Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlop? Tak! I to coraz dłuższy

Katarzyna Domagała
W czasie urlopu chcemy mieć czas na spełnianie naszych planów i marzeń
W czasie urlopu chcemy mieć czas na spełnianie naszych planów i marzeń saireecottagediving.com
Prawdziwy urlop powinien trwać trzy tygodnie. Pierwszy tydzień to czas, w którym zapominamy o obowiązkach w pracy. W drugim tygodniu, po tym jak już zapomnieliśmy o pracy, tak naprawdę odpoczywamy. Zaś w ostatnim tygodniu znów myślami wracamy do służbowych obowiązków.

W to popularne stwierdzenie, szczególnie często powtarzane w czasie wakacji, wierzy Alicja Kisielewska, która pracuje w jednym z banków w Katowicach.

- Jeśli mam wypocząć to muszę mieć dużo czasu - podkreśla pani Alicja. - Inaczej nic z tego nie będzie i do pracy wrócę tak samo zmęczona, jak z niej wyszłam - dodaje.

- Coś jest w tym stereotypowym podejściu - przyznaje dr Małgorzata Chrupała-Pniak, psycholog pracy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Jednak długość urlopu jest kwestą indywidualną każdego pracownika. Często osoby, które bardziej angażują się w pracę w pierwszych dniach urlopu w myślach nadal będą domykały sprawy służbowe, zastanawiały się, czy oddzwoniły na ważne telefony - dodaje pani psycholog.

Jak pokazują wyniki sondy przeprowadzonej przez firmę Sedlak & Sedlak, z roku na rok coraz więcej osób wypisując wniosek urlopowy, myśli podobnie jak pani Alicja. W efekcie zamiast wybierać 26 dni wolnego po kilka dni w ciągu całego roku.
Planujemy jeden solidny, długi urlop. W tym roku w taki sposób postąpi aż 58 procent z nas. 35 proc. pracowników bierze wolne na przynajmniej dwa tygodnie. W 2010 było 31 proc. takich osób, a w 2009 tylko 24 proc. Na ponad dwutygodniowy urlop w tym roku zdecydowało się 23 procent. To również więcej niż w minionych latach. W 2010 decydowało się na to 18 proc. zatrudnionych, a w 2009 było to 17 procent.

Skąd te zmiany? - Poprawiła się sytuacja na rynku pracy - mówi Krzysztof Belczyk, analityk rynku pracy firmy Sedlak & Sedlak, która przeprowadziła sondę na temat urlopów. - Jeszcze dwa lata temu pracownicy bali się o swoją pracę, teraz czują się coraz pewniej. I właśnie ten optymizm i coraz większe bezpieczeństwo, przekłada się na przekonanie, że po całym roku pracy należy się dłuższy odpoczynek - dodaje.

Jednak dr Chrupała-Pniak przestrzega, że długie urlopy nie są pozbawione wad. - Zbyt długi rozbrat ze służbowymi obowiązkami może spowodować rozprężenie. Jego efektem mogą być problemy z aktywnym włączeniem się do obowiązków służbowych.

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!