Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy 2023. Zmiany w kodeksie pracy wprowadzą bezpłatny urlop opiekuńczy oraz zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Szczegóły zmian w kodeksie pracy znajdziecie w naszej galerii.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Szczegóły zmian w kodeksie pracy znajdziecie w naszej galerii.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Rząd pracuje nad ustawą zmieniającą zapisy kodeksu pracy. Zmiany obejmą m.in. urlopy. Zmienią się przepisy dotyczące urlopów opiekuńczych i macierzyńskich, a także zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej. Dłuższe mają być również przerwy w pracy, wprowadzone zostaną nowe rozwiązania dotyczące umów o pracy. Zmiany mają być korzystne dla pracowników i mają dostosować nasze prawo do wymogów Unii Europejskiej. Co zmieni się w urlopach w najbliższych miesiącach? Szczegóły w naszej galerii!

Zmiany w urlopach 2023? Rząd przedstawił nowe rozwiązania!

Szykują się poważne zmiany w kodeksie pracy w 2023 roku. Zmiany obejmą m.in. urlopy. Zmienią się przepisy dotyczące urlopów opiekuńczych i macierzyńskich, a także zwolnienie od pracy z powodu siły wyższej.

Szczegóły zmian w urlopach w 2023 roku znajdziecie w naszej galerii.

Nowe rozwiązania dotyczące umów o pracę

Poważne zmiany będą również dotyczyć zmian w zawieraniu umów o pracę. Pracownik, który wykonywał pracę przez co najmniej 6 miesięcy będzie miał prawo wystąpić, raz w roku, o zmianę rodzaju umowy – na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Będzie on musiał otrzymać także pisemną odpowiedź na ten wniosek, wraz z uzasadnieniem.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Rozszerzony zostanie zakres informacji o warunkach zatrudnienia pracownika. Chodzi np. o informację o prawie do szkoleń czy o długości płatnego urlopu. Będzie to dotyczyć także pracownika wysyłanego do pracy do państwa UE lub państwa trzeciego oraz pracownika delegowanego.

Co z zakazem pracy u innych pracodawców?

Wprowadzony zostanie wyraźny zakaz zabraniania pracownikowi, co do zasady, jednoczesnego pozostawania w stosunku pracy z innym pracodawcą. Funkcjonować będzie także zakaz poddawania pracownika niekorzystnemu traktowaniu z tego tytułu.
Pracownik będzie miał prawo do nieodpłatnego i wliczanego do czasu pracy szkolenia, które będzie niezbędne do wykonywania określonego rodzaju pracy lub na określonym stanowisku.

- Będzie to możliwe, jeżeli prawo do takiego szkolenia wynika z postanowień układu zbiorowego pracy lub innego porozumienia zbiorowego lub z regulaminu albo przepisów prawa pracy - tłumaczy Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo