Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości 75. rocznicy Tragedii Górnośląskiej w Gliwicach odbędą się 19 stycznia

Stefan Kowlaski
"Przekazanie kluczy do miasta przez wyzwolicieli Bytomia". Tak zapisano ten dzień. Po wkroczeniu Armii Czerwonej władze sowieckie najpierw deportowały mieszkańców Bytomia do niewolniczej pracy na Wschód.
"Przekazanie kluczy do miasta przez wyzwolicieli Bytomia". Tak zapisano ten dzień. Po wkroczeniu Armii Czerwonej władze sowieckie najpierw deportowały mieszkańców Bytomia do niewolniczej pracy na Wschód. Ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
19 stycznia w Gliwicach odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą Tragedii Górnośląskiej. W planie obchodów przewidziano wspólną modlitwę, mszę świętą w intencji ofiar, ale też wykład, projekcję reportażu i koncert muzyki poważnej.

W niedzielę, 19 stycznia 2020 roku, w Gliwicach odbędą się obchody 75-lecia Tragedii Górnośląskiej.

- Wkroczenie Armii Radzieckiej towarzyszyła fala mordów, gwałtów, grabieży i wywózek do katorżniczej pracy w kopalniach o obozach na Syberii dziesiątek tysięcy mieszkańców Śląska. Znaczna część internowanych nigdy nie powróciła - opowiada Tomasz Włoczyk, członek komitetu obchodów.

Program obchodów Tragedii Górnośląskiej 2020:

  • Godz. 15 - Złożenie kwiatów oraz modlitwa ekumeniczna pod pomnikiem Gliwiczanom Ofiarom Wojen i Totalitaryzmów (Park Chopina w Gliwicach)
  • Godz. 17 - Msza święta w intencji ofiar Tragedii Górnośląskiej pod przewodnictwem biskupa Jana Wieczorka (Katedra Gliwicka)
  • Godz. 18 - Wykład dr. Bogusława Tracza pt. "Wkroczenie Armii Czerwonej do Gliwic 1945", projekcja reportażu autorstwa Dawida Smolorza pt. "Gleiwitz - ostatnie dni" oraz koncert muzyki poważnej w wykonaniu "Altra Volta" (Centrum Edukacyjne im. św. Jana Pawła II)

Nie przegapcie

- Ofiary sowieckiej represji zmarły z powodu chorób, wycieńczenia albo zostały zamordowane. Nowa władza ludowa umieściła masy Ślązaków i Śląskich Niemców w obozach koncentracyjnych (np. Zgoda Świętochłowice). Setki tysięcy mieszkańców Śląska zostało poddanych brutalnej weryfikacji narodowościowej, zmuszonych do wyjazdu za Odrę a ci którzy pozostali byli szykanowani w miejscach, szkołach i urzędach - mówi Włoczyk.

Szczególnie źle traktowane było posługiwanie się gwarą śląską. Przymusowa była zmiana nazwisk i imion na takie, który brzmiały bardziej polsko.

Marsz na Zgodę w Dniu Tragedii Górnośląskiej [ZDJĘCIA][AKTUALIZACJA]

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo