MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Mimo żaru lejącego się z nieba tysiące pątników wzięło udział w mszy świętej

Katarzyna Stacherczak
Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Mimo żaru lejącego się z nieba tysiące pątników wzięło udział w mszy świętej
Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze. Mimo żaru lejącego się z nieba tysiące pątników wzięło udział w mszy świętej Katarzyna Stacherczak / Polska Press
Z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych, przybyłych przede wszystkim w pielgrzymkach pieszych, 15 sierpnia na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do Częstochowy przybyły tłumy.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP na Jasnej Górze

Tysiące pątników tradycyjnie przyszło na Uroczystość Wniebowzięcia NMP. Centralnym punktem 15 sierpnia była uroczysta Suma Pontyfikalna, która rozpoczęła się o godz. 11.00 na szczycie jasnogórskim. Wśród uczestników byli zarówno mieszkańcy, jak i ci, którzy dotarli w pieszych pielgrzymkach, a także wierni z całej Polski, którzy przybyli różnymi środkami lokomocji.

Mszy świętej z udziałem kilkudziesięciu tysięcy wiernych przewodniczył biskup Krzysztof Nykiel z Watykanu, a homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

- Tylko w perspektywie wiary zwyciężającej świat i miłości potężniejszej od śmierci, można ogarnąć umysłem i sercem sens dzisiejszej uroczystości - mówił abp Wacław Depo. - Nasze pielgrzymowanie na Jasną Górę - przez wstawiennictwo Maryi, matki i królowej Polski - jest jakimś wielkim skrótem życia, wiary i historii naszego narodu - zauważył.

Podczas eucharystii tradycyjnie poświęcone zostały zioła i kwiaty, z racji przypadającego dziś tradycyjnego świata Matki Bożej Zielnej.

Obchody uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze zwieńczy Apel Jasnogórski z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Salwy armatnie pod Jasną Górą

15 sierpnia przypada także rocznica "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięstwa wojska polskiego nad sowieckimi hordami w 1920 r. i ocalenia Europy od zalewu bolszewizmu. W tym dniu Wojsko Polskie obchodzi swoje święto, dlatego po Apelu Jasnogórskim zaplanowano salwy armatnie na placu przed szczytem.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni