Urząd skarbowy przekaże za emerytów 1 proc. podatku na...

  Urząd skarbowy przekaże za emerytów 1 proc. podatku na organizacje dobroczynne

  AIP

  Strefa Biznesu

  Aktualizacja:

  Strefa Biznesu

  Urząd skarbowy przekaże za emerytów 1 proc. podatku na organizacje dobroczynne

  ©Sławomir Kowalski / Polska Press

  To znaczne ułatwienie. Wcześniej rencista, który chciał podzielić się swoim podatkiem, musiał wypełniać zeznanie podatkowe (PIT-37 lub PIT-36) na podstawie rozliczenia otrzymanego z ZUS. Teraz wystarczy tylko do 30 kwietnia złożyć do właściwego miejscowo urzędu skarbowego oświadczenie na formularzu PIT-OP ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, która otrzyma 1 proc. podatku.
  Urząd skarbowy przekaże za emerytów 1 proc. podatku na organizacje dobroczynne

  ©Sławomir Kowalski / Polska Press

  Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, mogą złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1 proc. podatku. Co ważne, nie muszą samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego, a rozliczeń dokona za nich urząd skarbowy na podstawie dokumentów dostarczonych przez ZUS.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za ubiegły rok. Deklaracje będą wysyłane sukcesywnie, nie później niż do końca lutego br. Formularze PIT trafią do wszystkich, którzy w 2017 roku choć raz pobrały świadczenie z ZUS.


  W formularzu PIT-OP wskazuje się jedną organizację pożytku publicznego, podając jej numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Oświadczenie jest równoznaczne z wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego oraz zgodą na jego przekazanie - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  Resort rodziny spodziewa się, że dzięki zmianie część osób starszych, które wcześniej obawiały się komplikacji przy wypełnianiu dokumentów, zdecyduje się na przekazanie 1 proc.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo