Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Śląski w Katowicach zamknięty przez koronawirusa. Przechodzi na naukę zdalną. Egzaminy też odbędą się online

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Egzaminy i zajęcia odbywać się będą wyłącznie w formie zdalnej.
Egzaminy i zajęcia odbywać się będą wyłącznie w formie zdalnej. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polska Press Grupa
Zajęcia i egzaminy na Uniwersytecie Śląskim z powodu trwającej wciąż epidemii odbywać się będą zdalnie. Rektor uczelni, prof. Ryszard Koziołek, zaostrzył zasady pracy i kształcenia na uczelni do końca semestru zimowego. Rozwiązania wprowadzone zostaną tymczasowo. Studentów studiów stacjonarnych zaczną obowiązywać od 24 stycznia, a studentów studiów zaocznych już od 21.

"Od 24 stycznia do odwołania wprowadzony zostanie drugi poziom zabezpieczeń COVID-19 (oznaczony kolorem pomarańczowym)" - czytamy w opublikowanym dziś komunikacie władz uczelni do studentów.

W praktyce oznacza to, że zajęcia dydaktyczne do końca semestru zimowego będą odbywały się w formie zdalnej, począwszy od:

  • 21 stycznia (najbliższy piątek) na studiach niestacjonarnych,
  • 24 stycznia (najbliższy poniedziałek) na studiach stacjonarnych.

Stacjonarnie będą mogły być realizowane jedynie te zajęcia, co do których dziekan wydziału zdecyduje, że są niezbędne i możliwe do organizacji z zachowaniem bezpieczeństwa sanitarnego.

Uniwersytet Śląski przechodzi na zdalne kształcenie. Co z sesją?

Online odbędzie się też najbliższa sesja egzaminacyjna. "Z wyjątkiem egzaminów, co do których zachodzą szczególne okoliczności wynikające ze specyfiki przedmiotu" - zaznacza rektor UŚ, prof. Ryszard Koziołek.

Decyzję o wprowadzeniu wybranych egzaminów w formie zdalnej podejmować będzie dziekan po konsultacji z prorektorem ds. kształcenia i studentów. Studenci informacje o tym, które egzaminy wymagać będą od nich stawienia się na uczelni, otrzymają do 25 stycznia 2022 roku.

Od poniedziałku, 24 stycznia, na tryb zdalnej pracy przejdzie także większość pracowników niebędący nauczycielami akademickimi. O organizacji pracy w jednostce zdecyduje bezpośredni przełożony. Tymczasowo zniesione zostaną limity wynikające z zasad pracy zdalnej.

Zaplanowane i ogłoszone wcześniej wydarzenia, mobilności oraz spotkania organizacyjne będą mogły zostać przeprowadzone, ale w sposób wcześniej ustalony. Wątpliwości i pytania w zakresie organizacji spotkań można konsultować za pośrednictwem adresu: [email protected].

Blisko 33 tys. zakażonych. Minister zdrowia apeluje do pracodawców

Decyzja władz uczelni podyktowana jest troską o bezpieczeństwo wspólnoty akademickiej. Podobne podjęli rektorzy także innych uczelni, m.in. Uniwersytetu Rzeszowskiego czy Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Tylko w czwartek, 20 stycznia, resort zdrowia potwierdził prawie 33 tysiące nowych przypadków zakażeń koronawiriusem w Polsce. Z tego aż 4 971 dotyczy woj. śląskiego.

- Ostatnie dwa dni można nazwać eksplozją epidemii COVID-19 - mówił o wczorajszych danych szef resortu zdrowia, Adam Niedzielski. Wczoraj też zapowiedział przejście na zdalną pracę pracowników administracji publicznej i zaapelował do pracodawców, aby podjęli podobne decyzje względem swoich pracowników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera