Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego ZDJĘCIA

js
Obchody 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego
Obchody 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego Łukasz Stacherczak
Na cmentarzach św. Rocha i Kule w Częstochowie odbyły się uroczystości upamiętniające 157. rocznicę wybuchy powstania styczniowego.

Przedstawiciele władz miasta, Straży Miejskiej i uczniowie częstochowskich szkół, w których są klasy mundurowe złożyli kwiaty na pięciu mogiłach powstańców na cmentarzu św. Rocha.

Druga część obchodów odbyła się w kaplicy na cmentarzu Kule, gdzie odprawiono Mszę św. w intencji powstańców styczniowych. W czasie nabożeństwa przedstawiciele Związku Oficerów Rezerwy RP (organizatora uroczystości) wręczyli Ryszardowi Stefaniakowi odznaczenie za zasługi dla Związku. Po mszy zgromadzeni przeszli pod grób uczestnika powstania, por. Józefa Ludwika Hunkiewicza, gdzie odbyło się poświęcenie grobowca, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

W czasie powstania styczniowego walki zbrojne toczyły się w okolicach Częstochowy, terytorialnie związanej wówczas z województwem kaliskim. Zadaniem powstańców w samym mieście było zabezpieczenie dostaw broni i żywności, a szpital miejski im. Najświętszej Maryi Panny stał się powstańczym lazaretem leczącym rannych patriotów.

Nie przegap

Podczęstochowskie Herby zasłynęły zorganizowaniem największego na ziemiach polskich kanału przerzutowego broni dla powstańców. Tu zaangażowany w zakup broni był m. in. słynny pisarz Józef Ignacy Kraszewski, a jego brat Krzysztof osobiście nadzorował jej przerzut przez granicę.

Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja.

Częstochowianie stali się świadkami tych represji. Na obecnym placu Bohaterów Getta, przy wylocie drogi na Warszawę, był plac kaźni. Tu wystawiono szubienice, w haniebny sposób pozbawiając życia jeńców polskich wziętych do niewoli w bitwie pod Kruszyną i w innych potyczkach. W sumie za udział w powstaniu styczniowym władze carskie skazały na śmierć ok. 700 osób, a na zesłanie - co najmniej 38 tys. osób.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera