Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustalono stałą cenę węgla dla gmin i maksymalną kwotę za tonę surowca dla gospodarstw domowych. Premier przedstawił model dystrybucji węgla

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Ustalono stałą cenę węgla dla gmin i maksymalną kwotę za tonę surowca dla gospodarstw domowych. Premier Mateusz Morawiecki przedstawił w czwartek model dystrybucji węgla. Według ustaleń, zostanie też wprowadzone ograniczenie ilości zamawianego surowca do dwóch ton na jedno gospodarstwo domowe.

W czwartek, 13 października 2022 roku, premier Mateusz Morawiecki zaprezentował efekt współpracy rządu z samorządowcami w zakresie dystrybucji węgla. Rezultatem wspólnych działań jest wypracowany model nabywania surowca przez samorządy, a następnie – gospodarstwa domowe. Zgodnie z nowymi zasadami, te ostatnie będą mogły kupić węgiel za cenę, której maksymalna wartość została odgórnie ustalona. Poza tym wyznaczono też stały koszt tego surowca dla gmin.

Gminy zapłacą za węgiel 1500 złotych

Według nowych ustaleń, każda gmina będzie mogła kupić węgiel za cenę 1500 złotych – niezależnie od tego, ile będzie on kosztował u importera. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział bowiem, że różnicę w kosztach dopłaci już Państwo.
– Światowa cena węgla jest wysoka, my poprzez działanie rządu wchodzimy z działaniem interwencyjnym – mówił szef rządu. – Importerzy ściągają węgiel do portów, a potem do zsypisk, gdzie jest sortowany. Z zsypisk węgiel może być kierowany do samorządów – wyjaśniał premier. – Czy importer ściągnie węgiel po 2400 czy 2 600, czy 2 800 złotych, za każdym razem my obniżamy cenę do 1500 złotych – zadeklarował.

Zakupiony przez samorządy węgiel ma być następnie dystrybuowany do gospodarstw domowych.

Gospodarstwa domowe kupią węgiel za maksymalnie 2000 złotych

Zgodnie z nowym modelem dystrybucji węgla, każde gospodarstwo domowe, które ma zarejestrowany piec, będzie mogło nabyć surowiec za cenę nie wyższą niż 2000 złotych za tonę. Jest to kwota maksymalna, a takie rozwiązanie stanie się możliwe dzięki temu, że samorządy będą mogły sprzedawać węgiel taniej. Według ustaleń, zostanie też wprowadzone ograniczenie ilości zamawianego węgla do dwóch ton tego surowca na jedno gospodarstwo domowe. Zdaniem premiera, takie limity są konieczne, aby węgla nie zabrakło i każde gospodarstwo domowe miało szansę na zakup. Przypomniał też przy okazji o innej formie pomocy ze strony państwa, jeśli chodzi o zaopatrzenie w węgiel, czyli dodatku węglowym.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera