UseCrypt Messenger - polski komunikator mobilny debiutuje na rynku. Co oferuje?

redakcja
Posiada większość funkcjonalności najpopularniejszych na świecie aplikacji do prowadzenia konwersacji tekstowych oraz głosowych na smartfonach i innych urządzeniach mobilnych. Dodatkowo przewyższa je pod względem bezpieczeństwa przesłanych danych. Wbudowana w „apkę” metoda szyfrowania komunikacji w praktyce uniemożliwia przechwycenie bądź podsłuchanie rozmowy przez hakerów czy służby specjalne. Co oferuje UseCrypt Messenger – produkt polskiej firmy CryptoMind S.A.?

Na pierwszy rzut oka UseCrypt Messenger wygląda jak dobrze znane komunikatory Signal, Viber czy WhatsApp. Aplikację ściągamy z Google Play albo AppStore, instalujemy na smartfonie i dokonujemy rejestracji użytkownika z wykorzystaniem posiadanego numeru telefonu poprzez kod SMS lub weryfikację głosową. System informuje nas o kontaktach osób z książki telefonicznej, które również korzystają z UseCrypt Messenger. Dzięki temu wiemy, z kim za pośrednictwem „apki” możemy prowadzić konwersacje tekstowe oraz głosowe i wymieniać multimedia. Dodatkowo dla każdego komunikatu możemy ustalić czas, w którym możliwe jest jego odczytanie – po terminie wiadomości są bezpowrotnie usuwane.

Bezpieczeństwo danych najważniejsze

Czemu tak się dzieje? Bo twórcy mobilnego komunikatora USECrypt Messenger dodatkowo położyli olbrzymi nacisk na bezpieczeństwo przesyłanych danych. Polska aplikacja na tle popularnych komunikatorów wyróżnia się ponadprzeciętnym poziomem oferowanego bezpieczeństwa. System jest wręcz naszpikowany rozwiązaniami, które przyprawią hakerów i asów cyberwywiadu najpierw o potężny ból głowy, a potem – nerwicę i cięższe zaburzenia psychiczne.

Komunikatory mobilne a szyfrowanie danych

Po pierwsze – szyfrowanie połączeń głosowych w standardzie HD Voice, a także bezpieczna wymiana komunikatów tekstowych, w tym multimediów. Całość prowadzonej przez użytkowników komunikacji w UseCrypt Messenger jest szyfrowana w trybie end-to-end, wykluczając udział serwera usługodawcy w operacjach kryptograficznych. Wykorzystany protokół ZRTP pozwala na negocjację klucza kryptograficznego dopiero w momencie zestawienia połączenia pomiędzy klientami usługi, podczas gdy rozwiązania konkurencyjne korzystają z klucza ustalonego przed wykonaniem połączenia, co może prowadzić do obniżenia poziomu bezpieczeństwa prowadzonej z ich wykorzystaniem komunikacji. Do szyfrowania komunikacji jest wykorzystywany algorytm szyfrujący AES, dla którego, w odróżnieniu od stosowanych w standardowej komunikacji telefonicznej szyfrów A5/2 i A5/3, nie zostały wykazane praktyczne ataki.

Lokalizacja autora komunikatu nie do określenia

Produkt firmy Cryptomind S.A. pozwala także na anonimizację adresu sieciowego użytkowników usługi. Aplikacja wykorzystuje węzły pośredniczące, które rozdzielają ruch pomiędzy użytkownikami końcowymi. Rozwiązanie to pozwala na ukrycie adresu IP przed komunikującymi się ze sobą stronami – każda z nich posiada jedynie adres IP serwera pośredniczącego. W przypadku innych komunikatorów, np. Signal, Viber, czy też WhatsApp użytkownicy mogą swobodnie określić lokalizację drugiej strony komunikacji.

Kompresja sygnału audio dla połączeń głosowych jest realizowana z wykorzystaniem kodeka specjalizowanego w obsłudze mowy. Transfer sygnału audio odbywa się w jakości HD Voice. W odróżnieniu od rozwiązań konkurencyjnych, wykorzystujących kodeki o zmiennej przepływności, w UseCrypt Messenger wykorzystano kodek o stałej przepływności. Podyktowane jest to zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa całej usługi. Kodeki o zmiennej przepływności stosowane m.in. w Signal są podatne na ataki typu side-channel. Umożliwiają one odzyskanie większości komunikacji bez potrzeby dokonywania jej dekryptażu. Kodek CBR UseCrypt Messenger jest całkowicie odporny na ten rodzaj ataków.

Serwer nie przechowuje danych

UseCrypt Messenger do ochrony komunikatów tekstowych wykorzystuje protokół zapewniający zachowanie zasady forward-secrecy. Serwer pośredniczący nie przechowuje żadnych komunikatów przesyłanych przez użytkowników. Klucze kryptograficzne dla danej pary użytkowników posiadają jedynie urządzenia końcowe, zatem administratorzy usługi UseCrypt Messenger nie są w stanie odzyskać żadnej treści prowadzonej komunikacji. Wiadomości pozostają bezpieczne, zamknięte w szyfrowanym sandbox, do którego dostęp z poziomu innych aplikacji nie jest możliwy.

UseCrypt Messenger najbezpieczniejszy na rynku komunikatorów mobilnych?

Bezpieczeństwo prowadzonej z wykorzystaniem smartfonu komunikacji jest zależne od bezpieczeństwa samego urządzenia. Nawet najlepsza kryptografia zda się na nic, jeżeli urządzenie będzie posiadało otwarte luki w zabezpieczeniach pozwalające na ominięcie sandboxingu. UseCrypt Messenger jako jedyna aplikacja do bezpiecznej komunikacji określa stan zabezpieczeń urządzenia i na tej podstawie podejmuje decyzje, czy może być ono wykorzystywane do prowadzenia rozmowy w warunkach poufności. W przypadku wykrycia urządzenia podatnego na atak hakerski, użytkownik otrzyma komunikat informujący o podwyższonym ryzyku korzystania z aplikacji.

Jest jeszcze jedna przewaga UseCrypt Messenger nad innymi tego typu aplikacjami – istotna zwłaszcza dla użytkowników w Polsce oraz Europie. Zdecydowana większość obecnych na rynku komunikatorów posiada swoje serwery na terytorium Stanów Zjednoczonych. Taka lokalizacja odbija się negatywnie na jakości świadczonych usług i ich dostępności. Co gorsze, stwarza szereg zagrożeń dla przetwarzanych przez amerykańskie serwery nie danych, w szczególności metadanych połączeń. UseCrypt Messenger jako rozwiązanie opracowane w Polsce posiada bazę serwerową zlokalizowaną w Warszawie. Pozwala to na osiągnięcie dwóch korzyści: po pierwsze brak podległości pod jurysdykcję USA, a po drugie - wyższa dostępność i lepsza wydajność usługi na terytorium Europy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: UseCrypt Messenger - polski komunikator mobilny debiutuje na rynku. Co oferuje? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni