwarantująca młodym ludziom pewność wykształcenia, wysoki poziom badań, które zawsze odbijają się na poziomie kształcenia.

Prof. Andrzej Kowalczyk podkreśla, że rolą uniwersytetu jest nie tyle nauczenie studenta zawodu, co umiejętności odnalezienia się w otaczającej go rzeczywistości. - Chodzi o szersze kompetencje. Nasz absolwent powinien umieć odnaleźć się w życiu także za lat dziesięć. Niektóre zawody przecież zanikają, inne dopiero powstają. Naszą troską jest współpraca z otoczeniem, mamy rady społeczno-gospodarcze przy kierunkach, co wiąże nas z firmami i samorządami - mówi rektor UŚ.

Drugim z czynników, w którym władze uczelni upatrują sukces tegorocznej rekrutacji to moda na Śląsk. - Od paru lat obserwujemy modę na Katowice i na Śląsk. Myślę, że to też jest ważna przyczyna wzrostu liczby studentów - dodaje prorektor.

W ofercie uczelni znalazło się w tym roku 75 kierunków i aż 231 specjalności. Najtrudniej było dostać się na realizację obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografię. O jeden indeks rywalizowało tam blisko 16 osób. Na drugim miejscu była reżyseria - 9,5 osoby na jedno miejsce. Wydział Radia i Telewizji to zdaniem prof. Koziołka perełka uczelni. Nie dość, że oferuje unikatowe kierunki, to jeszcze splendoru dostarczają mu absolwenci zgarniający już drugi rok z rzędu główne laury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Kolejne miejsce zajęły projektowanie gier i przestrzeni wirtualnej, specjalność: grafika komputerowa gier - 8,75 osoby na jedno miejsce, filologia, specjalność: języki stosowane: język włoski i język angielski z programem tłumaczeniowym - 8,4 osoby na miejsce, filologia angielska, specjalność: kultura-media-translacja - 6,5 osoby na miejsce.

Ponad 1,3 tys. kandydatów ubiegało się o indeks na prawie, a ponad 940 - na psychologii. Oba kierunki od lat cieszą się powodzeniem. Spośród młodszych kierunków kandydatom najbardziej do gustu przypadło bezpieczeństwo narodowe i międzynarodowe. Wśród nowości znalazły się jeszcze edukacja kulturalna i środkowoeuropejskie studia historyczne II stopnia - oraz cztery nowe specjalności, z czego największą furorę zrobiła filologia angielska, specjalność: tłumaczeniowa z jęz. koreańskim.

Reforma szkolnictwa wyższego jest konieczna
Rok jubileuszowy UŚ zbiegł się z dyskusją środowiska akademickiego nad kształtem nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.
– Reforma szkolnictwa wyższego jest konieczna – podkreśla prof. Kowalczyk. – Tak się składa, że ten nasz namysł nad następnym 50-leciem wpisuje się w przygotowywaną reformę. Liczę, że reforma powinna pomóc nam wykonać krok w drugie 50-lecie Uniwersytetu Śląskiego. Wiążemy z nią ostrożne, ale pewne nadzieje – zaznacza.

W ocenie rektora uczelniom potrzebna jest większa autonomia, a propozycje zawarte w projekcie ustawy zmierzają do zwiększenia poziomu badań naukowych, a co za tym idzie także kształcenia. – To są światy nierozłączne. Dobre kształcenie musi iść w parze z badaniami naukowymi. Dobre kształcenie tworzy się poprzez i w oparciu o badania – mówi prof. Kowalczyk. Jak jednak szybko podkreśla, reforma nie uda się jeśli w parze ze zmianą przepisów nie pójdą dodatkowe pokłady finansowe na badania naukowe.

Stadion Śląski w dniu otwartym odwiedziło ponad 100 tys. ludzi ZDJĘCIA + WIDEO

Zadyma na meczu Górnik - Piast. Kibole zepsuli święto ZDJĘCIA + WIDEO

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK

Program tyDZień: Przegląd wydarzeń woj. śląskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!