MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędy skarbowe czekają na spóźnionych podatników

Beata Sypuła
Izba Skarbowa
O tej porze zeszłego roku tylko 15 proc. mieszkańców naszego regionu nie uporało się ze złożeniem PIT.

W tym roku nastąpił trudny do wytłumaczenia kataklizm - co trzeci z nas nawet nie zajrzał do fiskusa. Jeśli się nie uwiniemy - czyli na przykład nie wyślemy poprzez internet lub listem zeznania - czeka nas długie stanie w kolejce, by złożyć deklarację podatkową.

Skarbówki chcą rozładować spodziewany zator i ułatwić nam składanie zeznań podatkowych, dlatego jutro, w sobotę będą od nas przyjmowały PIT. Działa także serwis porad, jak przesyłać zeznanie przez internet.

- W całym województwie śląskim do złożenia pozostaje wciąż około 30 proc. zeznań podatkowych - mówi Grażyna Piechota, rzeczniczka Izby Skarbowej w Katowicach.

Tegoroczna nowość, czyli możliwość składania PIT przez internet, na razie nie cieszy się spodziewanym powodzeniem, choć procedura jest prosta. Wystarczy posiadać, dla uwiarygodnienia, że to nasze zeznanie, a nie złożone przez złośliwca, przychód z PIT-a ubiegłorocznego i w rubrykach formularza elektronicznego zawrzeć nasze dane: nazwisko, imię, datę urodzenia, numer NIP i PESEL. Nie potrzebujemy do tego drogiego wciąż podpisu elektronicznego. Mimo takiego ułatwienia śląscy podatnicy złożyli do 22 kwietnia tylko 3.329 deklaracji PIT 37 bez podpisu elektronicznego. Im bliżej końca "akcji PIT", tym więcej osób decyduje się jednak na taką formę rozliczenia ze skarbówką.

- Liczba deklaracji składanych przez internet bez podpisu elektronicznego, wzrosła w ciągu jednego dnia o 1.049, co może świadczyć o rosnącym zainteresowaniu tą formą składania zeznań podatkowych - mówi rzecznik Piechota.

Najwięcej e-PIT wpłynęło do I US w Katowicach - bo 235 zeznań. Nieco mniej w US w Sosnowcu - 209 zeznań. W Bytomiu było to 179 zeznań, a w II US w Katowicach - 173. Tychy odebrały tylko 169 takich zeznań. Każda z osób, która poprawnie złożyła e-PIT, otrzymała tzw. urzędowe poświadczenie odbioru, które jest dowodem i potwierdzeniem terminu, w jakim złożyliśmy zeznanie podatkowe. Czasem możemy się jednak natknąć w e-kontakcie z fiskusem na minę.
- Podatnicy mogą złożyć zeznanie drogą elektroniczną do końca kwietnia, ale warto pamiętać, że złożenie zeznania przez internet w ostatniej chwili wiąże się z ryzykiem nieotrzymania tzw. urzędowego poświadczenia odbioru na czas - ostrzega Grażyna Piechota. - Może się tak zdarzyć w przypadku wystąpienia błędów, np. po wpisaniu błędnej kwoty przychodu z ubiegłorocznego zeznania lub rozliczenia. W takim wypadku zeznanie nie zostanie złożone w terminie. Dlatego namawiamy do jak najszybszego złożenia zeznania i niekorzystania z drogi elektronicznej komunikacji z urzędem w ostatniej chwili.

Stosunkowo niewielkie zainteresowanie elektronicznymi rozliczeniami może być też powodowane prozaicznymi przyczynami. Ta droga jest utrudniona dla osób, które zwykle PIT rozliczają wspólnie z mężem lub żoną.

Jeśli przy pomocy internetu składamy wspólne zeznanie małżeńskie, trzeba niestety pocztą przesłać do swojego urzędu skarbowego pełnomocnictwo w formie papierowej. Wymagany jest tu specjalny druk UPL-1. Jeśli pełnomocnictwo dla małżonka jest bezterminowe, nie trzeba wysyłać go ponownie w kolejnych latach. Będzie ono skuteczne aż do odwołania - tym razem na druku OPL-1. Korekty PIT też należy składać tradycyjnie, na drukach papierowych.

Wspólne zeznania korzystne są szczególnie dla tych małżeństw, które mają nierówne dochody. Zliczony razem dochód pozwala na korzystniejsze obliczenie należnego podatku. A obowiązek złożenia papierowego pełnomocnictwa jest dodatkowym utrudnieniem.

Oczywiście nie każdy ma dostęp do internetu i wielu z nas wybiera drogę tradycyjną, a więc osobiste złożenie PIT we własnym urzędzie skarbowym.

Spodziewane zatory sprawiły, że w ciągu ostatniego tygodnia - od 27 do 30 kwietnia - urzędy skarbowe w województwie śląskim będą czynne dłużej. Wykaz godzin pracy swojego urzędu znajdziemy na stronie internetowej www.isnet.katowice.pl. Najbliższa sobota, 25 kwietnia, to drugi dzień otwarty w urzędach skarbowych. Będą one czynne od godz. 9.00 do 13.00.

Pomoc PIT

Pomocą w sprawie procedur składania deklaracji służy:

- Krajowa Informacja Podatkowa czynna od poniedziałku do piątku od 7 do 18, tel.: 0 801 055 055, dla komórkowych (22) 330 03 30.

- Pomoc w sprawie problemów technicznych przy obsłudze systemu e-deklaracje, czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 9 - 17. Telefon (22) 694 49 74; e-mail: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni