Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urbańczyk: KZK GOP szkołą rodzenia dla metropolii

Magdalena Mikrut-Majeranek
Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP
Roman Urbańczyk, przewodniczący KZK GOP Marzena Bugała-Azarko
O metropolii, ŚKUP i wyzwaniach stojących przed KZK GOP mówi Roman Urbańczyk, przewodniczący zarządu KZK GOP. - Aby wspólny bilet mógł obowiązywać w całym województwie, konieczne jest utworzenie metropolii. Jesteśmy przekonani co do zasadności jego wprowadzenia. KZK GOP ma opracowane w sposób bardzo precyzyjny kwestie rozliczania finansowego pomiędzy gminami i przewoźnikami, więc jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takiego rozwiązania - mówi Roman Urbańczyk.

Długo wyczekiwana metropolia stała się faktem. Ma zapewnić sprawny transport, wspólną promocję oraz współpracę w zakresie ustalania przebiegu dróg. Co pan sądzi o utworzeniu metropolii?
Osobiście jestem bardzo zadowolony. Uważam, że to duża szansa dla Śląska. Jednakże, jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach. Wszyscy deklarują satysfakcję, ale teraz trzeba usiąść i przygotować konkretne rozwiązania. Komunikacyjny Związek Komunalny Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego był szkołą rodzenia dla metropolii. To tu samorządowcy uczyli się współpracować, tu zdobywali do siebie zaufanie, tu wreszcie wypracowali sukcesy, że wspomnę tylko ŚKUP.

Czy KZK GOP pracuje już nad projektem transportu w metropolii?
Tak, od dawna. Mamy pewne koncepcje, ale dopóki nie zostaną wyznaczone granice metropolii, nasz plan nie może być gotowy. Nie wiemy, ile gmin ostatecznie się w niej znajdzie. Pomysłów jest wiele. Ale ani prezydent Marcin Krupa, ani pani prezydent Małgorzata Mańka-Szulik nie są w stanie dziś powiedzieć dokąd metropolia będzie sięgała. To jest bardzo ważna kwestia dla komunikacji miejskiej. Należy ustalić, jaki obszar będzie zajmowała i dokąd mamy jeździć. Przypomnijmy, że teraz KZK GOP dociera zdecydowanie dalej niż obszar stanowiący potencjalnie metropolię. Na przykład częścią KZK GOP jest Siewierz, który raczej do metropolii nie wejdzie. Choć do końca tego oczywiście nie wiadomo. Według niektórych, w granicach metropolii znajdzie się cały subregion centralny, czyli 80 gmin. Czy to możliwe? Nie wydaje mi się.

INFO Z POLSKI

System komunikacji publicznej w Metropolii „Silesia” składa się z kolei regionalnej, sieci tramwajowej i trolejbusowej oraz komunikacji autobusowej. Codziennie korzysta z niego 1,2 mln pasażerów. Ważnym tematem, który wielokrotnie powracał w ciągu ostatnich kilku miesięcy jest kwestia wspólnego biletu metropolitalnego. Czy uda się go wprowadzić?
KZK GOP jest typową instytucją o charakterze metropolitalnym i od wielu lat pełni taką funkcję. Cieszę się, że wreszcie ktoś zauważył, że komunikacja miejska powinna zostać skoordynowana z koleją. Mamy wprawdzie wspólny bilet miesięczny z Kolejami Śląskimi, a niedawno rozszerzyliśmy ofertę o 24-, 12- i 6-godzinne bilety na przejazd autobusem, trolejbusem, tramwajem oraz pociągami, ale tak naprawdę te bilety obowiązują w ograniczonym stopniu i na ograniczonym terenie.

W niedalekiej przyszłości diesle zostaną zastąpione autobusami elektrycznymi

Aby wspólny bilet mógł obowiązywać w całym województwie, konieczne jest utworzenie metropolii. Jesteśmy przekonani co do zasadności jego wprowadzenia. KZK GOP ma opracowane w sposób bardzo precyzyjny kwestie rozliczania finansowego pomiędzy gminami i przewoźnikami, więc jesteśmy przygotowani na wprowadzenie takiego rozwiązania.System ŚKUP, choć stosowany jest już od ponad roku, nadal budzi kontrowersje. Jedną z wad systemu jest uciążliwy obowiązek odbijania karty przy każdym wejściu i wyjściu z tramwaju, czy autobusu. Czy będzie zniesiony?
Nie. Obowiązek ten pozostanie, jednakże w perspektywie 4-5 lat dysponować będziemy taką technologią, która pozwoli na sczytywanie danych z karty tuż po wejściu do środków komunikacji miejskiej. Pasażerowie nie będą musieli odbijać karty, ponieważ dane będą pobierane automatycznie. Ta technologia nie jest jeszcze dostępna. Znajduje się w fazie testów.
Czy korzysta pan z karty ŚKUP?
Tak, korzystam. Posiadam spersonalizowaną kartę ŚKUP. Używam jej również do parkowania. Siłą karty jest jej multizadaniowość. Może służyć jako elektroniczna portmonetka nie tylko do opłacania biletów w środkach transportu publicznego, uiszczania opłat za parkowanie, ale użyjemy jej w 120 instytucjach kultury, płacąc za bilety wstępu.

Jakie wyzwania stoją przed KZK GOP w najbliższych miesiącach?
Nadrzędnym celem jest przygotowanie sposobu przejścia z systemu KZK GOP w system, w którym będziemy częścią metropolii. Z pewnością kilka gmin nie wejdzie w jej skład, a my będziemy musieli zapewnić transport pasażerom. Pracujemy także w zakresie autobusu elektrycznego. Sprawdzamy możliwości. Co prawda, zrobiliśmy już nawet jeden przetarg na obsługę linii autobusem elektrycznym w Rudzie Śląskiej, ale żaden przewoźnik nie złożył oferty. Uczestniczymy też w projekcie badawczym prowadzonym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, związanym właśnie z autobusem elektrycznym.

Jaki będzie elektryczny autobus przyszłości?
**
Będzie się znacznie różnił od starszego brata. Autobus przyszłości ma być zdecydowanie lepszy niż te dzisiejsze, przede wszystkim musi mieć większy zasięg. Autobusy jeżdżące obecnie po ulicach naszych miast nadają się w ograniczonym stopniu do taboru KZK GOP. Można je wykorzystywać na krótkich liniach, bądź robić częste przerwy na ładowanie. To się musi zmienić. Brakuje nam dziś infrastruktury, stacji ładowania na trasie. W niedługiej przyszłości diesle zostaną zastąpione autobusami elektrycznymi.

Pracują państwo także nad rozwinięciem Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej.
Tak, przypomnijmy, że do tej pory zamontowano 72 tablice informacyjne na trzech ciągach komunikacyjnych. Na bieżąco wyświetlają informacje na przystankach o rzeczywistym czasie odjazdu dla trzydziestu trzech linii. To bardzo mało jak na cały KZK GOP. Teraz się to zmieni. W ciągu najbliższych dwóch lat zamontujemy aż 460 takich tablic. Niedługo zostanie ogłoszony przetarg na ich wykonanie. To duża inwestycja, której koszt szacowany jest na ponad 40 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera