Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK: przeszukanie siedziby producentów kabli i przewodów. Nielegalnie ustalano wysokość ceny

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Przeszukanie siedziby producentów kabli i przewodów
Przeszukanie siedziby producentów kabli i przewodów Pixabay
Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w asyście policji przeszukali siedziby producentów kabli i przewodów. Szukali dowodów na nielegalnie ustalanie cen i wymiany poufnych informacji. Postępowanie dotyczy m.in. producenta z powiatu pszczyńskiego.

Przeszukanie w siedzibach producentów kabli i przewodów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził przeszukanie w siedzibach przedsiębiorców działających na rynku kabli i przewodów. W październiku ponad 20 pracowników UOKiK w asyście policji przeszukało siedziby producentów kabli i przewodów. Łącznie przeszukano cztery siedziby spółek,w tym jedną z województwa śląskiego: NKT z Warszowic (woj. śląskie, powiat pszczyński), Eltrim Kable z Ruszkowa (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Tele-Fonika Kable z Myślenic (woj. małopolskie).

- Nasze działanie nakierunkowane było na zdobycie dowodów świadczących o nielegalnym ustalaniu cen i wymianie poufnych informacji. Urząd otrzymał informacje, że może dochodzić do poważnych nieprawidłowości przy ustalaniu wysokości cen sprzedaży kabli. Prawo antymonopolowe zakazuje wspólnego ustalania cen sprzedaży i usług oraz wymiany poufnych informacji pomiędzy przedsiębiorcami. Za udział w takim porozumieniu grozi kara pieniężna do 10 proc. obrotów przedsiębiorcy, a managerom do 2 mln złotych - mówi Michała Holeksy, wiceprezesa UOKiK.

Przeszukanie w czterech spółkach odbyło się w ramach prowadzonego postępowania wyjaśniającego. Pracownicy UOKiK zebrali dokumenty papierowe i pliki elektroniczne, które będą teraz analizować, pod katem wspomnianych nieprawidłowości. Takie przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie, które urząd stosuje w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że znajdują się tam dowody naruszenia prawa ochrony konkurencji.

Zobaczcie koniecznie

Przeszukania prowadzone jest wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu i najczęściej w asyście policji. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek wpuścić przeszukujących do budynków i lokali, a także udostępnić wszystkie dokumenty oraz nośniki danych.

- Jeżeli jednak przedsiębiorca chce uniknąć takich dotkliwych sankcji, może zgłosić się do nas. Dzięki programowi łagodzenia kar (leniency), menager który uczestniczył w nielegalnym porozumieniu ma szansę zyskania statusu świadka koronnego. Możliwe jest nawet całkowite uniknięcie kary pieniężnej - dodaje Michała Holeksy, wiceprezesa UOKiK. Pod specjalnym numerem telefonu 22 55 60 555 prawnicy UOKiK odpowiadają na wszystkie pytania dotyczące wniosków leniency, również anonimowe.

Urząd prowadzi program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów, m.in. byłych pracowników firm. Skontaktuj się z nami pod numerem telefonu 22 55 60 500 lub adresem [email protected]. Wszystkie dane na temat programu dla sygnalistów znajdują się na stronie konkurencja.uokik.gov.pl.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera