Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop bezpłatny. Wniosek, ubezpieczenie, ZUS i inne ważne zasady

Martyna Ludwig
Urlop bezpłatny. Wniosek, ubezpieczenie, ZUS i inne ważne zasady
Urlop bezpłatny. Wniosek, ubezpieczenie, ZUS i inne ważne zasady arc.
Urlop bezpłatny - niejednemu z nas może się przydać, kiedy zabraknie dni wolnych, a jesteśmy zmuszeni do skorzystania z takiej formy urlopu. Jak złożyć wniosek o urlop bezpłatny, ile może on trwać i czym różni się od urlopu wypoczynkowego? Jak złożyć wniosek i co w takiej sytuacji z ZUS-em i ubezpieczeniem zdrowotnym? O tym przeczytasz w materiale.

Czym jest urlop bezpłatny?

Urlop bezpłatny, udzielany na pisemny wniosek pracownika, to okres, w trakcie którego nie przysługuje nam wynagrodzenie. W trakcie jego trwania pracodawca jest zwolniony z obowiązku świadczenia uprawnień przynależnych pracownikowi, ponieważ stosunek pracy zostaje tymczasowo zawieszony. Oznacza to, że okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze: ubezpieczenie zdrowotne oraz składki ZUS, a także prawo do nagrody jubileuszowej czy wymiar urlopu wypoczynkowego i okresu wypowiedzenia.

Inaczej dzieje się w przypadku, gdy za zgodą pracownika, wyrażoną na piśmie, pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Wówczas okres ten wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.

Jak napisać wniosek o przyznanie urlopu bezpłatnego?

Wniosek (podanie) o przyznanie urlopu bezpłatnego musi być pisemnym dokumentem, składanym na ręce pracodawcy. We wniosku należy zawrzeć dane swoje oraz pracodawcy. Powołując się na art. 174 kodeksu pracy, wnosimy o przyznanie urlopu bezpłatnego w pożądanym przez nas terminie. Co ważne, pracownik nie posiada obowiązku poinformowania pracodawcy o powodzie, dla którego ubiega się o przyznanie takiego urlopu.

Urlop bezpłatny a ZUS, ubezpieczenie zdrowotne oraz pozostałe świadczenia

Urlop bezpłatny zasadniczo stanowi okres swoistego zawieszenia przywilejów pracowniczych. W związku z tym w trakcie jego trwania jesteśmy pozbawieni uprawnień należnych nam z racji ubezpieczenia społecznego, w tym prawa do zasiłku chorobowego oraz składek nieodzownych w wyliczaniu uprawnień emerytalnych.

Ile może trwać urlop bezpłatny?

Kodeks pracy nie zawiera żadnych regulacji dotyczących maksymalnego dopuszczalnego okresu trwania urlopu bezpłatnego. Zaznacza jednak, że w przypadku urlopu bezpłatnego trwającego powyżej trzech miesięcy może zostać on przerwany przez pracodawcę, o ile wcześniej dojdzie do porozumienia stron.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo