Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy przechodzą na obowiązkową pracę zdalną

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Freddie Marriage/ Unsplash.com
W urzędzie załatwimy dużo mniej spraw niż dotychczas. Zgodnie z rozporządzeniem, które weszło w życie 3 listopada, urzędy administracji państwowej i samorządowej przechodzą na obowiązkową pracę zdalną. Szefowie urzędów mają miesiąc na przestawienie się na home office w najszerszym możliwym zakresie.

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia zmieniające zasady pracy urzędników i pracowników jednostek samorządowych. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii weszło w życie 3 listopada. Ograniczenia w administracji państwowej i samorządowej stanowią reakcję na wzrost zachorowań na koronawirusa.

Do 4 grudnia wszyscy pracownicy urzędów i jednostek samorządu terytorialnego mogący świadczyć pracę z domu, powinni przejść na tryb pracy zdalnej. Nowe przepisy nie obejmą pracowników sądów i prokuratur. Nakaz pracy zdalnej w najszerszym możliwym zakresie obejmie:

  • urzędy administracji publicznej,
  • jednostki organizacyjne wykonujące zadania o charakterze publicznym.

„Do warunków świadczenia pracy zdalnej stosuje się przepisy art. 3 ust. 3–8 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1842)” – napisano w rozporządzeniu.

Pracę zdalną będzie mógł polecić:

  • kierownik urzędu administracji publicznej,
  • dyrektor generalny urzędu,
  • kierujący jednostką organizacyjną.

Jak praca zdalna urzędników wpłynie na obsługę interesantów? Czy w urzędzie niczego już nie będzie można załatwić offline? Obowiązek pracy zdalnej nie zostanie nałożony na tych urzędników, którzy nie są w stanie pracować z domu.

„Kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom lub inne zadania niezbędne ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej”, jak czytamy w rozporządzeniu.

Urzędy nie zostaną zamknięte całkowicie, ponieważ części spraw obywatele nie mogą załatwić zdalnie. Przykładowo, wizyta w urzędzie jest konieczna, gdy chcemy odebrać dowód osobisty lub prawo jazdy, ale wniosek o wniosek o wyrobienie dokumentu można złożyć online, przez ePuap. Pracę zdalną w ograniczonym zakresie wprowadzą urzędy stanu cywilnego, ośrodki pomocy społecznej czy urzędy budowlane.

Już teraz część urzędników pracuje z domu. Zgodnie z nowym rozporządzeniem powinni oni pozostać w trybie home office.

„Przepis § 24a rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, stosuje się także do pracowników urzędów administracji publicznej lub jednostek organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym, którym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną wydali polecenia wykonywania pracy zdalnej przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Pracownicy ci świadczą pracę zdalną po tym dniu na podstawie dotychczasowych poleceń – zaznaczono w rozporządzeniu.”

Z punktu widzenia rozwoju gospodarki ważne jest, aby nowe podmioty gospodarcze zachowały możliwość rejestracji działalności w Polsce, a te już istniejące - były w stanie brać udział w przetargach czy uzyskać pozwolenie na budowę – podkreślano podczas sobotniego spotkania konsultacyjnego, w którym udział wzięli: premier Mateusz Morawiecki, wiceminister SWiA Paweł Szefernaker oraz przedstawicielami Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Ponieważ pierwsze miesiące pandemii mamy już za sobą, istnieje szansa, że wdrażanie home office będzie szło sprawniej niż dotychczas. Pracownicy i interesanci odczuwają jednak ograniczenia technologiczne. Trudności przysparza im np. mało intuicyjny w obsłudze, często działający wadliwie system ePuap.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urzędnicy przechodzą na obowiązkową pracę zdalną - Strefa Biznesu