Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uskrzydlony - wyróżnienie starosty pszczyńskiego dla niepełnosprawnych ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Gala wręczania wyróżnienia "Uskrzydlony" w Stajniach Książęcych w Pszczynie.
Gala wręczania wyróżnienia "Uskrzydlony" w Stajniach Książęcych w Pszczynie. Jolanta Pierończyk
Uskrzydlony - wyróżnienie starosty pszczyńskiego dla osób niepełnosprawnych zostało wręczone po raz pierwszy. Nominacji było jedenaście, ale nagroda tylko jedna.Otrzymała ją Alicja Szymczak. Nagrodą jest statuetka z motylem.

Wyróżnienie "Uskrzydlony" ma trafiać w ręce osób, które mimo swojej niepełnosprawności żyją pełnią życia, spełniają się w różnych rolach, a nawet pomagają innym.

Zobaczcie zdjęcia:

Do pierwszej edycji tego wyróżnienia w powiecie pszczyńskim zgłoszono jedenaście osób w wieku 15-73 lata. Postanowiono przyznać je 73-letniej Alicji Szymczak, emerytowanej laborantce, malarce, osobie niezwykle aktywnej społecznie.

Starosta Barbara Bandoła podkreśliła, że ze swoją niepełnosprawnością laureatka boryka się od dzieciństwa, czyli w czasach, gdy społeczeństwo nie było otwarte na niepełnosprawność. I nie dość, że sama jest niepełnosprawna, to opiekowała się też niepełnosprawnym mężem oraz chorą matką na wózku inwalidzkim.

- Rodzeństwo odwdzięczało mi się, fundując mi podróże. Dzięki tym podróżom miałam, co malować - powiedziała Alicja Szymczak, dodając, że nigdy w domu nie była traktowana jako niepełnosprawna. Wręcz przeciwnie, ojciec dbał, by nie tylko zdobyła zawód, ale i spotykała się z rówieśnikami, chodziła na zabawy.

Mąż był niepełnosprawny, ale też wykształcony. Był księgowym.

Nagrodą "Uskrzydlony" jest statuetka z motylem autorstwa Justyny Dulemby. Motyl to symbol piękna, które jest efektem przeobrażeń, jakim w swoim rozwoju motyl przechodzi.

Gościem specjalnym gali wręczania nagrody był Krzysztof Wostal, niezwykle aktywny katowiczanin z dużym poczuciem humoru, autor książki "Życie w zachwycie bez wzroku i słuchu", autor jest bowiem niewidomym i niesłyszącym.

Urodził się jako dziecko słabowidzące. Kiedy był już dorosły, pewnego dnia na przystanku od kół autobusu odbił sie kamyk i uderzył go w gałkę oczną. Wtedy wzrok stracił zupełnie. A dwa lata później, 10 lipca 1999 r., obudził się rankiem i poczuł, że nie ma ani węchu, ani smaku, ani słuchu. Węch i smak po tygodniu wróciły, ale słuch już nie. Bez aparatu słuchowego nie słyszy nic. Na co dzień porusza się z białą laską, której przed całkowitą utratą wzroku wstydził się.

Nie ukrywa, że chciałby widzieć, ale brak wzroku nie przeszkadza mu w poznawaniu świata. Ba, był nawet tam, gdzie być może nie byłby, gdyby tego zmysłu nie został pozbawiony.

Nie przegapcie

Z wszelką niepełnosprawnością można żyć. Można nawet żyć pełnią życia. Mimo niepełnosprawności można wiele osiągnąć. W niepełnosprawności może tkwić siła. Z niepełnosprawnością da się godnie, spokojnie, radośnie, dobrze żyć

- zapewniał Krzysztof Wostal.

Autorką pomysłu na takie spotkanie, taki konkurs i takie honorowanie osób, które osiągają sukcesy mimo swojej niepełnosprawności była Katarzyna Granda na co dzień zajmująca się w starostwie powiatowym w Pszczynie osobami niepełnosprawnymi.

ane]16458689,5415950,16267957,16488269,16451917,5388402;1;Zobaczcie koniecznie[/polecane]

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo