Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytety Trzeciego Wieku jesień życia zmieniają w lato. Plebiscyt DZ

Jacek Drost
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku stworzyli Teatr Na Pięterku
Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku stworzyli Teatr Na Pięterku Barbara Kubica
Od wczoraj można zgłaszać kandydatów do plebiscytu, w którym wybieramy najlepszy Uniwersytet Trzeciego Wieku na Śląsku. - Życie zaczyna się codziennie. Kiedy tylko rano wstajemy i czujemy, że nic nas nie boli. To właśnie zaczyna się życie - uważa tymczasem Józef Cegielski, dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, jednego z ponad stu UTW działających w Polsce, zrzeszających w sumie 25 tysięcy słuchaczy - osób chcących aktywnie spędzić jesień życia, cały czas ciekawych świata i innych ludzi - dodaje. To właśnie dla takich seniorów przygotowaliśmy nasz plebiscyt.

Ludzie z różnych powodów trafiają do Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jedni, bo chcą czegoś ciekawego się dowiedzieć o świecie, a do tej pory nie mieli na to czasu, bo zajęci byli wychowywaniem dzieci lub wnuków, bo zbyt wiele czasu pochłaniała im praca zawodowa. Drudzy, bo po stracie współmałżonka czują się samotni, chcą wyrwać się z czterech ścian, poznać innych ludzi. Jeszcze inni, bo chcą coś dobrego zrobić dla innych lub dlatego, że po prostu aktywność mają we krwi.

Nic więc dziwnego, że seniorzy zrzeszeni w UTW często inspirują nie tylko siebie samych, ale też ludzi ze swojego otoczenia do wszelkiego rodzaju aktywności. Dlatego razem z Państwem chcemy uhonorować UTW działające w województwie śląskim.

Nie trzeba być specjalnym badaczem, żeby zauważyć, że w krajach rozwijających się rośnie długość życia ludzi, przybywa osób w wieku poprodukcyjnym, maleje przyrost naturalny, w tym również w Polsce. Obecnie osoby starsze stanowią prawie 13 procent polskiego społeczeństwa, a liczy się, że za 15 lat będą już stanowić 17 procent ogółu ludności w Polsce.

Głosujcie tutaj:

- Badania wskazują, że starzenie się jest w większym stopniu procesem zachodzącym w psychice tych ludzi, a nie jest warunkiem biologicznym. Duże znaczenie ma fakt, by włączyć osoby starsze do systemu kształcenia ustawicznego, by ludzie ci mogli aktualizować swoją wiedzę, mogli aktywnie uczestniczyć w każdych procesach zachodzących wokół nich, w środowiskach, w których żyją, by zachować i zwiększyć ich sprawność intelektualną, psychiczną i fizyczną - możemy przeczytać na portalu utw.pl poświęconym Uniwersytetom Trzeciego Wieku w Polsce.

Właśnie w wyniku starań o włączenie ludzi starszych do systemu kształcenia rozpoczęto powoływanie tzw. Uniwersytetów Trzeciego Wieku - w sumie najpopularniejszej w ostatnich latach formy edukacji ludzi starszych, ważnej i potrzebnej z uwagi na zachodzące w świecie zmiany demograficzne.
Mało kto wie, że w Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał już w 1975 roku w Warszawie. Pomysłodawcą jego utworzenia była prof. Halina Szwarz. Uniwersytet działa do dziś i liczy sobie około 1120 członków.

Obecnie w Polsce funkcjonuje blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy. Najliczniejszą grupą słuchaczy może się poszczycić UTW z Krakowa, w którym liczba słuchaczy wynosi ponad 1800.

W Polsce są różne typy UTW. Jedne działają w strukturach lub pod patronatem wyższej uczelni i kierowane są najczęściej przez pełnomocnika rektora. Inne powołane są przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową, jeszcze inne działają przy domach kultury, bibliotekach, domach dziennego pobytu lub nawet ośrodkach pomocy społecznej. Wśród polskich UTW bardzo aktywne są także te działające na Śląsku. Dlatego poprzez nasz plebiscyt postanowiliśmy uhonorować najlepsze z nich.

Jeśli znają Państwo grupę seniorów należących do UTW, którym należy się szerokie uznanie, od wczoraj można ich zgłosić do plebiscytu. Wystarczy wejść na naszą stronę internetową: www. dziennikzachodni.pl/utw i tam znajdą Państwo wszelkie informacje.

Głosujcie tutaj:

Plebiscyt zaczął się wczoraj, potrwa do 16 stycznia 2017 r. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Jakie? To na razie pozostaje niespodzianką. Plebiscyt to tylko jeden z kilku elementów składających się na akcję „Forum Seniora”. Organizuje ją „Dziennik Zachodni” wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Partnerami akcji są firmy: Tauron, BetaMED oraz Pratia.

Pierwszym dużym wydarzeniem, zorganizowanym w ramach akcji, będzie konferencja „Forum Seniora”. Odbędzie się 7 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Zaplanowano między innymi wykład dr Marii Zrałek, specjalisty ds. osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Konferencja potrwa od godziny 11.30 do godziny 15. Udział jest bezpłatny, jednak organizatorzy proszą o wcześniejsze zapisanie się pod nr. tel.: 32 634-24-18 lub poprzez wysłanie mejla na adres: [email protected]

Przy okazji organizacji akcji „Dziennik Zachodni” wydał także nowy magazyn poświęcony osobom starszym. Nosi nazwę „Forum Seniora”. Można w nim m.in. przeczytać o nowoczesnych akcesoriach, które mogą ułatwić życie seniorom, są też praktyczne informacje dotyczące wysokości emerytur w najbliższych latach.

Nasz nowy magazyn będzie się ukazywał cztery razy w roku. Będziemy go bezpłatnie przekazywali Uniwersytetom Trzeciego Wieku w województwie śląskim. Ponadto, już w styczniu 2017 roku, uruchomimy specjalny serwis internetowy poświęcony osobom starszym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!