Uniwersytet Śląski zainaugurował rok akademicki. W nowej siedzibie wydziału humanistycznego, po kilkunastu miesiącach zamknięcia

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Uniwersytet Śląski zainaugurował kolejny rok akademicki 2021/2022.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Uniwersytet Śląski zainaugurował kolejny rok akademicki 2021/2022.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Uniwersytet Śląski rozpoczął kolejny już rok akademicki. W auli nowej siedziby Wydziału Humanistycznego, która wcześniej służyła Instytutowi Fizyki, zgromadziła się tylko część społeczności akademickiej. Pozostali mogli oglądać jej transmisję online.

Rektor uczelni, prof. Ryszard Koziołek, nazwał miniony rok trudnym ze wszech miar, a miarą tej trudności było odejście wielu członków wspólnoty akademickiej uczelni. W swoim przemówieniu nawiązał m.in. do pandemii koronawirusa, która naznaczyła poprzedni rok akademicki. Odwołując się przy tym do wiersza Tadeusza Różewicza „Syn marnotrawny (z obrazu Hieronima Boscha)”.

- Alegoryczne obrazy przejęte z malarstwa Boscha pomagają Różewiczowi w próbie mówienia o tym, jak wrócić do domu i żyć w nim po doświadczeniu wojny. Nasz problem dzisiejszy jest odwrotny, mianowicie: jak ponownie wyjść z domu w świat, po tym, co się ze światem stało na skutek epidemii - zwrócił uwagę rektor.

Przyznał, że tak jak poeta w obrazie Hieronima Boscha, tak on u Różewicza szuka inspiracji, aby próbować pomyśleć i nazwać to, co stało się „między zamknięciem i otwarciem drzwi” uniwersytetu. - Otwarciem, którego dziś oficjalnie dokonujemy po kilkunastu miesiącach zamknięcia wymuszonego epidemią - zaznaczył.

Nie przeocz

Zauważył także, że epidemia - mimo różnic kulturowych i politycznych - zrównała nas i przypomniała, że „jesteśmy jednym gatunkiem, żyjemy na jednej planecie i tylko my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za to, co się na niej dzieje”, a uniwersytet, w obliczu kryzysu zaufania do instytucji państwa, pozostaje najbardziej wiarygodną instytucją prawdy.

Zwrócił uwagę, że zapraszając studentów i naukowców w swoje mury, uniwersytet składa obietnicę, że dzięki nauce i wiedzy lepsza przyszłość jest możliwa. - Jako największa uczelnia regionu taką rolę chcemy pełnić, będąc twórcą i uczestnikiem wielu inicjatyw, debat oraz projektów, które łączy wspólna troska o transformację Śląska, co oznacza przede wszystkim pracę nad poprawą jakości życia mieszkańców naszego regionu - tłumaczył.

To w uczelniach i rozwoju nauki prof. Koziołek upatruje generatora innowacji społecznych i gospodarczych. - Wbrew przemysłowej tożsamości tej części Polski, to kultura i humanistyka jako pierwsze objawiły nowe możliwe oblicze miasta i regionu. Sukces Strefy Kultury w Katowicach dobitnie to wyraża. Czas dołączyć do nowej konstrukcji drugi filar – Strefę Nauki, czyli przestrzeń miasta, w której dominują funkcje akademickie - podkreślił.

Uczelnie śląskie będą dążyć do zrewitalizowania terenu wzdłuż Rawy

Przypomniał również, że uczelnia wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym i Politechniką Śląską aplikuje o środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na sfinansowanie projektu Zielonej Strefy Nauki, w ramach którego teren wzdłuż Rawy miałby zostać zrewitalizowany i przekształcony w strefę rekreacji i popularyzacji nauki.

Wydział humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego ma nową siedzibę w Katowicach. Z tarasem, salą kinową i strefą wypoczynkuZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Katowice. Wydział humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego ma no...

To właśnie w plenerze, nad Rawą, zorganizowany zostanie tegoroczny Śląski Festiwal Nauki, który będzie także reprezentował nasz region na wystawie Expo 2020 w Dubaju. UŚ jest także inicjatorem ambitnego przedsięwzięcia, jakim jest aplikacja Katowic do tytułu Europejskiej Stolicy Nauki w 2024 roku.

Podczas inauguracji także nowo przyjęci studenci oraz doktoranci Uniwersytetu Śląskiego złożyli ślubowanie akademickie i otrzymali indeksy. Wręczone zostały również nagrody „Pro Scientia et Arte” honorujące pracowników uczelni za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne.

Nie przeocz

Laureatami tegorocznej nagrody zostali: prof. dr hab. Halina Rusek z Wydziału Nauk Społecznych oraz prof. dr hab. Stanisław Kucharski z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych w uznaniu wybitnych osiągnięć naukowych.

Pierwszy w tym roku wykład akademicki pt. „Kilka uwag o naszej (polskiej) mentalności” wygłosiła prof. dr hab. Grażyna Borkowska z Instytutu Badań Literackich PAN.

Uroczystość odbyła się w nowej siedzibie Wydziału Humanistycznego UŚ. Budynek został oddany do użytku dokładnie 50 lat temu. Do 2018 roku działał tu Instytut Fizyki, który obecnie funkcjonuje w całości w kampusie nauk ścisłych w Chorzowie. Część instytutu już wcześniej prowadziła tam swoje prace naukowo-badawcze.

Wykłady online, laboratoria i warsztaty - stacjonarnie

Większość zajęć na największych śląskich uczelniach będzie realizowana stacjonarnie. Zwłaszcza zajęcia laboratoryjne, ćwiczenia, seminaria, zajęcia projektowe i lektoraty języków obcych. Online mogą odbywać się wykłady naukowców UŚ, a rektor Politechniki Śląskiej dopuszcza je w formie hybrydowej, ale z obecnością części grupy na sali wykładowej. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach przewiduje online także seminaria, lektoraty i konsultacje.

Również w piątek, 1 października, nowy rok akademicki zainaugurowała Politechnika Śląska w Gliwicach. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zrobi to w najbliższy wtorek, 5 października. Inauguracja, podobnie jak na UŚ, odbędzie się w systemie hybrydowym.

Musisz to wiedzieć

Kobiety i niepodległość - cz. VII

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie