Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urodziny Korfantego. W Katowicach obchodzono kolejną rocznicę. Zobacz specjalną wystawę

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
IPN Katowice - dr Anna Zaczkowska
Rozważny, rodzinny, wierny zarówno Polsce, jak i Śląskowi. 20 kwietnia przypada 149 rocznica urodzin Wojciecha Korfantego. W Katowicach upamiętniono wielkiego Ślazaka.

Obchody w Katowicach

20 kwietnia w Katowicach upamiętniono wybitnego rodaka. O godzinie 9:00 w Kinoteatrze Rialto odbył się finał quizu z wiedzy o Wojciechu Korfantym. O 11:00 zostały złożone kwiaty pod pomnikiem dyktatora III Powstania Śląskiego. Znajduje się on tuż przed budynkiem Sejmu Śląskiego. Następnie przybyli przeszli na cmentarz katolicki przy ulicy Francuskiej, gdzie są pochowane szczątki Korfantego. Wśród przybyłych był m.in. Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Z okazji rocznicy powstała także biograficza wystawa elemantarna autorstwa dr Anny Zaczkowskiej z Oddziałowego Biura Edukacji katowickiego IPN-u. Można ją zobaczyć w naszej galerii lub na stronie IPN-u - https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/wystawy/biografie-elementarne/160690,Wojciech-Korfanty.html.

Polak, Ślązak, dyktator powstania, mąż i ojciec

Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku w Sadzawkach (część Siemianowic Śląskich). Jego rodzicami byli Karolina i Józef. Jak to często na Śląsku bywało, ojciec pracował na kopalni. W pewnym momencie życia przyszły polityk dokonał ważnego i symbolicznego wyboru.

ZOBACZ ZDJĘCIA

— Nadane na chrzcie imię Albert spolszczył na Wojciech, co stanowiło swoistą deklarację poczucia narodowego młodego Korfantego. W wyborach z 1903 r. Korfanty został wybrany posłem do niemieckiego parlamentu (Reichstagu), w którym wstąpił jako pierwszy Górnoślązak, do parlamentarnego Koła Polskiego – mówi Monika Kobylańska z katowickiego IPN-u.

We wspomnianym roku 1903 także się ożenił. Jego wybranką była Elżbieta Szprotówna, której był wierny do końca życia. Miał z nią czwórkę dzieci.

Korfanty był zdecydowanie propolski w swoich działaniach. Stanął np. na czele III powstania śląskiego bez którego ciężko byłoby przyłączyć część regionu do kraju. Był również członkiem Naczelnej Rady Ludowej w czasie powstania Wielkopolskiego.

II Rzeczypospolita

Działalność Korfantego mocno związana była z wieloma organizacjami polskimi i chadecją – był jej czołową postacią. To w naszym regionie ugrupowanie zyskiwało po wojnie największą liczbę głosów. Sam polityk wychował się w tradycyjnej, katolickiej i wielodzietnej (4 rodzeństwa) rodzinie. Korfanty w swojej polityce łączył silne związanie z Polską przy dbałości o interesy Śląska – optował m.in. za utworzeniem regionu o szerokiej autonomii.

W II RP zasiadał m.in. w sejmie, senacie, Sejmie Śląskim. Pod koniec życia z powodu prześladowań politycznych udał się na emigrację. Wrócił jednak do kraju w 1939 roku, lecz został na krótko uwięziony (później go zwolniono). Podupadł na zdrowiu. Zmarł w przededniu wojny 17 sierpnia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera